شیر مونل (Monel Valve)

مهمترین آلیاژهای مس-نیکل حاوی حدود 67% نیکل و 33% مس می باشد که مونل نامیده می شود. نیکل و مس در همه نسبت ها در یکدیگر قابل انحلال هستند.  این آلیاژها دارای کاربردهای عالی در آب دریا هستند و مقاومت بالایی در برابر حمله حلال های کلردار، بیشتر اسیدها و همه قلیاها دارند.

قیمت و خرید شیر مونل

آلیاژ مس-نیکل (مونل) چیست؟

مهمترین آلیاژهای مس-نیکل حاوی حدود 67% نیکل و 33% مس می باشد که مونل نامیده می شود. نیکل و مس در همه نسبت ها در یکدیگر قابل انحلال هستند.  این آلیاژها دارای کاربردهای عالی در آب دریا هستند و مقاومت بالایی در برابر حمله حلال های کلردار، بیشتر اسیدها و همه قلیاها دارند.

همچنین فلز مونل شامل مقادیر کمی آهن منگنز کربن و سیلیس می باشد.  با توجه به مقاومت بسیار بالای مونل به خردگی و نیز خواص مکانیکی بسیار بالای آن از عنصر و آلیاژ مونل در صنایع دریایی بسیار استفاده می شود. ضمنا آلیاژ مونل می تواند در ساخت ماشین آلات ماشین کاری سرد و گرم و نیز قطعات جوشکاری استفاده شود.

باتوجه به شرایط عملیاتی سخت ساخت آلیاژ مونل و نیز عناصر گران قیمت موجود در آن همچون نیکل قیمت قطعات و مواد صنعتی مونل مثل میلگرد مونل لوله مونل اتصالات مونل فلنج مونل کب مونل و غیره بسیار بالاتر از فلزاتی مثل مس آلومینیوم فولاد و غیره می باشد.

فلز مونل دارای گرید های مختلفی می باشد که عبارتند از فلز مونل ۴۰۰ فلز مونل ۴۰۱ فلز مونل ۴۰۴ فلز مونل ۴۰۵ فلز مونل 500 آلیاژهای مس-نیکل از قبیل مونل در محیط های به شدت خورنده و جاهایی که نیاز به وجود مواد غیر مغناطیسی است، کاربرد دارند.

سوپر آلیاژهای پایه نیکل از قبیل اینکونل در مواردی که به مقاومت در دمای بالا نیاز است مانند توربوشارژرها، مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی و.. استفاده می شود.  برای استفاده در دمای بسیار بالا، از آلیاژهای تک بلور استفاده می شود تا خزش را به حداقل برسانند. 

نقطه ذوب آلیاژ مونل 1360 درجه سانتی گراد است و در دماهای میان 74 تا 593 درجه سانتیگراد چکش کاری می‏شود.  یکی از کاربردهای مهم فلز مونل در ساخت پروانه کشتی‏ها میباشد.

شیر مونل چیست؟

شیر مونل یا ولو مونل به آن دسته از شیرآلات صنعتی گفته می شود که در آنها از آلیاژهای مونل استفاده شده است. این شیرآلات به دلیل استفاده از مونل در برابر خوردگی مقاوم میباشند. در بین همه انواع آلیاژهای مونل، استفاده از دو نوع آلیاژ monel-400 و Monel K-500 کاربرد بیشتری دارد. 

شیر مونل مقاومت زیادی در برابر هر نوع خوردگی مانند خوردگی اسید، نمک، قلیا دارد. به همین دلیل در صنایعی که با اسید و مواد خورنده و یا محیط هایی که با دمای بالا و یا رطوبت بسیار زیاد سروکار دارند مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه ها استفاده زیادی دارند.

موارد استفاده از شیر مونل

آلیاژ مونل به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و سائیدگی در بسیاری از صنایع مورد استفاده میباشد که در ادامه به تعدادی از این صنایع اشاره میکنیم:

  • کاربردهای دریایی و مبدل های حرارتی آب دریا
  • لوله ها و اتصالات تأسیسات آب دریا
  • آلات موسیقی مانند سازهای بادی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایع نفت و گاز پتروشیمی
  • سیستم لوله کشی
  • مخازن سوخت و آب

انواع شیرهای مونل

تمامی شیرآلات صنعتی با توجه به نوع سیال و سرویسی که قرار دارند میتوانند با بدنه های از جنس آلیاژ مونل یا قسمت تریم (Trim) مونل طراحی و تولید شوند. در ادامه شیرآلاتی که امکان تولید آنها با آلیاژ مونل وجود دارد آورده شده است:

تجهیز صنعت  تامین تجهیزات صنایع نفت ،گاز پتروشیمی خرید،فروش واردات شیر آلات صنعتی مونل انواع شیرآلات کشویی( Gate Valves )، شیرآلات سوزنی ( Globe Valves )، شیرآلات توپی( Ball Valves )، شیرآلات یکطرفه ( Check Valves )، شیرآلات کنترلی ( Control Valves )، شیرفلکه سوزنی مونل (Needle valve)، در کلاس 150 ،300، 800 و … در سایزهای مختلف از برندهای اروپایی و آمریکایی

مطالب مرتبط

گیج فشار ویکا

گیج ویکا

گیج ویکا گیج‌های فشار تجهیزاتی هستند که برای اندازه‌گیری و نمایش میزان فشار سیال استفاده …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)