شیر فلکه کشویی فولادی

خرید و فروش، لیست قیمت، نمایندگی انواع شیر های کشویی فلنج دار – شیر کشویی  gate valves – گیت ولو  – شیر کشویی استیل – شیر کشویی چدنی  – شیر کشویی استنلس استیل – شیرفلکه  کشویی سایز بالا – شیرفلکه  کشویی زبانه لاستیکی. تامین تجهیزات صنایع نفت ،گاز و پتروشیمی واردات و تامین انواع شیر فلکه کشویی فولادی

قیمت و خرید شیر فلکه کشویی فولادی

 

شیر فلکه کشویی فولادی چیست؟

شیر کشویی یا شیر دروازه ای نوع فولادی یا استیل یکی از انواع شیرآلات پایپینگی محسوب میشود که برای قطع و وصل جریان سیالات کاربرد دارد. برای سرویس های کنترلی و تنظیم جریان نمیتوان از آن استفاده کرد. این شیر به دلیل نوع مجرابند و مکانیزم آن، به دلیل ایجاد ضربات قوچی نمیتواند برای تنظیم جریان مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه باز بودن آن منجر به آسیب دیدن قسمت سیت (آب بندی) و مجرابند (دیسک) خواهد شد.

شیر کشویی یا شیر دروازه ای دارای حرکت خطی استم (Sliding Stem) میباشد و حرکت عملگر دستی آن بصورت Multi Turn میباشد. این شیر هنگامی که کاملا باز میباشد هیچ افت فشاری در خط لوله ایجاد نمیکند و به دلیل آنکه باز و بست شدن آن به ارامی صورت میگیرد. تلاطم یا ضربه قوچی در سیال، نسبت به سایر شیر های قطع و وصل مانند پلاگ ولو یا شیر پروانه ای ایجاد نخواهد کرد.

فروش شیرفلکه کشویی فولادی

فروش انواع شیرفلکه کشویی فولادی (گیت ولو)

  • سایز : ازسایز1/4 الی 12اینچ
  • آلیاژ : کاست ایرون (چدنی) کربن استیل (فولادیA105) استنلس استیل (304L-316L) آلیاژی (F11-F22-LF2)
  • فشارکار : درکلاس(PN10-PN16-PN40) (150-300-600-900-1500)
  • اتصال : دنده ای – ساکت ولد- بات ولد – فلنج دار
  • برندهای: کیتز ژاپن, تویو ژاپن, سیم ایتالیا, یورک, ماو,  وگ     

 

شیر دروازه ای دارای انواع مختلفی از نظر نوع آب بندی یا مجرابند میباشد که در این مقاله به تفصیل در مورد آن توضحاتی را خواهیم داد. اما پیش از آن به معرفی استاندارد های طراحی شیر کشویی و معرفی اجزای داخلی و ساختمان شیر دروازه ای میپردازیم:

استاندارد طراحی شیر کشویی

استاندارد های کوناگونی برای طراحی شیر درواره ای یا Gate Valve مطابق نوع صنعت مورد استفاده شیر وجود دارد. از این بین استاندارد API یکی از مهمترین و معتبر ترین استاندارد های دنیا میباشد که متعلق به استاندارد نفت امریکا میباشد. شیر های دروازه ای مطابق این استاندارد برای سایز های کمتر از “4 مطابق استاندارد API602 تولید مشوند. برای سایز های بزگتر مطابق استاندارد API600 و API603 طراحی و تولید میشوند.

همه استاندارد ها و مواردی که بالاتر توضیح دادیم برای سیستم های Piping میباشد. و برای شیرهای دروازه ای برای خطوط انتقال یا Pipe Line مطابق استاندارد API6D طراحی و تولید میشود. این استاندارد تعیین کننده الزامات بحث طراحی، ساخت و تولید و انواع تست های روی انواع شیر ها از قبیل شیر توپی، شیر کشویی، شیر یکطرفه و شیر سماوری برای استفاده در خطوط انتقال در صنایع نفت و گاز می باشد.

