فلو ترانسميتر

فلو ترانسمیتر (Flow Transmitter)

فلو ترانسمیتر، یکی از تجهیزات مهم ابزار دقیق می باشد که متناسب با جریان سیال، سیگنال الکتریکی 4 تا 20 میلی آمپر به اتاق کنترل ارسال می کند.

کنترل و نمایش میزان جریان سیالات مختلف نظیر مایع و گاز به صورت آنالوگ به عهده ترانسمیتر جریان است. با توجه به اهمیت اندازه گیری جریان، فلو ترانسمیتر جریان از اهمیت زیادی در صنایع برخوردار هستند. استفاده از فلو ترانسمیتر برای طول عمر سیستم اهمیت ویژه‌ای دارد همچنین میتواند تنش و فشار وارده به سیستم های پایپینگ را به حداقل برساند.

قیمت و خرید فلو ترانسمیتر

فلومتر یا سنسور جریان میزان جریان خطی، غیر خطی، جریان جرمی یا حجمی سیال را اندازه گیری می کند. در نهایت این مقدار اندازه گیری شده توسط ترانسمیتر جریان در غالب سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر به اتاق کنترل ارائه می شود. خروجی فلو ترانسمیتر آنالوگ و به صورت پیوسته است و برای فرستادن سیگنال به فواصل دور مناسب هستند. ترانسمیترهای جریان به صورت موازی با مسیر جریان نصب شوند.

انواع فلو ترانسمیترها

فلوترانسمتر ها با توجه به نوع سنسور اندازه گیری جریان انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

فلو ترانسمیتر توربینی Turbine

در این فلومترها پره ای به نام روتور وجود دارد که با عبور سیال می چرخد و با اندازه گیری سرعت چرخش روتور، دبی حجمی جریان تعیین می گردد. هر قدر سرعت چرخش روتور بالاتر باشد میزان دبی سیال بیشتر است. قابل استفاده در دما و فشارهای بالا برای انواع مختلف سیالات نظیر مایع،گاز و بخار می باشد.

فلو ترانسمیتر مغناطیسی Magnetic

فلو ترانسمیتر مغناطیسی برای اندازه گیری دبی مایعات رسانا در لوله های بسته مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه کار در فلومتر مغناطیسی بر اساس قانون فارادی است. این فلومترها دارای حسگرهای الکترو مغناطیسی خطی با خروجی الکتریکی است. در واقع هنگامی که سیال با سرعت V از میدان مغناطیسی عبور می‌کند، یک ولتاژ القایی در سیال تولید می‌شود. در نهایت سنسورهای مغناطیسی ولتاژ القایی را انداره گیری می کنند و به ترانسمیتر فلو ارسال می کنند.

فلو ترانسمیتر های مغناطیسی دقت بالایی دارند و  در برابر فرسایش مقاوم هستند.

فلو ترانسمیتر التراسونیک Ultrasonic

اساس اندازه گیری فلو ترانسمیتر التراسونیک مکانیزم روپلر است و برای اندازه گیری جریان سیال مایع و گاز به کار می رود. در این مدل از ترانسمیترهای جریان فرکانس از یک منبع تولید می شود و در سمت دیگر یک گیرنده قرار دارد که این فرکانس را چک می کند و در صورت تغییر در جریان سیال فرکانس دریافتی تغییر و به روش فلومتر التراسونیک جریان سیال اندازه گیری می شود.

انواع فلو ترانسمیترها

فلو ترانسمیتر ورتکس Vortex

این فلو ترانسمیترها بر اساس اثر فون کارمان (Theodore von Kármán) ساخته می شوند و برای اندازه گیری جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرند.

عملکرد این فلومترها بر اساس تجزیه و تحلیل ریزش گرداب است که هنگام عبور جریان از یک مانع رخ می‌دهد. قرار دادن یک جسم فیزیکی در مسیر عبور سیال باعث تغییر وضعیت سیال می‌شود و این تغییر وضعیت نشان‌دهنده شدت جریان حجمی سیال است.

فلو ترانسمیتر تیغه ای یا پدالی

فلو ترانسمیتر پدالی یا ترانسمیتر جریان تیغه ای، سنسور هایی با خروجی الکتریکی برای نشان دادن سرعت دبی مایعات از راه دور و به صورت غیر تماسی می باشد.

مزایای فلو ترانسمیتر

فلو ترانسمیترها به دلیل ساختار و قابلیتی که دارند در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از جمله این صنایع میتوان به نفت و گاز، معادن، شیمیایی، شوینده و بهداشتی، دریایی، فلزات، دارویی و غذایی اشاره کرد. مزایای ترانمسمیترهای جریان عبارتند از:

 • دقت اندازه گیری و درصد خطای پایین
 • حداقل تعمیر و نگهداری (هیچ قسمت متحرکی ندارد)
 •  قابلیت کارکرد در شرایط سخت محیطی را دارندبه عنوان مثال در محیط های خورنده
 • ابعاد مناسب (فضا کم)
 • ارائه گزارش با توجه به تغییر شرایط سیال
 • ساختار مستحکم به دلیل استفاده از متریال استنلس استیل، فولاد کربنی و …
 • ویژگی های پیشرفته تشخیص (قابلیت تشخیص نویز، عیب سنسور،خطای سیم کشی، لوله خالی )
 • امکان گزارش لحظه ای جریان به عنوان تابعی از فاکتورهای مختلف

مزایای فلو ترانسمیتر

پارامترهای مهم قیمت فلو ترانسمیتر

ترانسمیترهای جریان از لحاظ شرایط عملیاتی، پارامترهای محدوده جریان، سنسور اندازه گیری ها و ویژگی های اختیاری متفاوت هستند و با توجه به قیمت و نیاز فنی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین عوامل زیادی بر انتخاب فلو ترانسمیتر مناسب و قیمت انها تاثیر گذار است که به شرح زیر می باشد.

 • محدوده دما و فشار
 • دقت
 • نوع اتصال (رزوه ای، جوشی یا فلنجی)
 • جنس سنسور اندازه گیری
 • نوع سیال (مایع، بخار و گاز)
 • منبع تغذیه(به صورت اکتیو یا پسیو)
 • محدوده قابل اندازه گیری سنسور فلو

خرید و فروش فلو ترانسمیتر

تجهیز صنعت یکی از بهترین تامین کنندگان تجهیزات ابزار دقیق و پایپینگ در کشور است. فروش انواع ابزار دقیق ( انواع فلومتر و فلو ترانسمیترها و…) از برند های معتبر بازار و روز دنیا (روزمونت – فیشر – اندرس هاورز و..) با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور در فروشگاه ابزار دقیق  تجهیز صنعت  را می توانید مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید تجهیزات، مشاوره رایگان و استعلام از قیمت آنها با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

فلو ترانسمیتر

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)