سنسور فشار

سنسور فشار (pressure sensor)

امروزه در صنعت شاهد دستگاه های سنسور فشار بر روی خطوط پروسسی سایت های مختلف هستیم، در خطوطی که عموما شرایط محیط ایمن دارند، نیازی به خواندن میزان در محل نیست و یا کارکرد دوره ای اپراتور با دستگاه مد نظر نمی باشد، می توان از نوع ترنسمیترهای فشار قلمی استفاده کرد.

سنسور فشار صنعتی

این ترنسمیترها به کمک یه کانکشن ½” روی خط فرآیندی نصب شده و پس از اندازه گیری فشار ( به کمک سنسورهای دیافراگمی، پیزو الکتریک و یا خازنی) سیگنال مربوطه را در قالب 4 تا 20 میلی آمپر به اتاق کنترل ارسال می کنند.

این تجهیزات قادر به اندازه گیری فشار تا حدود 1600 بار را هم دارند.

در برخی از نومونه قابلیت اندازه گیری تا 15000 بار نیز وجو دارد، و در اکثر رنج ها در بازار یافت می شوند.

دقت های اندازه گیری این سنسورها عموما بین 0.1 تا 0.5 درصد می باشد که میزان قابل قبولی خواهد بود.

برخی از این تجهیزات بر اساس استانداردهای ضد انفجار ساخته می شوند و به طور نمونه استانداردهای Ex d و Ex I آن توسط برخی سازندگان ساخته می شود.

سنسور فشار چیست ؟

سنسور می تواند به عنوان وسیله ای تعریف شود که می تواند برای حس کردن یا تشخیص دادن کمیت فیزیکی شبیه نیرو، فشار، کشش، نور و غیره استفاده شود و سپس آن را به خروجی مطلوبی مانند سیگنال الکتریکی تبدیل می کند تا کمیت فیزیکی اعمال شده را اندازه گیری کند.

درچند مورد،  یک سنسور ممکن نیست به تنهایی برای تحلیل کردن سیگنال به دست آمده، کافی باشد.

در آن نمونه ها یک سیستم شایسته سازی سیگنال برای حفظ ولتاژ خروجی سنسور در محدوده مورد نظر با توجه به دستگاه نهایی که ما استفاده می کنیم، استفاده شده است،

در واحد آماده سازی سیگنال، خروجی سنسور ممکن است، تقویت شود، فیلتر شود و یا به ولتاژ خروجی مورد نظر تغییرداده شود.

قیمت “سنسور فشار” صنعتی

سنسور فشار دیجیتال

برای مثال، اگر میکروفونی را در نظر بگیریم که سیگنال صدا را تشخیص می دهد و به ولتاژ خروجی تبدیل می کند (که بر حسب میلی ولت است)،  برای راه اندازی یک مدار خارجی سخت می شود.

بنابراین یک واحد شایسته سازی خروجی یعنی یک تقویت کننده برای افزایش قدرت سیگنال استفاده می شود.

اما سیگنال متناسب شده برای همه ی سنسورها شبیه دیود حساس به نور، LDR و غیره لازم نیست، اکثر سنسورها نمی توانند به صورت مستقل کار کنند. بنابراین ولتاژ ورودی کافی باید به آن اعمال شود.

سنسور های متفاوت رنج کاری متفاوتی دارند که باید در حین کار کردن با آنها در نظر گرفته شود درغیر این صورت سنسور ممکن است دائما خراب شود.

انواع سنسور های فشار

 • ترموکوپل (وسیله اندازه گیری اختلاف درجه حرارت).
 • سنسور هال (تشخیص میدان مغناطیسی).
 • سنسورIR (فرستنده IR/ IR LED).
 • اندازه گیر فشار (سنسور فشار).
 • مقاومت تابع نور (متغیر با نور).
 • سلول های بار (سنسور وزن).
 • سنسور وزن ، نیرو و فشار.
 • فوتو دیود (گیرنده IR).
 • مقاومت گرمایی.
 • سنسور فراصوت.
 • سنسور موقعیت.
 • سنسور سرعت.
 • سنسور لمسی.
 • سنسور صدا.
 • سنسور شار.
 • سنسور PIR.
 • شتاب سنج.
 • سنسور نور.
 • سنسور دما.
 • پتانسیومتر
 • میکروفون
 • سنسور گاز

فروش سنسور فشار صنعتی

انواع سنسور

سنسور فشار عموما فشار گاز یا مایع را اندازه می گیرد.

فشار به اصطلاح نیروی لازم برای جلوگیری از پخش شدن مایع است و معمولاً به صورت نیرو بر سطح تعریف می شود.

