شیر گیوتینی

شیر گیوتینی یا Knife gate valve یکی از انواع شیر های دروازه ای میباشد که دیسک یا مجرابند آن با شیر های دروازه ای معمولی متفاوت میباشد. شیر گیوتینی دارای مجرابندی بصورت تیغه ای و صیقلی و صاف میباشد.

برای خرید شیر گیوتینی باید به مواردی نظیر نوع سیال از نظر ناخالصی ها و ذرات جامدی که شیر مسیر آن را قطع و وصل میکند توجه کرد. تجهیز صنعت نمایندگی خرید و فروش انواع Knife gate valve یا شیر چاقویی در جنس های فولادی و استیل و همچنین انواع عملگرهای دستی یا پنوماتیکی میباشد.

قیمت و خرید شیر گیوتینی شیر تیغه ای

شیر گیوتینی یا Knife Gate Valve چیست؟

همانطور که بالاتر نیز توضیح دادیم، شیر چاقویی یا شیر گیوتینی یکی از انواع شیر دروازه ای محسوب میشود که دارای مجرابند یا دیسک و ظاهر متفاوتی میباشد. این شیر برای قطع و وصل جریان سیالات کاربرد دارد. شیر گیوتینی یا knife gate valve برای سرویس هایی که دارای حجم زیادی ذرات جامد هستند مانند شن و ماسه یا لجن، و سیالات با ویسکوزیته زیاد مورد استفاده قرار میگیرند.

این شیر هنگامی که کاملا باز میباشد هیچ افت فشاری در خط لوله ایجاد نمیکند. لازم به توضیح است Knife gate valve تلاطم یا ضربه قوچی کمتری نسبت به سایر شیر های قطع و وصل مانند شیر توپی پروانه ای ایجاد خواهد کرد. دلیل این موضوع این است که باز و بست شدن شیر گیوتینی به کندی و به آرامی صورت میگیرد.

شیر گیوتینی دارای حرکت خطی استم (Sliding Stem) میباشد و حرکت عملگر دستی آن بصورت Multi Turn میباشد. به همین جهت به این نوع شیر sliding gate valve نیز میگوییم.

کاربرد های شیر گیوتینی در صنایع گوناگون

 • صنایع کارتن سازی و خمیر کاغذ
 • صنایع آب و فاضلاب
 • صنایع سد سازی و نیروگاهی
 • صنایع دارویی و غذایی
 • صنایع شمیایی
 • کارخانجات فولاد و سیمان
 • صنایع پیتروشیمی و پالایشگاهی
 • صنایع نفت و گاز

عملکرد شیر گیوتینی

مکانیزم عملکرد در شیر چاقویی به صورتی میباشد که یک تیغه فلزی بصورت کاملآ عمودی دقیقآ مشابه گیوتین روی سیال فشار وارد میکند. و مسیر جریان سیال را میبندد. این نوع شیر بصورت تدریجی باز و بست میشوند و مانند شیر دروازه ای برای سرویس های قطع و وصل مورد استفاده قرار میگیرند. تیغه یا دیسک شیر چاقویی بصورت نیمه باز دچار آسیب دیدگی خواهد شد و به همین جهت از آنها در صنایع برای سرویس های تنظیم و کنترل جزیان استفاده نمیشود.

اجزاء شیر گیوتینی

این تجهیز مانند سایر انواع شیر های دروازه ای (شیر کشویی) از یک بدنه فلزی که شامل مجرابند (دیسک)، سیت و سیت رینگ تشکیل میشود. برای قسمت بالای شیر که شامل اکچویتور میشود، شیر چاقویی از یک عملگر دستی یا اتوماتیک (پنوماتیکی یا الکتریکی)، استم، و پکینگ و اورینگ ها تشکیل میشود.

در شکل زیر اجزای داخلی یک شیر گیوتینی از نوع اتصال ویفری با عملگر دستی (فلکه ای) را مشاهده میکنید.

اجزاء شیر چاقویی

انواع عملگر شیر گیوتینی

شیر گیوتینی هم با عملگر دستی هندویل دار و هم بصورت اتوماتیک قابل عملکرد میباشد. شیر چاقویی معمولا در سایز های بزرگ تر از 12 اینچ به صورت گیربکسی تولید میشود. به دلیل سرعت عملکرد نسبتآ پایین در این نوع شیر ها، اگر بخواهیم سرعت باز و بست شدن شیر را افزایش دهیم و نیروی انسانی و اپراتور را حذف کنیم باید از اکچویتور های اتوماتیک استفاده کنیم.

