اتصالات جوشی

تجهیز صنعت نمایندگی فروش اتصالات جوشی  ایرانی و خارجی از جنس استنلس استیل و کربن استیل و آلیاژی ،مانیسمان ، درزدار ، گازی و ….در سایز و رده های مختلف انواع  زانویی ، سه راهی ، تبدیل ،گپ ، بوشن ، نیپل ، تردولت ، ولدولت ، ساکولت و …. در مدل های دنده ای ، ساکت ، لب جوش و …  از برند های اروپای غربی و شرقی , ژاپنی , آمریکایی, چینی , روسی و ایرانی . برای کسب اطلااعات بیشتر با کارشناساسن فروش ما تماس بگیرید.

اتصالات جوشی چیست؟

در تمام خطوط لوله و سیستم های پایپینگی بحث ایجاد تغییر سایز در خطوط ، اتصال لوله ها به یکدیگر ، گرفتن انشعل از مسیر اصلی خط لوله و حتی مسدود کردن مسیر جریان از مسائلی میباشد که نیازمند تجهیزاتی به نام اتصالات میباشد. با بکار بردن این اتصالات در سیستم های پایپینگی امکان ایجاد هرنوع تغییر سایز و تغییر جهت در مسیر لوله میسر خواهد بود. اتصالات گوناگونی برای انجام این تغییرات در خطوط لوله وجود دارد. این اتصالات شامل اتصالات رزوه ای (پیچی)، اتصالات جوشی و اتصالات فشاری (تیوبی) میباشند.

اتصالات جوشی نوعی از اتصالات میباشند که برای اتصال به خطوط لوله در آنها از روش جوشکاری استفاده می شود. لبه این اتصالات حالت کونیک دار می باشد. این کار به این جهت میباشد که دو اتصالی که انتهای آنها کونیک شکل میباشد بعد از اتصال در بین لبه های پخ آنها یک شکاف ایجاد میشود که ماده جوشی بعد از جوشکاری این شکاف را پر خواهد کرد و یک اتصال ایمن و مستحکم را ایجاد خواهد کرد.

اتصالات جوشی به صورت یک دست و با آلیاژهای مختلفی تولید می شوند. این اتصالات باید مطابق استاندارد ها و از نظر متریال با لوله یا تجهیزاتی که به آنها جوشکاری میشوند مطابقت داشته باشند.

اتصالات جوشی به دو شکل بدون درز و درز دار ساخته می شوند. اتصالات جوشی درزدار مناسب سیستم های لوله کشی ساختمانی یا بطور کلی خطوط لوله کم فشار میباشند. اما اتصالات جوشی بدون درز یا مانیسمان مخصوص کاربرد های صنعتی و شرایط دما و فشار بالا مانند پالایشگاه ها، پتروشیمی ها می باشند.

انواع اتصالات جوشی

مهمترین انواع اتصالات جوشی از نظر نوع متریال لوله و الکترود جوش در سیستم های پایپینگ به شرح زیر می باشند :

 • اتصالات پلی اتیلن در شبکه‌های فاضلاب پلی اتیلن
 • اتصالات پلی پروپیلن (PP)
 • جوش نقره
 • اتصالات چدنی و سربی
 • نوع خاصی از اتصالات در صنایع فلزات رنگین
 • اتصالات گاز
 • اتصالات جوشی گازاتصالات جوشی 1

اتصالات جوشی گاز، از مهمترین انواع اتصالات لوله در صنعت می‌باشند. اهمیت این نوع از اتصالات به قدری زیاد میباشد که در بحث اتصالات جوشی، منظور همان اتصالات فولادی یا اتصالات کربن استیل سیالات در صنعت می باشد. لازم به ذکر میباشد اتصالات جوشی فولادی یا اتصالات کربن استیل به اتصالات آهنی نیز معروف هستند.

در ادامه این مقاله به معرفی استاندارد های طراحی و تولید اتصالات جوشی اشاره خواهیم کرد و سپس انواع اتصالات جوشی و نامگذاری آنها را توضیح خواهیم داد. و در آخر به برخی مزیت های استفاده از اتصالات جوشی اشاره خواهیم کرد.