این استاندارد ها همه موارد و موضوعات مربوط به یک شیر دروازه ای شامل انواع شیرهای دروازه ای از نظر نوع آب بندی، انواع متریال های مجاز بدنه و قمت تریم، انواع اتصالات شیر دروازه ای، سایزها و ابعاد بدنه و اتصالات، انواع تست های مورد نیاز برای شیر دروازه ای و همچنین شرایط حمل، نگهداری و تعمیرات مربوط به این شیرها را بطور کامل توضیح میدهد.
در ادامه به توضیح متریال های مجاز شیر دروازه ای مطابق استاندارد API600 و API603 میپردازیم:

استاندارد ها و اجزای شیر فلکه کشویی

اجزای داخلی شیر کشویی فولادی

در ادامه به معرفی اجزا داخلی شیر فلکه کشویی و معرفی متریال های مورد استفاده در ساخت هریک اشاره خواهیم کرد:

بدنه (Body)

بدنه شیرهای دروازه ای کمتر از 2 اینچ مطابق استاندارد API 602 معمولاً از متریال استیل با روش آهنگری(Forge) تولید میشوند. رایج ترین آلیاژهای مواد بدنه برای سرویس های دما بالا متریال ASTM A105 میباشد. همچنین برای سرویس های با درجه حرارت پایین متریالASTM A350 مورد استفاده قرار میگیرند و برای سرویس های دارای گاز ترش یا سیالایت دارای خاصیت خورندگی متریال های ASTM A182 F304 / F316 مورد استفاده می باشند.

متریال بدنه برای شیرهای دروازه ای با سایز های بالاتر از 2 اینچ مطابق استاندارد API600 و API603 از جنس استیل ریخته گری (Cast) ساخته شده است. برای سرویس های با شرایط نرمال متریال کربن استیل ریخته گری (ASTM A216 WCB). و برای سرویس با درجه حرارت بالا متریال ASTM A351 و برای سرویس های با درجه حرارت پایین، متریال های استنلس استیل 304 و 316 یا (ASTM A351 CF8) تولید میشوند.

تریم (Trim)

به قسمت هایی که در تماس مستقیم با سیال فرآیندی میباشند تریم میگوییم. به عبارتی دیگر به دیسک، استم و سیت رینگ های یک شیر کشویی که قابلیت جداسازی دارند. و همچنین قسمت هایی از شیر که باعث آب بندی می شوند را، تریم می گویند که تمامی موارد بالا به نوع شیر بستگی دارد.

در انتخاب نوع تریم شیرآلات موارد مختلفی مانند دما و فشار سیال فرآیندی، نوع سیال و میزان خورندگی آن و سایر پارامترهای فرآیندی باید در نظر گرفته شود. مطابق استاندارد ها متریال تریم همیشه باید یک درجه بالاتر از متریال بادی شیر در نظر گرفته شود.

برای مثال اگر شیر دروازه ای با بدنه کربن استیل WCB میباشد، جنس تریم آن باید حداقل استنلس استیل 316 انتخاب شود. این امر به این جهت میباشد که قسمت داخلی شیر به دلیل باز و بست شدن های مکرر در قسمت سیت و پلاگ و همچنین تماس دائمی سیال، همیشه در معرض خوردگی و سایش میباشد. به همین جهت متریال قسمت تریم در همه شیرآلات پایپینگی حداقل یک درجه از متریال بدنه مستحکم تر و بهتر باید باشد.

بانت (Bonnet)

قسمت های متحرک شیر کشویی یا شیر دروازه ای شامل استم، سیت و پلاگ، درون این قسمت قرار دارند. بانت معمولا در شیر های دروازه ای بزرگ تر از 4 اینچ بصورت پیچی و مهره به بدنه متصل می شود و برای سایز های کمتر از “4 بانت بصورت یکپارچه تولید خواهد شد.

استم (Stem)

استم شیر های دروازه ای در واقع نوعی میله یا شافت ارتباطی میباشد که عملگر یا هندویل در شیر های دستی، یا عملگر های اتوماتیکی در شیر های اتوماتیک را به مجرابند یا دیسک متصل میکند و حرکت استم باعث بالا و پایین شدن مجرابند یا باز و بست شدن شیر خواهد شد.

