بادسنج

بادسنج (Anemometer)

بادسنج یا آنمومتر پرتابل، ابزاری برای اندازه گیری سرعت و جهت جریان هوا در اتمسفر، تونل های باد و در دیگر برنامه های کاربردی جریان گاز می باشد.

این تجهیزات در حوزه هواشناسی جهت پیش بینی هوا، تحلیل آثار اقلیمی و ارزیابی اثرات زیست محیطی کاربرد دارند. بادسنج ها به وسیله تعدادی سنسور و تکنولوژی های مختلف اطلاعات مربوط به باد نظیر سرعت، جهت باد و فشار هوا را اندازه گیری می کنند. 

قیمت و خرید بادسنج

انواع بادسنج ها

به طور کلی بادسنج ها به دو دسته بادسنج های دما ثابت یا قدرت ثابت تقسیم می شوند. در ادامه برخی از انواع اصلی بادسنج ها ذکر شده است:

بادسنج پره ای

بادسنج های پره ای، از یک یا چند پره برای اندازه گیری باد استفاده می کنند و بر اساس نیروی وارده بر پره ها سرعت باد اندازه گیری میشود. معمولا به صورت افقی و محور چرخش موازی جهت باد است. از بادسنج پره ای برای اندازه گیری دما، رطوبت و … استفاده می شود.

انواع بادسنج

شکل 1: آنمومترهای توربینی

بادسنج فنجانی

ساده ترین نوع بادسنج ها هستند که دارای سه یا پهار فنجان نیم کره ای هستند و هر کدام در انتهای یک بازوی افقی در زوایای مساوی نسبت به یکدیگر نسب می شوند. فنجان ها متناسب با جریان هوا به هر جهت به صورت افقی می چرخند. با شمارش دورهای فنجان در یک بازه ی زمانی مشخص، سرعت متوسط باد به دست می آید.

در مورد آنمومترهای فنجانی دستی میتوان تعداد گردش فنجان ها را در یک دقیقه برای محاسبه سرعت باد محاسبه کرد.

آنمومتر فنجانی | بادسنج فنجانی

شکل 2 : آنمومتر فنجانی

بادسنج حرارتی یا هات وایر

در این نوع بادسنج ها، یک سیم بسیار ریز (چند میکرومتر) گرم شده به وسیله جریان هوا خنک می‌شود. بر اساس تغییرات دمای سیم، سرعت باد تعیین می‌شود. بادسنج های حرارتی معمولاً برای اندازه‌گیری باد در محیط‌ های تمیز مناسب می باشند.

آنمومترهای سیم داغ | بادسنج حرارتی

شکل 3 : انواعی از آنمومترهای سیم داغ

بادسنج التراسونیک

 این نوع بادسنج با استفاده از امواج التراسونیک، زمان جابه جایی پالس های صوتی بین جفت مبدل ها را اندازه‌گیری می کنند و بر اساس آن، سرعت باد را تعیین می‌کند. باد سنج های صوتی بر این اساس کار می کنند که زمان حرکت امواج صوتی از طریق هوا تحت تأثیر مولفه سرعت باد موازی با جهت حرکت قرار می گیرد. عنصر اساسی یک باد سنج صوتی از یک ساطع کننده و گیرنده صدای مافوق صوت تشکیل شده است.

بادسنج التراسونیک دارای تعداد قطعات متحرک کمی می باشد به همین دلیل برای استفاده طولانی مدت در ایستگاه های هواشناسی و شناور هوا به کار می رود. یکی از معایب این نوع بادسنج ها دقت پایین تر نسبت به بقیه بادسنج ها به دلیل بارش است. زیرا قطرات باران ممکن است سرعت باد را تغییر دهند. 

آنمومترهای التراسونیک دستگاه های بسیار تخصصی هستند و نسبت به دیگر آنمومترهای متداول از جمله نوع توربینی، فنجانی یا سیم داغ گرانتر می باشند.

Anemometers بادسنج التراسونیک

شکل 4 : آنمومتر التراسونیک

نحوه استفاده از Anemometer

در اکثر آنمومترهای الکترونیکی معمولا فقط باید دستگاه را روشن نمود و سرعت جریان باد را مشاهده کرد. همچنین میتوان حالت نمایش سرعت باد را در واحد اندازه گیری متفاوتی به عنوان مثال کیلومتر بر ساعت به جای مایل بر ساعت تغییر داد.

آنمومترها در انواع مختلفی موجود هستند، تعدادی دستی و قابل حمل و تعدادی از آنها در یک مکان ثابت نصب می شوند.

به منظور دقت بیشتر آنمومترها بهتر است در مکان هایی قرار داده شوند که توسط موانعی همچون درختان، ساختمان ها و … محاصره نشده باشند. به عنوان مثال بدترین نقطه مطلق برای یک آنمومتر قرار گیری مستقیم کنار یک ساختمان یا دیوار است. گاهی اوقات آنمومترها در قسمت بالایی ستون ها ، بالای ساختمان ها یا در فضاهای باز گسترده نصب می شوند.

اکثر آنمومترها برای اندازه گیری سرعت باد دارای یک بخش حرکتی می باشند که در باد می چرخد، به طوری که در باد شدیدتر میزان چرخش بیشتر می شود. شمارنده آنمومتر تعداد چرخش ها را بر ثانیه یا دقیقه می شمارد و سپس سرعت باد را بر حسب واحد مورد نظر نمایش می دهد.