استانداردهای مربوطه اتصالات جوشی

ساخت اتصالات جوشی برای سرویس های کم فشار بر اساس استاندارد ASME B16.9  و برای سرویس های فشار بالا مطابق استاندارد ASME B16.31 انجام می گیرد. در این استاندارد ها تمامی زوایا و ابعاد شامل قطر و ضخامت اتصالات مشخص میشوند.

همچنین تمام استاندارد های مربوط به اتصالات جوشی با استاندارد متریال ASTM نیز مشخص و کدگذازی شده اند که این اتصالات با متریال کربن استیل و استنلس استیل و فولاد آلیاژی بر اساس استانداردهای متریالی زیر ساخته می شوند:

A403: برای اتصالات جوشی Stainless Steel

A234: برای اتصالات جوشی کربن استیل و فولاد آلیاژی

A234 WPB: برای اتصالات جوشی کربن استیل و فولاد آلیاژی با تحمل دمایی بالا

A420: برای اتصالات جوشی کربن استیل و فولاد آلیاژی با تحمل دمایی پایین

انواع اتصالات جوشی

در اینجا به معرفی برخی از پر مصرف ترین انواع اتصالات جوشی رایج در صنعت خواهیم پرداخت و کاربرد هر یک در سیستم های پایپینگی را توضیح خواهیم داد.

زانویی ۴۵ درجه جوشی

با استفاده از زانویی 45 درجه می‌توان مسیر حرکت لوله را به میزان 45 درجه تغییر داد.

زانویی ۹۰ درجه جوشی

زانویی 90 درجه از نظر عملکردی دقیقآ مشابه زانویی 45 درجه میباشند با این تفاوت که مقدار انحراف سیال توسط این اتصال 90 درجه میباشد.

تبدیل جوشی

تبدیل جوشی یکی از اتصالات بسیار پرمصرف در اتصال دو لوله به یکدیگر میباشد که دارای سایز های متفاوتی هستند. این اتصال (تبدییل جوشی) در انواع هم مرکز و غیر هم مرکز تولید میشوند. تبدیل های هم مرکز بیشتر برای اتصال لوله های افقی و تبدیل های غیر هم مرکز برای اتصال لوله های عمودی مورد مصرف قرار میگیرند.

کپ جوشی

کپ جوشی برای مسدود کردن مسیر خط لوله مورد استفاده میباشد. این تجهیز در انتهای مسیر خط لوله نصب میشود و در انواع کپ جوشی کاسه ای و کپ جوشی تخت میباشد.

سه راهی جوشی

برای گرفتن انشعاب از مسیر اصلی خط لوله از سه راهی یا چهار راهی یا استفاده میکنیم. این اتصالات هم بصورت غیر هم سایز با خط لوله و هم به صورت هم سایز با خط لوله تولید میشوند.

سردنده جوشی

برای متصل کردن اتصالات جوشی به اتصالات رزوه ای یا پیچی از سردنده جوشی استفاده میکنیم.

مزایای اتصالات جوشی

اتصالات جوشی در مقایسه با اتصالات فلنجی یا رزوه ای دارای مزایای بسیار زیادی هستند که در ادامه به معرفی برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • اتصالات جوشی به دلیل اینکه از طریق جوشکاری متصل میشوند، ایمن تر هستند و دارای استحکام بیشتری نسبت به سایر اتصالات دارند.
 •  امکان نشتی سیال در آنها بسیار پایین میباشد. و همچنین اتصالات جوشی نیازی به سرویس های دوره ای کوتاه مدت ندارند.
 • به دلیل اینکه در این اتصالات از متریال کمتری نسبت به اتصال فلنجی استفاده میشود، این اتصال دارای قیمت مناسب تری میباشد.
 • نصب این اتصال آسان بوده و متریال به کار رفته در آن مرغوب و باکیفیت است.
 • حمل و نقل در این اتصالات آسان است.
 • هزینه نصب در این فرآیند اتصال کمتر از سایر اتصالات است.

لینک های مفید:

SWAGELOK / اتصالات دنده ای / اتصالات دنده ای / اتصالات وکیوم / اتصالات استیل

مطالب مرتبط

ترانسمیتر روزمونت 3051

ترانسمیتر روزمونت 3051

 ترانسمیتر روزمونت 3051 (Rosemount 3051 Transmitter) تجهیز صنعت تامین تجهیزات صنایع نفت ،گاز و پتروشیمی …

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)