دیسک (Disk)

این شیر آلات با دیسک هایی از جنس لاستیکی، چدنی، فولادی تولید می شوند که انتخاب آن به نوع سیال بستگی دارد. همچنین انواع مختلفی از نظر نوع دیسک و مکانیطم آب بندی برای شیر کشویی یا دروازه ای وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

انواع شیر کشویی از نظر نوع دیسک

گیت ولو یا شیر کشویی در سه نوع گیت ولو گوه ای، گیت ولو چاقویی و گیت ولو موازی ارائه می گردد:

شیر کشویی گوه ای

شیر دروازه ای گوه ای دارای مجرابندی به شکل گوه ای میباشد. هدف از شیب دار کردن این شیرها، تامین آب بندی بیشتر در مقابل فشارهای بالای سیال می باشد. شیرهای دروازه ای گوه ای از دو نشیمنگاه شیبدار و یک گیت شیبدار نا هماهنگ استفاده می کنند که امکان بسته شدن محکم و آب بندی بهتر را فراهم می کنند.
دیواره ی دیسک در این نوع شیر به صورت عمود نبوده و دارای یک زاویه 3 تا 5 درجه می باشد. که در این نوع ولو، هنگام بسته شدن تماس میان دیسک و نشیمنگاه را خواهیم داشت که باعث کاهش هر چه بیشتر سایش و فرسایش دیسک و نشیمنگاه در اثر تماس مستقیم خواهد شد.
شیر دروازه ای گوه ای دارای انواع مختلفی از نظر ساختمان نوع گوه میباشند که در ادامه به معرفی و توضیح هریک از آنها میپردازیم:

شیر کشویی با گوۀ صلب (Solid Wedge Gate Valve)

دیسک یا مجرابند این نوع شیر دروازه ای بصورت صلب و یکپازچه تولید میشود. این نوع گوه شی دروازه ای به علت ساختار ساده و قدرتمند پرمصرف ترین نوع کجرابند در شیر های دروازه ای محسوب میشود.

شیر فلکه کشویی با گوۀ منعطف (Flexible Wedge Gate Valve)

شیر دروازه ای با گوۀ منعطف، دارای مجرابند یکپارچه با برشی دور محیط دیسک است و توانایی مناسبی در تغییر زاویه، بین نشیمنگاه ها دارد. که سبب انعطاف پذیری بیشتر دیسک یا مجرابند و آب بندی بهتر در قسمت سیت خواهد شد.

شیر فلکه کشویی با گوۀ منعطف (Flexible Wedge Gate Valve)

شیر کشویی با گوۀ دوتکه (Split Wedge Gate Valve)

شیر دروازه ای با گوۀ دوتکه به طور خودکار با دو سطح نشیمنگاه هم تراز میشود. اگر نیمی از دیسک کمی از تراز خارج شود، به دلیل ماده ای که بین دیسک و رینگ نشیمنگاه قرار دارد دیسک میتواند خود را با سطح نشیمنگاه تراز کند. آزادی حرکت دیسک حتی در مواقعی که شیر به صورت متوالی جریان­‌های گرم و سرد را عبور دهد از چسبیدن قطعات و بسته شدن شیر جلوگیری می­کند.

شیر کشویی با دیسک موازی (Parallel Disc Gate Valve)

این شیرها دارای دو گوه موازی هستند که در مقابل هم قرار می‌گیرند . شیر کشویی با دیسک موازی از اتصال اجزاء شیر بر اثر انتقال حرارات جلوگیری میکند و در هر دو حالت پرفشار و کم فشار قابل استفاده می‌باشد.
یکی از حالات این مدل شیر با دیسک موازی به گونه ای است که سمت پر فشار دیسک در جلوی جریان قرار میگیرد. و در مقابل نیروی استم به سمت کم فشار شیر وارد میشود. این نوع از شیرها باید حتماً با جهت درست در مسیر جریان نصب شوند و سمت پرفشار دیسک در بالادست جریان سیال قرار گیرد.