بعضی آنومترها جهت باد را نیز اندازه گیری می کنند. این آنمومترها اغلب می چرخند یا دارای توربین اضافی ضمیمه می باشند که جهت باد را تشخیص می دهد.

واحد اندازه گیری بادسنج

آنمومترها سرعت باد را بر حسب واحد های مختلفی اندازه می گیرند. به طور کلی یک آنمومتر گرانتر و پیچیده تر، واحدهای اندازه گیری بیشتری را ارائه می دهد. واحدهای اندازه گیری آنمومتر عبارتند از:

 • MPH  یا مایل بر ساعت
 • Km /H  یا کیلومتر بر ساعت
 • Knots برای قایقرانی
 • فوت بر دقیقه
 • متر بر ثانیه

دقت بادسنج

آنمومترهای مختلف با توجه به مکانیزم خود دارای سطوح دقت متفاوتی هستند. به طور کلی از یک دستگاه گرانتر میتوان دقت بالاتری را انتظار داشت. محدوده دقت آنمومتر پرتابل حدود 3 درصد است.

این بدان معنی است که اگر باد با سرعت 20 مایل بر ساعت در حال وزیدن باشد، دستگاه ممکن است هر جایی بین MPH 4/19 و MPH 6/20 را ثبت کند.

آنمومترهای علمی تخصصی مانند آنمومترهای التراسونیک ممکن است محدوده دقت بالاتری داشته باشند.

کاربرد Anemometer

آنمومتر یا باد سنج ها پارامترهای مختلفی را اندازه گیری می کنند. بعضی آنمومترها در ایستگاه های هواشناسی که شامل ابزارهای مختلف دیگری هستند و می توانند پیش بینی آب و هوا را بر اساس ترکیبی از تمام داده ها ارائه دهند، بزرگتر و پیچیده تر ساخته می شوند.

به عنوان مثال یک آنمومتر ممکن است برای اندازه گیری میزان باد قبل از رفتن به قایقرانی مورد استفاده قرار گیرد یا یک تکنسین تعمیر تهویه هوا ممکن است از یک آنمومتر برای اندازه گیری خروجی یک واحد مورد عیب یابی استفاده کند. همچنین از آنمومتر برای محاسبه باد مخالف استفاده می شود.

یک سنجشگر توربین بادی ممکن است از یک آنمومتر قابل حمل دستی برای تعیین اینکه آیا یک منطقه خاص از نظر بادی مکان مناسبی است، استفاده کند. دانشمندان و مهندسان انرژی تجدید پذیر ممکن است از آنمومترهای دستی برای این که آیا یک مکان خاص برای توربین بادی مناسب هست استفاده می کنند. سایر دانشمندان تست تجهیزات آزمایشگاه ممکن است از انواع تخصصی آنمومترها استفاده کنند. باد سنج ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • اندازه گیری سرعت کلی باد
 • فشار هوا
 • نیروگاه بادی
 • دما
 • جهت هوا
 • اندازه گیری سرعت در جهت افقی یا جهت خاصی
 • هواشناسی
 • سیستم گرمایشی
 • ارزیابی اثرات زیست محیطی
 • کاربرد در صنایع خودروسازی، ساختمان سازی، تهویه مطبوع و کشتیرانی و …

نگهداری و تعمیر Anemometer

برای نگهداری و افزایش طول عمر بادسنج ها باید هر چند وقت یکبار برای اندازه گیری ضریب خطای دستگاه از کالیبراسیون استفاده شود. کالیبراسیون از اصول اولیه دستگاه های دیجیتال می باشد.

از کارهایی که ممکن است به دستگاه صدمه بزند اجتناب کنید زیرا تعمیر بادسنج کار دشواری است. به عنوان مثال رطوبت و دمای بالا به بادسنج آسیب وارد می کند.

در ساختار بادسنج ها حساس ترین قطعه پره ها هستند. بنابراین باید مراقب پره ها باشید تا دچار خمیدگی یا شکستگی نشوند.

پارامترهای مهم در خرید و انتخاب بادسنج

 آنمومترهای مدل بالاتر و گرانتر هر دو سرعت و جهت باد را اندازه گیری می کنند و دقت بیشتری دارند. نکاتی که در انتخاب بادسنج مناسب تاثیر گذار هستند، عبارتند از:

 • دقت اندازه گیری
 • قابلیت اندازه گیری سرعت، دما، رطوبت و غیره
 • واحد اندازه گیری
 • دارا بودن کارت حافظه و میزان آن
 • قابلیت اتصال به کامپیوتر
 • نوع پراب (مجزا یا سرخود)
 • نوع بادسنج
 • شرایط محیطی

فروش بادسنج

تجهیز صنعت یکی از بزرگترین تامین کنندگان تجهیزات ابزار دقیق و پایپینگ در کشور است.

فروش انواع ابزار دقیق ( انواع بادسنج و … ) از برند های معتبر بازار و روز دنیا با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور در فروشگاه ابزار دقیق تجهیز صنعت را می توانید مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و استعلام  قیمت انواع بادسنج ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید. مشاوره با کارشناسان ما به شما کمک می کند با توجه به ملاک هایی نظیر بودجه و نیاز فنی یک انتخاب مناسب و بهینه  داشته باشید.

دیگر مطالب:

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)