می توان برای مکانیزه کردن شیر کشویی عملگر پنوماتیکی یا عملگر الکتریکی روی آن نصب کرد. در روش های اتوماتیک این شیر با نصب انواع اکچویتور های عمدتآ پنوماتیکی یا الکتریکی عمل میکند و دخالت اپراتور نیروی انسانی در شیرگیوتینی با اکچویتور های اتوماتیک حذف خواهد شد. همچنین با نصب عملگرهای اتوماتیک سرعت باز و بست شدن شیر نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

متریال شیر گیوتینی

در انتخاب متریال یا جنس قطعات یک شیر، پارامترها و فاکتور های بسیار مهمی دخیل هستند. نوع سیال مورد استفاده داخل شیر از نظر خورندگی یا غیر خورندگی آن، دما و فشار فرآیندی، مقدار ویسکوزیته و چگالی سیال فرآیندی و بسیاری از پارامترها همه در انتخاب متریال مناسب در یک شیر را باید مورد بررسی قرار داد.

بدنه شیر گیوتینی معمولآ از متریال های چدنی (GGG40 یا GG25)، فولادی یا استیل تولید میشود. جنس تیغه یا دیسک شیر چاقویی به دلیل تماس با سیال و تحمل دما و فشار سیال باید حداقل از متریال استنلس استیل استیل یا فولاد با پوشش های کرم و آلومینیوم برنز تولید شود.

شافت یا همان استم شیر چاقویی از متریال استیل  یا فولاد تولید می شود که برای مقاوم سازی آن در برابر سایش و فشار باید عملیات حرارتی روی آن انجام بگیرد.

اتصال به خط لوله در شیر گیوتینی در مدل های لاگ تایپ و ویفری از سایز “2 تا “36 در کلاس فشاری 150 مطابق استاندارد ASME B16.5 و و بر اساس استاندارد EN1092 در کلاس های فشاری PN10, PN16, PN6 تولید می شوند.

این شیر ها به دلیل اینکه اتصال ویفری یا لاگ دارند دارای وزن کمتری هستند و از نظر ابعادی نسبت به سایر شیرآلات صنعتی و شیر دروازه ای فضای کمتری اشغال میکنند.

متریال شیر گیوتینی استیل

 

مکانیزم آب بندی شیر گیوتینی

دیسک استنلس استیل در داخل بدنه Knife gate valve بین سیت هایی از جنس لاستیک EPDM یا NBR یا تفلون PTFE در تمام مدخل بدنه آب بندی بسیار خوبی را ایجاد خواهد کرد.

دیسک Stainless Steel از دو طرف کاملآ پولیش و صیقلی میباشد تا از دیسک از یک حرکت نرم و روان برخوردار باشد. و در قسمت انتهایی تراشکاری شده تا بصورت تیغه ای در داخل مواد غلیظ و جامد و پودری نفوذ کند و به بستن مناسب شیر کمک کند.

مزایای شیر گیوتینی (شیر چاقویی)

 • آببندی در شیر گیوتینی در هر دو طرف دیسک و با دقت بالایی انجام می شود.
 • در شیر چاقویی هم امکان اتوماتیک کردن شیر و عدم نیاز به اپراتور وجود دارد و هم میوان با عملگر های دستی آنها را باز و بست نمود.
 • تعمیرات و نگهداری این شیر کم هزینه میباشد و به سادگی قابل انجام میباشد.
 • هنگامی که شیر کاملآ باز میباشد هیچ گونه افت فشاری در خط لوله ایجاد نخواهد کرد و حداکثر حجم سیال را عبور می دهد.
 • به شدت مناسب برای قطع و وصل جریان سیالاتی که دارای حجم زیادی از ناخالصی مثل الیاف و جلبک و شن و ماسه و سیمان و … می باشد.

پارامترهای مهم در خرید شیر گیوتینی

پارامترها و عوامل متعددی در خرید شیر گیوتینی حائز اهمیت میباشند. در زیر به تعداددی از مهمترین این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • نوع سیالی که در سرویس قرار دارد و شیر مسیر آن را باز یا مسدود میکند
 • میزان خورندگی سیال به جهت انتخاب متریال مناسب دیسک شیر
 • سایز خط لوله
 • نوع عملگر و گشتاوی که شیر برای باز و بسته شدن به آن نیاز دارد

تجهیز صنعت وارد کننده و تامین کننده انواع شیرآلات صنعتی و پایپینگی. شامل انواع کنترل ولو، شیر یکطرفه یا چک ولو، شیر بشقابی، شیر کشویی، شیر سماوری، شیر توپی و شیر پروانه ای میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ها و مشاوره فنی با کارشناسان فنی و فروش ما در تماس باشید.

مطالب مرتبط

شیر فشار شکن

شیر فشار شکن

فشار شکن (P.R.V) یک نوع شیر صنعتی میباشد که بطور اتوماتیک فشار زیاد و متغیر ورودی را به فشار کم و ثابت خروجی تبدیل می کند، رگولاتور ولو ها با تنظیم فشار سیال و کاهش آن در قسمت خروجی، یک فشار یکنواخت را به قسمت خروجی می فرستد.

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)