فتوسل مشعل گاز چیست؟

فتوسل مشعل گازی چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

فتوسل یک نوع سنسور بسیار حساس به نور و تابش اشعه می باشد که در اثر تابش اشعه با صفحات آن یک ولتاژ ناچیز تولید می کند و با اعمال آن به رله باعث قطع یا وصل شدن مدار می شود. در واقع فتوسل در جاهایی مانند لامپ های اتوماتیک، سلول های خورشیدی و سنسور تشخیص دود که نیاز به آشکارسازی نور و اشعه باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در مشعل های گازی برای کنترل بهتر و همچنین آشکارسازی مشعل از فتوسل مشعل گازی استفاده می شود. فتوسل مشعل گاز در درون محفظه ای مجزا قرار می گیرد و این محفظه را به گونه ای روی بدنه ی دیگ نصب می کنیم که شعله ی مشعل به طور کامل قابل رویت باشد.

ساختار فتوسل مشعل گازی

برند هایی از جمله زیمنس و هانیول از معروف ترین سازندگان فتوسل مشعل گازی هستند. یکی از متداول ترین فتوسل های مشعل گاز موجود در بازار فتوسل های مشعل گاز شرکت زیمنس می باشد که ساختارکلی آن به صورت شکل زیر است:

  1. در شکل فوق A تشعشعات ناشی از تابش شعله ی مشعل می باشد. توجه شود شدت تابش در محل سنسور فتوسل باید به اندازه کافی زیاد باشد تا فرآیند آشکارسازی شعله به خوبی انجام شود.
  2. M2 یک ولت متر است که محدوده ی اندازه گیری آن بین 0 تا 10 ولت می باشد و مقاومت ورودی آن بیش تر از 10 مگا اهم می باشد. طرز کار این فتوسل به این شکل است که در اثر برخورد تشعشعات شعله به صفحات فتوسل ولتاژ تولید می شود و با اندازه گیری ولتاژ تولید شده بوسیله ی ولت متر فرآیند آشکارسازی انجام می شود.
  3. صفحات  فتوسل از موادی چون سولفید کادیوم تشکیل می شود که نسبت به نور حساسیت بالایی دارند ودر صورت عدم وجود نور مقاوت بالایی از خود نشان می دهد بطوری که اجازه ی عبور جریان الکتریکی را نمی دهد و در اثر تابش نور مقاومت آن کم می شود و باعث ایجاد جریان القایی در مدار می شود و جریان تولید شده در نهایت منجر به ایجاد افت ولتاژ در مدار می شود که توسط ولتمتر اندازه گیری میشود.

نکات مهم در مورد نصب و نگهداری فتوسل مشعل گاز

  • کلیه ی فعالیت های مربوط به نصب باید توسط افراد دارای صلاحیت انجام شود.
  • قبل از انجام هر کاری باید از قطع بودن منبع تغذیه فتوسل اطمینان حاصل کرد، برای بررسی قطع بودن منبع تغذیه میتوان از تست ولتاژ استفاده کرد.
  • باید توجه داشت که لامپ های هالوژن، تجهیزات جوش، لامپ های خاص یا جرقه های اشتعال ممکن است تشعشع کافی برای صفحات آشکارساز فتوسل ایجاد کند به همین دلیل فتوسل باید به گونه ای نصب شود که نورهای متفرقه به فتوسل تابیده نشود.

  • فتوسل مشعل باید به گونه ای نصب شود که نور حاصل از مشعل به طور مستقیم به آن تابیده شود.
  • بعد از نصب ویا سرویس، برای جلوگیری از خطر برق گرفتی باید از منظم بودن سیم کشی ها اطمینان حاصل کرد.
  • همیشه کابل های جرقه زنی ولتاژ بالا را از هم جدا کرده و همچنین بیشترین فاصله ممکن را تا آشکارساز و سایر کابل ها رعایت کنید.

مطالب مرتبط

فلومتر های جرمی

فلومتر جرمی

فلومتر جرمی یا Mass Flowmeter وسیله ای است که مقدار مواد عبوری را نسبت به زمان اعلام می کند، در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و … اطلاع از مقدار دقیق فلوی عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت حیاتی است. 

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)