کنتور گاز

کنتور گاز یک ابزار مخصوص برای اندازه گیری جریان است که جهت اندازه گیری حجم سوخت گازی مانند گاز طبیعی و یا گاز مایع داخل نفت به کار برده می شود.

کنتور های گازی در ساختمان های مسکونی، صنعتی و بازرگانی به کار برده می شود،اندازه گیری گاز ها حجم گاز ها به مراتب سخت تر از اندازه گیری حجم مایعات می باشد، به دلیل اینکه اندازه گیری حجم آنها به شدت وابسته به دما و فشار آن ها می باشد.

کنتور گاز اصفهان

کنتور گاز حجم مشخصی از گاز را بدون در نظر گرفتن مقدار فشار و یا کسفیت گاز عبوری از کنتور، اندازه می گیرد. اما جهت اندازه گیری دقیق مقدار گاز عبوری از کنتور باید مقادیر دما، فشار، و گرمای گاز از قبل اندازه گیری شده باشد.

کنتور گاز چگونه کار میکند

طراحی های متفاوتی برای کنتور گاز در مصارف معمول انجام شده است که با توجه به دبی حجمی جریان گازی که قرار است اندازه گیری شود، مقدار جریان مورد انتظار، نوع گازی که قرار است اندازه گیری شود و فاکتورهای دیگر مدل کنتور انتخاب می گردد.

کنتورهای گاز موجود در ساختمان هایی که در آب و هوای سرد هستند در اوایل دهه 1970 معمولا در داخل خانه و یا گاراج خانه قرار می گرفتند. از آن موقع به بعد بیشتر کنتور ها در بیرون از خانه قرار می گیرند به استثنای خانه های قدیمی که در داخل خانه قرار گرفته است.

انواع کنتور گاز

کنتور گاز دیافراگمی

این مدل یکی از معمول ترین کنتورهای گاز می باشد که در بسیاری از صنایع کوچک و مناطق مسکونی نصب می شود،در کنتور، دو یا چند محفظه ی بیشتر با دیافراگم های محرک ساخته می شود.

با جریان گاز هدایت شده توسط شیرهای داخلی، محفظه ها به طور متناوب از گاز پر و خالی می شوند که باعث تولید یک جریان دائم در کنتور می شود.

کنتور گاز g6

هرچه دیافراگم ها باز تر می شوند، اهرم های متصل به میل لنگ حرکت خطی دیافراگم ها را به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می کند که عنصر صلی جریان می باشد.

این شفت می تواند مکانیزم شمارش کیلومتر را اجرا کند و یا می تواند پالی های الکتریکی را برای کامپیوتر تولید کند. کنتورهای گاز دیافراگمی از نوع جابه جایی مثبت می باشند.

کنتور گاز2

کنتور گاز چرخشی (روتاری)

کنتور گار روتاری ابزار آلات دقیق ماشینی هستند که قابلیت اندازه گیری حجم و فشار بیشتری را نسبت به کنتورهای دیافراگمی دارد، در داخل کنتور دو شکل شبیه به عدد “8” وجود دارد که مربوط به روتور ها می باشد (که به عنوان پروانه یا پیستون ساخته می شود) ، که در تراز دقیقی می چرخند.

در هر چرخش، روتور ها مقدار گاز مشخصی را از کنتور حرکت می دهند،اصل ملیاتی در اینجا بیشتر شبیه به یک دمنده ی ریشه ای می باشد، حرکت چرخشی به عنوان عنصر اصلی جریان عمل می کند و پالس های الکتریکی را برای کامپیوتر تولید می کند و یا با مکانیزم شمارش کیلومتر عمل می کند.

کنتور گاز توربینی

کنتور گاز توربینی حجم گاز را از طریق سرعت گاز عبوری از کنتور محاسبه می کند.

به دلیل اینکه حجم گاز به این صورت محاسبه می شود، بسیار حائز اهمیت است که شرایط جریانی خوبی داشته باشیم.

یک توربین کوچک داخلی، سرعت گاز را اندازه می گیرد که به صورت مکانیکی به کنتور مکانیکی یا الکتریکی فرستاده می شود.

این کنتور ها جریان گاز را مختل نمی کنند، اما محدودیت هایی در اندازه گیری دبی های کم گاز دارند.

