فلومتر گازی

فلومتر گازی (Gas flow meter)

تجهیز صنعت وارد کننده انواع فلومتر آلتراسونیک Ultrasonic Flowmeter، فلومتر های اختلاف فشاری Differential Pressure Flowmeter، فلومتر گازی جرمی حرارتی Thermal Mass Flowmeter، انواع فلومتر آب و گاز با برندهای اندرس هازر، کرونه، روزمونت، زیمنس و یوکوگاوا در سایزهای “1/2 تا “32 برای صنایع نفت،گاز، پتروشیمی و پالایشگاه و سایر صنایع فرآیندی میباشد.

قیمت و خرید فلومتر گازی

فلومتر گازی چیست؟

اندازه گیری سرعت گاز در خطوط پایپینگی و فرآیندی و همچنین خطوط انتقال یا به عبارت بهتر اندازه گیری نرخ جریان عبوری (فلو) گاز یکی از مهمترین پارامترهای مورد اندازه گیری میباشد. از این رو فلومترها و تجهیزات متنوعی در صنایع وجود دارد که مقدار فلوی گاز عبوری را اندازه گیری میکند که به فلومتر گازی معروف هستند.

همانطور که میدانید در صنایع از انواع بسیار متنوعی از فلومترها استفاده میشود که تنها تعداد محدودی از آنها قادر به اندازه گیری جریان گاز میباشند. به عبارتی دیگر همه فلومترها قادر به اندازه گیری فلوی گاز نیستند و برای سیالات مایع یا بخار از آنها استفاده میشود. به همین جهت اندازه گیری فلوی گاز در صنایع از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار میباشد.

در ادامه این مطلب به معرفی انواع فلومترهای گازی که مناسب اندازه گیری جریان گاز هستند میپردازیم. و در ادامه به فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید فلومتر گازی اشاره خواهیم کرد.

انواع فلومتر گازی

فلومترهای مختلفی قادر به اندازه گیری نرخ فلوی عبوری گاز میباشند. فلومترهایی که بر اساس اختلاف فشار بین دو نقطه از فرآیند مقدار جریان را محاسبه میکنند و فلومتر های التراسونیک و فلومترهای جرمی حرارتی از رایج ترین انواع فلومتر های گازی محسوب میشوند. در ادامه به توضیح هریک از این فلومترها میپردازیم:

فلومترهای اختلاف فشاری (Differential Pressure Flow meter)

روش اختلاف فشار برای اندازه گیری فلوی سیالات یکی از روش های بسیار رایج و نسبتا مقرون به صرفه میباشد. این روش بوسیله یک ترانسمیتر اختلاف فشار و یک المان ایجاد کننده افت فشار در خط لوله (اوریفیس پلیت، لوله ونچوزی یا فلو نازل) امکان پذیر میباشد. با روش ایجاد یک افت فشار در خط لوله گاز میتوان فلوی عبوری گاز را اندازه گیری کرد.

البته باید خاطرنشان کنیم که دقت اندازه گیری در این روش پایین تر از فلومتر های گازی جرمی حرارتی (Thermal Mass) میباشد.

فلومترهای التراسونیک (Ultrasonic Flow meter)

فلومترهای التراسونیک با روش اختلاف زمان بین فرکانس های ارسالی و دریافتی (Transit Time) یکی دیگر از روش های اندازه گیری فلوی سیالات گازی میباشد. این روش در مورد سیالات گازی تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی و ذرات جامد کاربرد خواهد داشت. فلومتر گازی التراسونیک دارای دقت اندازه گیری نسبتآ بالایی میباشند.

فلومترهای جرمی حرارتی (Thermal Mass Flow meter)

دقیق ترین روش و موثر ترین روش برای اندازه گیری فلوی گاز استفاده از فلومتر گازی جرمی حرارتی میباشد. این فلومترها دارای سنسور دمای داخلی میباشند. عبور سیال گازی از داخل این تیوب این فلومترها باعث کاهش دمای مولکول های گاز خواهد شد. از آنجا که مقدار جرم مولکول های گاز نسبت مستقیم با دمای کاهش یافته مولکول ها دارند، فلومتر های جرمی حرارتی با دقت بسیار بالایی مقدار فلوی گاز عبوری را اندازه گیری میکنند.

قیمت فلومتر گازی جرمی حرارتی نسبت به سایر فلومترهایی که منساب اندازه گیری گاز هستند نسبتآ بالاتر میباشد. جهت استعلام قیمت فلومترها می توانید کلیک کنید. اما باید خاطرنشان کرد که این فلومترها همانطور که گفته شد بواسطه اندازه گیری مقدار جرم مولکولی گاز، دارای دقت های بسیار بالاتری نیز میباشند.

فاکتورهای مهم در انتخاب فلومتر گازی

پارامترها و فاکتور های متعددی در انخاب و خرید فلومتر گازی باید بررسی شود. در ادامه به تعدادی از مهمترین پارامترها در خرید فلومتر گازی میپردازیم:

محدوده مجاز سرعت سیال

هر فلومتری دارای یک محدوده مجاز برای سرعت سیال میباشد که باید در نظر گرفته شود. این محدوده مجاز عملآ بهترین رنجی میباشد که فلومتر میتواند نرخ فلوی عبوری را در آن رنج اندازه گیری کند. طبیعتآ سرعت های بالاتر یا پایین تر از رنج مجاز سرعت سیال، باعث ایجاد خطای اندازه گیری در فلومتر گازی خواهد شد.

رنج دمایی سیال

فلومتر گازی در یک رنج دمایی مجاز قادر به اندازه گیری با بیشترین دقت خواهد بود. برای طراحی و انتخاب صحیح یک فلومتر گازی باید دمای سیال (گاز) فرآیندی در نظر گرفته شود. چراکه عدم در نظر گرفتن رنج دما باعث تغییر در چگالی خواهد شد و اندازه گیری نرخ جریان گاز را با خطاهای فاحش مواجه خواهد کرد.

فشار کاری مجاز

هر فلومتر دارای یک بازه فشاری مجاز (قابل تحمل) برای سیال فرایندی میباشد. فشار های بیشتر از حد مجاز قابل تحمل برای فلومتر گاز باعث ایجاد خطای اندازه گیری و یا حتی عدم اندازه گیری مقدار فلوی گاز عبوری در فلومتر گازی خواهد شد.

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)