شیر فلکه کشویی چدنی

شیر فلکه کشویی چدنی یکی از شیرآلات بسیار پرمصرف مخصوصآ در صنایع آب و فاضلاب میباشد. بدنه شیر فلکه کشویی چدنی از جنس چدن داکتیل یا چدن نشکن میباشد و برای جلوگیری از پوسیدگی پوششی از رنک کوره الکترواستاتیک با لایه محافظ ضد خوردگی و ضربه ( RAL5005 ) روی آن پاشیده میشود.

شیر فلکه کشویی چدنی برای سیال های آب سرد و گرم، فاضلاب، روغن و سایر سیالات با دمای حداکثر تا 80 درجه سانتی گراد مطابق با استاندارد طراحی DIN 3352 – Part 4 با نوع اتصال فلنجی PN10,PN16 مطابق استاندارد DIN2501 تولید می شوند.

شیرفلکه کشویی چدنی با متریال چدن معمولی معمولآ تحمل فشاری PN10 را دارند و سیالات تا دما 70 درجه سانتی گراد مناسب آن میباشند. اما برای متریال چدن نشکن GGG40 تحمل فشاری PN16 میباشد و برای سیالات بالاتر از دمای 80 درجه سانتی گراد قابل استفاده میشود

قیمت و خرید شیر فلکه کشویی چدنی

فروش انواع شیرفلکه کشویی چدنی (گیت ولو)

 • سایز : ازسایز1/4الی12اینچ 
 • آلیاژ : کاست ایرون (چدنی) کربن استیل (فولادیA105) استنلس استیل (304L-316L) آلیاژی (F11-F22-LF2)   
 • فشارکار : درکلاس (PN10-PN16-PN40) (150-300-600-900-1500)  
 • اتصال : دنده ای – ساکت ولد- بات ولد – فلنج دار
 • برندهای: کیتز ژاپن, تویو ژاپن , ماو , وگ

شیر فلکه کشویی چدنی 

شیر فلکه کشویی چدنی یکی از انواع شیرآلات پایپینگ محسوب میشود که برای قطع و وصل جریان سیالات کاربرد دارد. برای سرویس های کنترلی و تنظیم جریان نمیتوان از آن استفاده کرد. این شیر به دلیل نوع مجرابند و مکانیزم آن، به دلیل ایجاد ضربات قوچی نمیتواند برای تنظیم جریان مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه باز بودن آن منجر به آسیب دیدن قسمت سیت (آب بندی) و مجرابند (دیسک) خواهد شد.

شیر کشویی چدنی دارای حرکت خطی استم (Sliding Stem) میباشد و حرکت عملگر دستی آن بصورت Multi Turn میباشد. این شیر هنگامی که کاملا باز میباشد هیچ افت فشاری در خط لوله ایجاد نمیکند و به دلیل آنکه باز و بست شدن آن به ارامی صورت میگیرد. تلاطم یا ضربه قوچی در سیال، نسبت به سایر شیر های قطع و وصل مانند پلاگ ولو یا شیر پروانه ای ایجاد نخواهد کرد.

شیر فلکه کشویی چدنی برای سیال های آب سرد و گرم، فاضلاب، روغن و سایر سیالات با دمای حداکثر تا 80 درجه سانتی گراد مطابق با استاندارد طراحی DIN 3352 – Part 4 با نوع اتصال فلنجی PN10,PN16 مطابق استاندارد DIN2501 تولید می شوند.

شیرفلکه کشویی چدنی با متریال چدن معمولی معمولآ تحمل فشاری PN10 را دارند و سیالات تا دما 70 درجه سانتی گراد مناسب آن میباشند. اما برای متریال چدن نشکن GGG40 تحمل فشاری PN16 میباشد و برای سیالات بالاتر از دمای 80 درجه سانتی گراد قابل استفاده میشود.

شیرفلکه کشویی چدنی2

مشخصات فنی شیر کشویی چدنی

 • شیر فلکه کشویی چدنی از سایز DN50 (2″) تا DN400 (16″) و در دو کلاس فشاری PN10 و PN16 تولید میشوند.
 • شافت شیر کشویی چدنی به دلیل تحمل تنش و نیروهای فشاری و سایش حاصل از تماس با سیال فرآیندی حداقل باید از جنس فولاد یا استیل 316 میباشد.
 • متریال بدنه و دیسک از چدن داکتیل یا چدن نشکن (GGG40) و چدن معمولی یا چدن خاکستری (GG25) تولید می شود. برای جلوگیری از پوسیدگی، بدنه دارای پوششی از رنگ با لایه محافظ ضد خوردگی (RAL5005) می باشد.
 • قطعات لاستیکی از جنس NBR و بسیار مقاوم می باشد.
 • روکش زبانه با پوشش لاستیک EPDM می باشد.