سنسور فشار معمولاً به صورت مبدل کار می‌کند و سیگنالی تابع اثر فشار تولید می کند.

برای این منظور می توان سیگنال الکتریکی در نظر گرفت. سنسورهای فشار روزانه برای کنترل و مانیتورینگ هزاران کاربرد استفاده می شوند، سنسورهای فشار می توانند به طور غیر مستقیم برای اندازه گیری سایر متغیرها استفاده شوند.

سنسور فشار دقیق

برای مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها هستند. به سنسورهای فشار، مبدلهای فشار، ترانسمیتر فشار، فرستنده فشار، نشاندهنده فشار، پیزومتر و مانومتر و … نیز گفته می شود.

سنسورهای فشار از نظر تکنولوژی، طراحی، عملکرد، کاربرد و قیمت باهم متفاوت هستند. با یک تخمین محافظه کارانه می توان گفت بیش از ۵۰ تکنولوژی و حداقل ۳۰۰ شرکت در سراسر جهان سازنده سنسور فشار هستند.

قیمت سنسور فشار

هم چنین طبقه ای از سنسورهای فشار وجود دارند که برای اندازه گیری حالت پویای تغییرات سریع در فشار طراحی شده اند.

مثالی از کاربرد این نوع سنسور را می توان در اندازه گیری فشار احتراق سیلندر موتور و یا گاز توربین مشاهده کرد. این سنسورها به طور عمده از مواد پیزوالکتریک مانند کوارتز ساخته شده اند.

بعضی از سنسورهای فشار مانند آنچه در دوربین‌های کنترل ترافیک دیده می شود، به صورت باینری (دودویی) و خاموش/ روشن کار می کنند.

برای مثال وقتی فشاری به سنسور فشار اعمال می شود، سنسور یک مدار الکتریکی را قطع یا وصل می کند. این سنسورها به سوئیچ فشار معروف هستند.

انواع اندازه‌گیری فشار

سنسورهای فشار می توانند براساس بازه اندازه گیری، بازه دمای عملکرد و از همه مهمتر نوع فشار اندازه گیری طبقه بندی شوند.

با توجه به نوع فشار، فشار سنج ها، به ۵ دسته طبقه بندی می شوند:

خرید سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار مطلق

این سنسور فشار یک نقطه نسبت به خلا کامل (۰ psi) را اندازه می گیرد. فشار اتمسفریک ۱۰۱.۳۲۵ KPa (یا ۱۴.۷psi) در سطح دریا نسبت به خلا است.

سنسور فشار گی

این سنسور در کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شود زیرا می تواند برای اندازه گیری فشار یک نقطه نسبت به فشار اتمسفریک در نقطه دیگر کالیبره شود.

گیج فشار تایر مثالی از نشانگر فشار گیج است.

هنگامی که گیج فشار تایر مقدار ۰ psi را می خواند فشار داخل تایر ۱۴.۷ psi است. یعنی برابر با فشار اتمسفر.

سنسور فشار خلا

این سنسور برای اندازه گیری فشار کمتر از فشار اتمسفر در نقطه ای مشخص استفاده می شود.

مرجع سنسور خلا در صنعت متفاوت است که ممکن است موجب اشتباه شود؛ فشار نسبت به فشار اتمسفر ( مانند اندازه گیری فشار گیج منفی) و نیز فشار نسبت به فشار خلا .

این سنسور تفاضل بین فشار ۲ یا چند نقطه را که به عنوان ورودی معرفی می شوند اندازه می گیرد.

برای مثال اندازه گیری افت فشار در فیلتر روغن. فشار تفاضلی هم چنین برای اندازه گیری دبی یا سطح در مخازن به کار می رود.

فروشنده سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار مهرشده (sealed)

این سنسور همانند سنسور فشار گیج است با این تفاوت که از قبل توسط سازنده برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار سطح دریا کالیبره شده است.

دسته بندی اساسی برای سنسورهای  فشار

انواع جمع کننده نیرو: این نوع از سنسورهای فشار الکترونیکی عموما از یک جمع کننده نیرو استفاده می کنند.( مانند دیافراگم، پیستون، لوله بوردونی) تا کشش را بر اساس نیروی اعمالی و فشار بر سطح اندازه بگیرد.

گیج‌های کشش پیزو رزیستور

از اثر پیزو رزیستور گیج‌های کشش قرارداده شده بر روی تکیه گاه برای تعیین کشش ناشی از فشار اعمالی استفاده می کند،

انواع تکنولوژی‌های معمول سیلیکن (مونو کریستالی)، پوسته نازک پلی سیلیکن، ورق فلز قرار داده شده بر روی تکیه، ورق ضخیم . عموما گیج‌های کشش در یک ساختار مدار پل وتستون اتصال می یابند تا خروجی سنسور را حداکثر کنند.

