پینچ ولو

پینچ ولو که به نام کلمپ ولو نیز در صنایع معروف میباشد یکی از انواع شیرآلات صنعتی میباشد که بیشتر برای سیالات خورنده و سیالات حاوی ذرات جامد، لجن، پورد و گرانول کاربرد دارد. از پینچ ولو هم به عنوان شیر قطع و وصل و هم به عنوان شیر تنظیم در صنایع استفاده میشود.

قیمت و خرید پینچ ولو

همانطور که توضیح دادیک، پینچ ولو ها مناسب قطع و وصل مسیر جریان سیالاتی با غلظت و ویسکوزیته بالا یا دارای ذرات جامد هستند. چراکه این نوع سیالات در سایر شیرآلات صنعتی باعث مسدود شدن مسیر جریان سیال خواهند شد و عملکرد شیر را مختل خواهند کرد. ‌در این شرایط ذرات جامد و ناخالصی های سیال در آببندی دیسک یا مجرابند گیر میکنند. که در این حالت شیر نمیتواند عملکرد درستی داشته باشد.

عملکرد پینچ ولو

پینچ ولو ها نیز مانند سایر شیرآلات صنعتی میتوانند دارای عملگرهای دستی یا پنومانیکی باشند. پینچ ولو با عملگرهای دستی در یک طرف لوله یک گیره دارند و یا یک پیچ دیفرانسیل با دو گیره از دو طرف تیوب اندازه گیری به آنها اعمال میشود.

RFPneumatic7

در مدل های با عملگر پنوماتیکی هنگامی که هوا یا فشار پنوماتیکی به شیر اعمال می شود، اسلیو لاستیکی الاستومری را به سمت پایین فشار می دهد و یک اثر پینچ ایجاد می کند. هنگامی که اسلیو کاملا گیر کرده است، جریان محدود می شود و شیر بسته خواهد شد. هنگامی که فشار خارجی آزاد می شود، نیروی جریان سیال و خاصیت برگشتی لاستیک الاستومری، باعث باز شدن شیر خواهند شد.

انواع اسلیو پینچ ولو

اسلیو پینچ ولو دارای انواع مختلفی میباشد که بر اساس نوع سیال فرآیندی و ویژگی های آن طراحی و انتخاب میشود. در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

  • اسلیو استاندارد (Standard Sleeve)
  • اسلیو دو جداره برای کاربردهای ساینده (Double Wall Sleeve)
  • اسلیو مخروطی برای کار با سیالات گازی (Cone Sleeve)
  • اسلیو با سطح متغیر (Variable Orifice Sleeve)

مزایای پینچ ولو

پینچ ولو ها به دلیل تماس نداشتن قطعات فلزی و مکانیکی با سیال انتخاب مناسبی برای سرویس های بهداشتی شامل صنایع غذایی و دارویی میباشند. به عبارتی دیگر در این نوع شیر هیچ ارتباطی بین سیال فرآیندی و مکانیزم عملکرد شیر وجود ندارد.

در داخل بدنه و مسیر عبور سیال و رسانه در پینچ ولو یک لایه الاستومر قرار دارد که به طور خاص با یک آب بندی موثر طراحی شده است.

نوع لاستیکی که در این مدل به کار می رود در طول عمر و ویژگی های ضد خوردگی پینچ ولو نقش مهمی دارد. همچنین با توجه به نوع الاستومری که در پینچ ولو ها استفاده می شود، عملکرد شیر در دما و فشار های کاری تعیین خواهد شد. در ادامه به معرفی برخی از مزایای استفاده از پینچ ولو ها در صنایع اشاره خواهیم کرد:

  • نگهداری کم هزینه و آسان
  • وزن کم،جمع و جور، ساده ، طراحی قوی
  • خود تمیز کننده
  • تجمع و آشفتگی و اصطکاک حداقل
  • بدون نیاز به قطعات مکانیکی، یاطاقان، مهر و موم یا بسته بندی
  • فقط دارای یک قسمت قابل تعویض (لایه الاستومر)

پارامترهای مهم در خرید پینج ولو

برای خرید پینچ ولو پارامترهایی نظیر دما و فشار فرآیند باید حتما مد نظر قرار گیرند. چراکه نوع تیوب الاستومتری و متریال مورد استفاده در آن نفش مهمی در تحمل دما و فشار سیال خواهد داشت. همچنین متریال مورد استفاده در لایه الاستومری از نظر خوردگی نیز نفش مهمی خواهد داشت. و باید خرید پینچ ولو طوری باشد که لایه الاستومری در اثر خوردگی سیال از بین نرود و مقاومت کافی را داشته باشد.

همچنین سایز شیر، نوع عملگر مورد استفاده در پینچ ولو و همچنین متریال بدنه نیز از دیگر پارامترهایی هستند که در هنگام خرید پینچ ولو باید به آنها توجه کرد.

مطالب مرتبط

گیج فشار ویکا

گیج ویکا

گیج ویکا گیج‌های فشار تجهیزاتی هستند که برای اندازه‌گیری و نمایش میزان فشار سیال استفاده …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)