کاربرد شیر فلکه کشویی چدنی 

 • آب و فاضلاب
 • آبرسانی و آبیاری در صنعت کشاورزی
 • تاسیسات صنعتی و ساختمان

اجزاء اصلی

بدنه (Body)

بدنه شیرهای دروازه ای کمتر از 2 اینچ مطابق استاندارد API 602 معمولاً از متریال استیل با روش آهنگری(Forge) تولید میشوند. رایج ترین آلیاژهای مواد بدنه برای سرویس های دما بالا متریال ASTM A105 میباشد. همچنین برای سرویس های با درجه حرارت پایین متریالASTM A350 مورد استفاده قرار میگیرند و برای سرویس های دارای گاز ترش یا سیالایت دارای خاصیت خورندگی متریال های ASTM A182 F304 / F316 مورد استفاده می باشند.

متریال بدنه برای شیرهای دروازه ای با سایز های بالاتر از 2 اینچ مطابق استاندارد API600 و API603 از جنس استیل ریخته گری (Cast) ساخته شده است. برای سرویس های با شرایط نرمال متریال کربن استیل ریخته گری (ASTM A216 WCB). و برای سرویس با درجه حرارت بالا متریال ASTM A351 و برای سرویس های با درجه حرارت پایین، متریال های استنلس استیل 304 و 316 یا (ASTM A351 CF8) تولید میشوند.

تریم (Trim)

به قسمت هایی که در تماس مستقیم با سیال فرآیندی میباشند تریم میگوییم. به عبارتی دیگر به دیسک، استم و سیت رینگ های یک شیر کشویی که قابلیت جداسازی دارند. و همچنین قسمت هایی از شیر که باعث آب بندی می شوند را، تریم می گویند که تمامی موارد بالا به نوع شیر بستگی دارد.

در انتخاب نوع تریم شیرآلات موارد مختلفی مانند دما و فشار سیال فرآیندی، نوع سیال و میزان خورندگی آن و سایر پارامترهای فرآیندی باید در نظر گرفته شود. مطابق استاندارد ها متریال تریم همیشه باید یک درجه بالاتر از متریال بادی شیر در نظر گرفته شود.

برای مثال اگر شیر دروازه ای با بدنه کربن استیل WCB میباشد، جنس تریم آن باید حداقل استنلس استیل 316 انتخاب شود. این امر به این جهت میباشد که قسمت داخلی شیر به دلیل باز و بست شدن های مکرر در قسمت سیت و پلاگ و همچنین تماس دائمی سیال، همیشه در معرض خوردگی و سایش میباشد. به همین جهت متریال قسمت تریم در همه شیرآلات پایپینگی حداقل یک درجه از متریال بدنه مستحکم تر و بهتر باید باشد.

بانت (Bonnet)

قسمت های متحرک شیر کشویی یا شیر دروازه ای شامل استم، سیت و پلاگ، درون این قسمت قرار دارند. بانت معمولا در شیر های دروازه ای بزرگ تر از 4 اینچ بصورت پیچی و مهره به بدنه متصل می شود و برای سایز های کمتر از “4 بانت بصورت یکپارچه تولید خواهد شد.

استم (Stem)

استم شیر های دروازه ای در واقع نوعی میله یا شافت ارتباطی میباشد که عملگر یا هندویل در شیر های دستی، یا عملگر های اتوماتیکی در شیر های اتوماتیک را به مجرابند یا دیسک متصل میکند و حرکت استم باعث بالا و پایین شدن مجرابند یا باز و بست شدن شیر خواهد شد.

دیسک (Disk)

این شیر آلات با دیسک هایی از جنس لاستیکی، چدنی، فولادی تولید می شوند که انتخاب آن به نوع سیال بستگی دارد. همچنین انواع مختلفی از نظر نوع دیسک و مکانیطم آب بندی برای شیر کشویی یا دروازه ای وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

مطالب مرتبط

گیج فشار ویکا

گیج ویکا

گیج ویکا گیج‌های فشار تجهیزاتی هستند که برای اندازه‌گیری و نمایش میزان فشار سیال استفاده …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)