این معمول‌ترین تکنولوژی به کار گرفته شده برای اهداف عمومی اندازه گیری فشار است.

این تکنولوژی‌ها با اندازه گیری فشار مطلق، گیج، خلا و فشار تفاضلی وفق داده می شوند.

انواع سنسور فشار صنعتی

 • خازنی

از دیافراگم و کاواک فشار برای ایجاد خازن متغیر استفاده می‌شود تا کشش ناشی از فشار اعمالی را تعیین کند، تکنولوژی‌های معمولی از فلز، سرامیک و دیافراگم‌های سیلیکنی استفاده می کنند. این تکنولوژی‌ها برای فشارهای کم کاربرد دارند،(مطلق، تفاضلی و گیج)

سنسور فشارخازنی

در سنسور فشار نوع خازنی فشار تفاضلی به دیافراگم اعمال می‌شود که باعث می‌شود دیافراگم به یکی از صفحات خازن نزدیک شده و از دیگری دور شود. بنابراین ظرفیت خازن تغییر می‌کند که این تغییر متناسب با فشار اعمال شده به دیافراگم است، تغییر ظرفیت خازن توسط مدار الکتریکی و ترنسمیتر تبدیل به سیگنال الکتریکی می‌شود که در واحدهای فشار کالیبره شده است.

 • الکترومغناطیسی

جابجایی دیافراگم از طریق تغییر در اندوکتانس (رلوکتانس)، LVDT، اثر هال و یا قانون جریان ادی اندازه گیری می شود، سنسور فشار القایی نشان داده شده در شکل ۱۲-۵ دارای دو سیم پیچی می‌باشد که با یک هسته مغناطیسی کوپل شده اند،هنگامی که فشار اعمال شده دیافراگم را حرکت دهد، این هسته جابجا می شود، خاصیت القایی توسط مدارهای الکترونیکی مانند مدارهای رزونانس اندازه گیری می شود.

 • پیزو الکتریک

از اثر پیزو الکتریک در مواد معین همانند کوارتز استفاده می‌کند تا کشش ناشی از فشار را اندازه بگیرد، این تکنولوژی برای اندازه گیری فشارهای پویا استفاده می شود، انواعی از کریستال‌ها به نام پیزوالکتریک در اثر تغییر شکل مکانیکی سیگنال الکتریکی تولید می کنند که سطح ولتاژ این سیگنال متناسب با میزان تغییر شکل است.

سنسور فشار بیزوالکتریک

کریستال به یک دیافراگم فلزی متصل است . یک سمت دیافراگم برای اندازه گیری فشار، در تماس با سیال فرایند می‌باشد و سمت دیگر دیافراگم به طور مکانیکی به کریستال متصل است، سیگنال ولتاژ خروجی کریستال دامنه کوچکی دارد( در محدوده میکرو ولت ) پس باید یک تقویت کننده با امپدانس ورودی بالا به کار گرفته شود، به منظور جلوگیری از اتلاف سیگنال، تقویت کننده باید در نزدیکی سنسور نصب شود، کریستال تا دمای ۴۰۰ °F را تحمل می کند، تغییرات دما کریستال را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین جبران سازی دما باید صورت گیرد.

 • نوری

از تغییر فیزیکی فیبر نوری برای تعیین کشش ناشی از فشار اعمالی استفاده می کند،به عنوان مثال درFiber Bragg Grating از این تکنولوژی استفاده می شود، این تکنولوژی در کاربردهایی که با چالش همراه هستند استفاده می شود، برای مثال در مکان‌های غیر قابل دسترس، دماهای بالا و یا در تکنولوژی‌های ذاتا مصون از تداخلات الکترومغناطیس و اندازه گیری‌های راه دور.

 • پتانسیومتری

از حرکت جاروبک در طی مکانیزم مقاومتی برای تعیین کشش ناشی از فشار اعمالی استفاده می کند،انواع دیگر این انواع سنسورهای فشار الکترونیکی از خواص دیگر ( مانند چگالی) برای تعیین فشار گاز یا مایع استفاده می کنند.

 • رزونانس

اعمال فشار باعث ایجاد تغییر در چگالی گاز می‌شود و آن نیز موجب تغییر فرکانس رزونانس می شود، برای استفاده از این تکنولوژی می توان از ابزار “جمع کننده نیرو” مانند موارد ذکر شده در بالا استفاده کرد،هم چنین می توان عنصر رزونانس کننده را به طور مستقیم در معرض ماده قرار داد. در این صورت نیز فرکانس نوسان وابسته به چگالی ماده می باشد.