شیر کشویی با دیسک موازی (Parallel Disc Gate Valve)

شیر کشویی خطوط انتقال (Conduit Gate Valve)

این گونه شیر ها از زیر مجموعه ی شیر های کشویی موازی می باشند. دیسک آنها از یک صفحه ی فلزی تشکیل شده که بر روی آنها حفره یا مجرای دایره ای شکلی تعبیه شده و طابق سایز خط لوله میباشد.
بیشترین کاربرد شیر های دروازه ای Conduit در خطوط انتقال است. ارتفاع این گونه شیر ها بیشتر از انواع دیگر شیر های کشویی است که به دلیل شکل خاص دیسک در این نوع شیر ها می باشد.

شیر کشویی چاقویی (Knife Gate Valve)

عملکرد شیر گیوتینی یا شیر چاقویی دقیقآ مشابه یه گیوتین میباشد که یک دیسک فلزی بصورت کاملآ همود بر سیال بر آن وارد میشود. شیر کشویی چاقویی یا شیر کشویی گیوتینی افت فشار بسیار کمی دارد. از شیر چاقویی برای سیالاتی که دارای ذرات معلق و الیافی زیادی دارند مانند فاضلاب، همچنین سیالاتی که ویسکوزیته بالایی دارند. همچون شرکت های تولید کاغذ و مقوا نیز استفاده می شود.

از شیر گیوتینی با عملگر پنوماتیک و عملگر هیدرولیک نیز با توجه به حذف اپراتور و عملکرد سریع می توان برای مکانیزه کردن خط استفاده کرد.

نصب عملگر و گیربکس شیر کشویی

شیر کشویی یا شیر دروازه ای معمولا در سایز های بزرگ تر از 12 اینچ به صورت گیربکسی تولید میشود. می توان برای مکانیزه کردن شیر کشویی عملگر یک پنوماتیکی یا الکتریکی روی آن نصب کرد.

لازم بذکر است تمامی عملگرهای شیر کشویی را به عنوان قطع و وصل می توان استفاده کرد. ولی به طور معمول روی شیر دروازه ای در سایز بالا گیربکس و روی شیرهای گیوتینی یا همان چاقویی عملگر یا جک هیدرولیک نصب می شود.

موارد مهم در خرید شیر کشویی فولادی

موارد متعددی در طراحی و انتخاب و خرید این شیرها حائز اهمیت میباشد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

نوع سیال:

در نظر گرفتن نوع سیال یکی از مهمتریم مواردی میباشد که باید برای خرید شیر فلکه کشویی فولادی در نظر داشت. اینکه سیال فرآیندی دارای خوردگی میباشد یا نه و سایر مشخصات و ویژگی های سیال باید برای خرید شیر فلکه کشویی در نظر گرفته شود.

ظرفیت شیر:

حجم سیالی که که از شیر عبور میکند یا ظرفیت شیر (Cv) از دیگر موارد مهم در انتخاب و خرید شیر فلکه کشویی فولادی میباشد.

متریال:

متریال مورد استفاده در شیر کشویی بسیار حائز اهمیت میباشد. متریال بدنه، دیسک، آب بند ها و همینطور عملگر شیر باید مطابق با نوع سیال و شرایط فرآیندی انتخاب شوند.

عملگر:

نوع عملگر که دستی (فلکه ای) یا اتوماتیک (پنوماتیکی یا الکتریکی) باشد بسیار مهم میباشد. در مواردی که نیاز به کنترل اتوماتیک شیر کشویی فولادی میباشد باید از عملگرهای پنوماتیکی یا عملگرهای موتوردار الکتریکی استفاده کنیم.

 

شیر کشویی استیل

شیر فلکه کشویی سیم

شیر کشویی کیز ایران

 

مطالب مرتبط

ترانسمیتر دما یوکوگاوا

ترانسمیتر دما یوکوگاوا

ترانسمیتر دما یوکوگاوا از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است، یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده(METERING)وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقالTRANSFER دهد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)