راپچر دیسک

راپچر دیسک و عملکرد آن

راپچر دیسک که به آن دیسک انفجاری نیز گفته میشود یکی از تجهیزات حفاظتی مهار و کنترل فشار میباشد که محرک آن فشار درون سیستم بوده و به نحوی طراحی شده که صفحه‌ی آن در یک فشار مشخص و از پیش تعیین شده (Set Point) پاره می‌شود. این صفحه که غشای نازکی از جنس فلزی یا غیرفلزی میباشد در صورت افزایش بیش از حد مجاز سیستم در سیستم های فشار مثبت و در صورت کاهش بیش از اندازه مجاز فرآیند در سیستم های خلاء و وکیوم به دلیل رسیدن به حد تنش پارگی، پاره خواهند شد. این غشاء پس از پارگی دیگر قابل مصرف نبوده و یکبار مصرف میباشند.

انواع مختلف و متفاوتی از راپچر دیسک ها در صفحات دایره‌ای و مستطیلی، متشکل از یک یا چند لایه، و به صورت گنبدی یا تخت تولید می‌شوند. در بسیاری از راپچر دیسک ها نقاط و خطوطی دیده می‌شود که این خطوط جهت تعیین محل‌های گسست این تجهیز به وسیله لیزر یا برش ایجاد می‌شود.

چنین برش‌هایی می‌توانند ساده و یا به اشکال هندسی خاصی باشند که به آن‌ها راپچر المنت گفته میشود. همچنین صفحات راپچر دیسک میتواند گنبدی شکل به سمت درون سیستم (محدب یا معکوس) و یا به سمت بیرون سیستم (مقعر یا مستقیم) باشد که انتخاب این موارد بستگی به شرایط دمایی و فشار فرآیند و سایر پارامترهای فرآیندی خواهد داشت.

راپچر دیسک ها، عملکرد بسیار دقیق و مطمئنی دارد. برای حفظ قابلیت اطمینان بالای راپچر دیسک در محیط‌های خورنده راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این را‌ه‌ها جلوگیری از تماس دیافراگم با سیال خورنده به کمک یک لایه فیلم تفلون (PTFE) میباشد که مقاوم به خوردگی بوده و جلوی تماس مواد با صفحه فلزی راپچر دیسک را می‌گیرد. استفاده از متریال های نیکل و مونل و اینکونل نیز برای جلوگیری از خوردگی صفحه راپچر دیسک نیز بسیار کاربردی میباشد.

راپچر-دیسک

نصب راپچر دیسک

راپچردیسک‌ها یا مستقیم بین دو فلنج نصب شده و یا ابتدا در نگه‌ دارنده مخصوص خود (Holder) قرار گرفته و سپس بین دو فلنج نصب میشوند.

این تجهیزات قابلیت نصب بصورت یک تجهیز اولیه (نصب تنهایی) روی مخازن یا بصورت یک تجهیز ثانویه (نصب سری و ترکیبی) با شیرهای اطمینان را دارند.

شکل فوق انواع مدل های نصب تجهیز راپچر دیسک را نمایش میدهد

کاربرد ها و مزایای راپچر دیسک

از راپچر دیسک در بسیاری از صنایع فرایندی مانند صنعت نفت، به منظور حفاظت از مخازن فرآیندی، مخازن ذخیره سازی، پمپ‌های فرآیندی، کمپرسورها، خطوط لوله تحت فشار، تجهیزات سرچاهی و… استفاده می‌‎شود.

از مزایای استفاده از راپچر دیسک می‌توان به عدم نفوذ سیال، هزینه پایین و عدم نیاز به هیچگونه نگهداری، سرعت واکنش بسیار بالا به تغییرات فشار، عدم وجود محدودیت ابعادی، و تعویض و نگهداری آسان را نام برد.

تجهیز صنعت تامین کننده و وارد کننده انواع تجهیزات حفاظتی کنترل فشار شامل انواع شیرهای اطمینان، ریلیف ولو و راپچر دیسک یا دیسک انفجاری میباشد. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات فنی و اطلاع از قیمت محصولات با کارشناسان فنی و فروش ما در تماس باشید.

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)