کنتور گاز3

کنتور گاز اوریفیس

داخل کنتور گاز اوریفیس یک خط لوله مستقیم وجود دارد که دقیقا به عنوان صفحه اوریفیس که موجب افت فشار می شود، شناخته می شود که تا حد زیدی بر روی جریان اثر می گذارد.

کنتورهای اوریفیس یک مدل از کنتورهای دیفرانسیلی می باشند که می تواند میزان جریان گاز را با اندازه گیری اختلاف فشار بین جریان طراحی شده و جریان آشفته داخل اتصالات ، محاسبه کند.

فروش کنتور گاز

جهت محاسبه دقیق جریان فشار استاتیک گاز، چگالی، گرانروی و دما باید علاوه بر فشار دیفرانسیلی کنتور اندازه گیری شود،گرچه کنتورهای اوریفیس معمول نمی توانند حجم های بالای جریان را کنترل کنند، اما به دیل نداشتن قطعات متحرک و استفاده آسان از آنها، در صنعت بسیار پر کاربرد می باشند.

کنتور گاز آلتراسونیک (فراصوتی)

کنتورهای گاز فراصوتی بسیار پیچیده تر از کنتور هایی که صرفا مکانیکی هستند می باشند، زیرا این کنتورها نیاز به پردازش و محاسبات دقیق سیگنال ها دارند.

کنتورهای آلتراسونیک سرعت حرکت گاز را با اندازه گیری سرعت حرکت صوت از محیط گازی درون لوله محاسبه می کند.

انجمن گازی آمریکا نحوه استفاده و نصب این کنتور ها را پوشش می دهد. این انجمن استاندارد محاسبه سرعت صوت را مشخص می کند که با دانستن فشار، دما، و رکیب سرعت صوت گاز را پیش بینی می شود.

مهم ترین مشخصه کنتور گاز آلتراسونیک سرعت متوسط صوت در مسیر های مختلف می باشد.

طول هر مسیر به دقت در به دقت در کارخانه اندازه گیری می شود.

هر مسیر شامل یک مبدل آلتراسونیک در یک انتها و سنسور در انتهای دیگر می باشد.

کنتور گاز صنعتی

این کنتور زمانی که پالس به مبدل می رسد صدایی را تولید می کند و زمانی قبل از اینکه سنسور پالس صوتی را دریافت کند را محاسبه می کند.

در بعضی از مسیرهایی که به سمت بالا می باشند، مجموع زمان هایی برای بالا رفتن پالس های صوت می تواند به مجموع طول هایی که برای بالا رفتن نیاز است تقسیم می شود تا سرعت متوسط صوت در این مسیرها به دست آید.

این سرعت با سرعت صوت در گاز که با سرعت مشخصی در لوله حرکت می کند، فرق دارد.

مسیر های دیگر ممکن است یکسان یا مشابه به این مسیر باشند با این تفاوت که پالس های صوت به سمت پایین حرکت می کند.

سپس کنتور تفاوت سرعت بین مسیر به سمت بالا و مسیر به سمت پایین را محاسبه می کند تا بتواند سرعت گاز را محاسبه کند. در واقع برای محاسبه حجم گاز عبوری می توان سرعت گاز را محاسبه کرد و از طریق روابطی میزان حجم گاز عبوری را به دست آورد.

در این کنتور یک مرحله به سمت عقب تر رفته و ابتدا سرعت صوت را محاسبه می کند و از روی سرعت صوت، سرعت گاز را حساب می کند و از روی سرعت گاز، حجم گاز محاسبه می شود.

قیمت کنتور گاز

کنتورهای آلتراسونیک گران قیمت ولی با بهترین عملکرد بدون وجود هیچ سیالی در مقدار گاز اندازه گیری شده می باشد.

به همین دلیل آن ها عمدتا در برنامه هایی با دبی بالا و فشار بالا همانند خط لوله کاربری و یا جایی که گاز همیشه خشک می باشد.

دقت در این مرحله بسیار اهمیت دارد چرا که کمی بی دقتی خطرات جبران ناپذیر بسیاری را به همراه خواهد داشت.

نسبت خرابی کنتور آلتراسونیک معمولا بیشتر از هر نوع کنتور گاز طبیعی دیگر می باشد اما صحت و کیفیت کنتور آلتراسونیک بسیار بیشتر از کنتورهای توربینی می باشد.