سنسور فشار رزونانس

سنسورها از سیم‌های نوسان کننده، تیوب‌های نوسان کننده، کوارتز، و سیستم‌های میکرو الکترو_مکانیکی (MEMS) ساخته می شوند،در کل مشخصه این تکنولوژی، خروجی پایدار آن است.

 • دما

با اعمال فشار به گاز، چگالی آن تغییر می‌کند و به دنبال آن، گذردهی گرمایی آن تغییر می کند. نمونه رایج این سنسورها، گیج های “پیرانی” هستند.

 • یونیزاسیون

با اعمال فشار به گاز، چگالی آن تغییر می‌کند و به دنبال آن، جریان یون‌های موجود در آن تغییر می کند،نمونه‌های رایج این نوع سنسور، گیج‌های کاتد سرد و کاتد گرم است،راه‌های دیگر نیز برای استنتاج فشار از طریق چگالی وجود دارد.(سرعت صوت، جرم، ضریب شکست).

کاربرد سنسورهای فشار صنعتی

سنسورهای فشار کاربردهای زیادی دارند از جمله:

 • اندازه گیری فشار

این کاربرد، کاربرد مستقیم سنسورهای فشار است که در مواردی از جمله تجهیزات هواشناسی، هواپیما، اتومبیل و سایر وسایلی که در آن‌ها فشار کارایی دارد به کار می رود.

 • اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا

کاربرد آن در هواپیما، موشک، ماهواره، بالن‌های هواشناسی و غیره می باشد. در تمامی این کاربردها از رابطه بین تغییرات فشار با ارتفاع نسبت به سطح دریا استفاده می شود،این معادله، برای ارتفاع سنجی تا ارتفاع ۳۶.۰۹۰ فوت (۱۱.۰۰۰ متر) تنظیم شده است. در خارج از این بازه، شاهد خطا خواهیم بود، این خطا را می توان برای سنسورهای فشار مختلف محاسبه کرد.

خرید انواع سنسور فشار صنعتی

عامل این خطا، تغییرات ناشی از دما درارتفاعات بالاتر می باشد، ارتفاع سنج هایی با سنسور فشار تفکیک پذیری کمتر از ۱ متر دارند و تفکیک پذیری آن‌ها بهتر از نوع ارتفاع سنجی با سیستم GPS ( که دارای تفکیک پذیری ارتفاع ۲۰ مترمی باشد) است،در کاربردهای موقعیت یابی، برای تشخیص جاده‌های تپه ای( برای موقعیت یابی اتومبیل) و یا ارتفاع طبقات ساختمان‌ها (برای موقعیت یابی فرد پیاده) استفاده می شود.

 • اندازه گیری جریان

می توان با کمک اثر ونتوری و رابطه اش با فشار، جریا ن را اندازه گرفت،اختلاف فشار بین دو بخش یک تیوب نتوری (با قطرهای دهانه مختلف) اندازه گیری می شود، این اختلاف فشار، با سرعت جریان گذرنده از تیوب رابطه مستقیم دارد.از انجا که این اختلاف فشار نسبتا کوچک است از سنسور فشار با بازه کم استفاده می شود.

 • اندازه گیری ارتفاع / عمق

می توان از سنسور فشار برای ندازه گیری ارتفاع سطح مایع استفاده کرد،معمولا از این تکنیک برای اندازه گیری مکان جسم غوطه ور در آب ( مانند غواص‌ها، زیر دریایی ها) و یا ارتفاع سطح مایع درون یک مخزن (مانند مایع داخل برج آب) استفاده می شود.

برای بیشتر کاربردهای عملی، سطح مایع متناسب با فشار است.

خرید و فروش سنسور فشار صنعتی

در مواردی مانند “آب شیرین” که زیر فشار اتمسفر می باشد داریم:

۱psi =۲۷.۷ in H۲O

۱pa = ۹.۸۱ mm H۲O

معادله اصلی برای این اندازه گیری معادله زیر است:

P=ρ*g*h

p= فشار    ρ=چگالی مایع    g=گرانش     h=فشار سنسور بالای مایع ستون ارتفاع

آزمایش نشتی سنسور فشار

آزمایش سنسور فشار صنعتی

می توان با اندازه گیری افت فشار، نشتی سیستم را به دست آورد.

در این حالت  روش‌های متداول برای این منظور در نظر گرفته شده است،که به طور کلی دو روش هستند:

 1. مقایسه فشار سیستم با فشار سیستمی با نشتی معلوم و استفاده از این اختلاف فشار.
 2. اندازه گیری فشار و بررسی تغییرات آن در طول یک بازه زمان.

 

سنسور القایی

 

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری (مشاوره و خرید)