انواع ارزان قیمت کنتور آلتراسونیک به عنوان کنتور حریان کلمپ دار در دسترس می باشد که می تواند برای اندازه گیری جریان در هر قطر لوله بدون اصلاح استفاده شود.

چنین تجهیزاتی بر اساس دو تکنولوژی می باشند

  1. زمان حمل و نقل و یا زمان به سمت بالا رفتن
  2. ارتباط متقابل

خرید کنتور گاز

هر دو تکنولوژی شامل مبدل هایی ستند که به آسانی به لوله متصل می شوند و به اندازه سایز لوله طراحی شده اند تا جریان را محاسبه کند.

این کنتور ها برای اندازه گیری تقریبا هر گاز خشکی شامل گاز طبیعی، نیتروژن، گاز فشرده و بخار به کار برده می شود. کنتورهای کلمپ دار برای اندازه گیری جریان مایعات نیز به کار برده می شوند.

کنتور گاز کوریلیس

کنتور گاز کوریلیس معمولا یک یا چند لوله با جابجایی طولی یا محور می باشد که برای به لرزه در آوردن فرکانس رزونانس به حرکت در آورده می شوند،این کنتورها هم برای گاز  و هم برای مایعات به کار می روند، زمانی که جریان سیال آرام می باشد، هر دو قسمت بالا دست و پایین دست  با جابه جایی در فاز یکدیگر را به لرزه در می اورند. فرکانس این ارتعاش با چگالی لوله (شامل محتویاتش) اندازه گیری می شود.

کنتور گاز g4

این امر اجازه می دهد که کنتور چگالی جریان گاز را در زمان واقعی به دست آورد.

زمانی که سیال شروع به جریان می کند، نیوری کوریلیس وارد بازی می شود.

این نتیجه رابطه بین تفاوت فاز در ارتعاش های بخش بالادست و پایین دست و دبی جریان جرمی سیال موجود در لوله را نشان می دهد.

کنترل آنالوگ و محاسبات کنتور کوریلیس تنها با اجزای فیزیکی آن کامل نمی باشد.

باید اکچوئیتر، سنسور و المان های الکترونیک محاسباتی در کنتور وجود داشته باشد.

کنتورهای کوریلیس می توانند طیف گسترده ای از دبی جریان را تامین و توانایی منحصر به فرد جهت خروجی جریان جرمی دارد که در حال حاضر بالاترین دقت اندازه گیری جریان جرمی را دارا می باشد.

از آن جا که این کنتور چگالی جریان را اندازه می گیرد می تواند به میزان دبی جریان گاز در شرایط جریانی پی ببرد.

انجمن گازی آمریکا دستور العمل هایی را برای دستیابی به نتایج مناسب در هنگام اندازه گیری گاز طبیعی با یک کنتور کوریلیس فراهم کرده است.

نمایشگر کنتور

میزان گاز هر مدل از کنتورهای گاز با نمایشگرهای مختلفی نشان داده می شود.

رایج ترین نمایشگرها از عقربه های چندگانه می باشند و یا نمایشگر های دیحیتال شبیه به کیلومتر شمارهای اتومبیل و نمایشگرهای ریموت نیز امروزه رایج شده اند.

دقت کنتور گاز

کنتور ای گاز باید به دقت میزان گاز مصرفی را محاسبه کنند.

هر گونه خطا در خواندن مقدار مصرفی گاز به تهیه کننده گاز خشارت وارد می کند و یا مشتری باید بیشتر از قبض پول پرداخت کند.

باید در انتخاب محلی که کنتور در ان نصب می شود دقت کرد.

هم چنین پروسه گازی باید طبق قوانین باشد و مورد بازرسی قرار گیرد. در انگلستان خطای مجاز برای کنتور های گاز قبل از اعمال دستور العمل تجهیزات اروپایی تولید شده است تنها باید 2% باشد.

کنتور گاز g6

بعد از اعمال این دستور العمل ها این خطا تنها باید 3% باشد.

کنتورهایی که دقت آن ها توسط مشتری مورد بحث قرار گرفته باید توسط یک مامور گاز ، کنتور آزمایش و مورد تایید قرار بگیرد.

اگر ملاحظه شود که کنتور خارج از محدوده مجاز می خواند، مصرف کننده برای این که کنتورش درست کار نمی کند پول پرداخت کند.

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)