فلنج

فلنج

تجهیز صنعت لیست قیمت فلنج نمایندگی فروش فلنجهای، اسلیپون ،عینکی،کور ،لب جوینت، تخت ، اریفیس، گلودار ،ساکت ولد ،لب جوش، فولادی استیل، چدنی،جوشی ،دنده ای،رزوه ای، کلاس 150-300-600-900-1500- PN10-PN16 PN40-PN80 از سایز1اینچ تا 120اینچ ایرانی اروپایی – ژاپنی- کره ای- چینی

فلنج یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در بخش پایپینگ میباشد. 

برای انتخاب یک فلنج باید به نکات زیر توجه کرد: 

 متریال که میتواند از الیاژهای مثل آلومنیم ، فولادی ، استنلس استیل ، چدنی و ……………… باشد. 

مشخص کردن فشار کاری  فلنج که بشتر از PN و CL استفاده میگردد . 

نوع فلنج از قبیل گلودار ، اسلیپون ، دنده ای ، فلنج کور ، ………..  که از معروفترین نوع های فلنج در بازار میباشد . 

 

فلنج چیست ؟

flange یکی از اتصال دهنده های لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر می باشد.
فلنج ها در مکان هایی که در آن  لوله ها ،ابزار دقیق، شیرها و دیگر تجهیزات که برای تعمیر و نگهداری مونتاژ میشوند مورد استفاده قرار میگیرند . 

فلنج

اتصالات فلنج 

 اتصال فلنج دار تشکیل شده از سه قسمت مجزا  می باشد :

 •  Flange  
 • گسکت ها  
 • پیچ ها فلنج ها بصورت قطعه دیسکی شکل می باشند  که همیشه بصورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شوند و برای فشارهای کم و زیاد مناسب می باشد.
  آب بندی بین دو فلنج توسط لای (Gasket) که در بین آنها قرار دارد انجام می گیرد.
  جنس فلنج ها از فولاد و آلیاژهای آن و یا از چدن و استیل و ….. سایر مواد ساخته می شود.

می توانید با کلیک کردن بر روی فلنج استیل مشخصات و قیمت سایر محصولات را مشاهده نمایید.

مشخصات فلنج ها

مطابق استاندارد، مشخصات Flange که شامل موارد ذیل می‌باشد باید بر روی Flange حک گردد:

 • نام تجاری تولید کننده Flange
 • سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که Flange به آن جوش می‌دهند)
 •  مقدار فشار قابل تحمل  (به آن کلاس Flange هم می گویند)
 •  شکل سطح Flange (شکل سطح Flange مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می‌باشد)
 • سوراخها (گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌گردد)
 •  مواد تشکیل دهندهFlange (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان کننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه Flangeمی‌باشد)
 •  شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی Flange

انواع کلاس فلنج ها

فلنج ها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاس های مختلف به شرح ذیل تقسیم می‌گردند:

 • رده‌بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B۱۶٫۳۴ مطابق این استاندارد Flange فولادی وآلیاژهای آن به کلاسهای ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰-تقسیم بندی می‌شوندکه این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می‌توانند تحمل کنند ومعمولا فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می‌باشد.(رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده‌است)
 •  رده‌بندی فشار مطابق استاندارد ISO در این استاندارد فشار تحمل فلنج های فولادی وآلیاژهای آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می‌باشد. بعنوان مثال PN۳۰ یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR می‌باشد.
 •  رده‌بندی فشار براساس استاندارد API (۶A-۶B-۶BX) این نوع فلنج ها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج های گروهANSI بوده وبه کلاس های ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده‌بندی می‌گردند.

فلنج ها

انواع فلنج 

فلنج با سطح ساده  (Flat Face)

برای اتصال شیرها و اتصالات چدنی و فلنچ های غیر فولادی پمپ ها از این نوع Flange  استفاده می گردد. همچنین برای خطوط فشار پائین مانند: (Cooling water-CWR-CWS) كه نشتی زیاد مهم نباشد نیز از این نوع فلنج ها استفاده می شود. جهت آب بندی اتصالات نیز از واشرهائی استفاده می شود كه قطر خارجی آنها برابر قطر خارجی Flange است. این واضح همچنین امكان اتصال دو قطعه را غیر ممكن می کند و در نتیجه امكان شكست قطعات نیز كاهش می­یابد. 
در این نوع از فلنج ها سطح یك Flange كه باید در مقابل سطح دیگر قرار گیرد صاف می باشد. معمولاً فلنج ها چدنی و یا فولادی كه در فشارهای كم كاربرد دارند از این نوع ساخته می­شوند.

فلنج ساده

فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE)

 در این نوع فلنج ها سطح Flange که درمقابلFlange دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار داده می‌شود نسبت به سطح کلی فلنجها برجسته تر ساخته می‌شود. بر اساس استاندارد مقدار برجستگی درتمام اندازه‌ها برای کلاسهای ۱۵۰و ۳۰۰ برابر ۱٫۶ mm وکلاسهای بالاتر برابر ۶٫۴ mm می‌باشد. در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملاً صیقلی (smooth finish) و یا دارای شیار (serrated finish) باشد واین شیارها یابصورت هم مرکز ویا حلزونی می‌باشد که روش ساخت آن در استاندارد (mss-sp-۶) مشخص گردیده است (معمولاً عمق شیارها ۰٫۴mm وفاصله آن از هم ۰٫۸ mm می‌باشد)

فلنج گلودار

Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی

فلنج ها گلودار دارای یک گردن مخروطی است که شعاع این گردن در انتها با قطر لوله برابر و به آن جوش می‌شود. وجود این گردن باعث تقویت تحمل Flange می‌گردد. این نوع فلنجهابرای تحمل فشارهای بالا و دماهای زیر صفر و همچنین بارهای نوسانی و ارتعاشی مناسب است.    

فلنج کور

 Blind Flange یا فلنج کور

یک صفحه گرد بسته که در پایان میسر لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار می‌رود. این نوع Flange و همچنین پیچ‌های آن عموماً فشار بیشتری نسبت به دیگر فلنج‌ ها تحمل می‌کند که ماکزیمم این فشار در مرکز آن قرار دارد. با توجه به کلاس فلنج ها می‌تواند فشار متناسب را تحمل کند.      

Slip on Flange

 Slip on Flange یا روکار  

این نوع فلنج ها در سرویسهای معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب آن ساده است و مقاومت آن در برابر فشار داخلی دو سوم و در برابر بار خستگی یک سوم فلنج ها گردندار و هزینه نصب آن مقداری بالاتر است.  

فلنج لبه دار

 Lap joint Flange یا لبه دار

همانند فلنج ها معمولی است که لایه پایینی وجود نداشته و انتهای آن پخ دارد و لوله در سر دیگر جوش لب به لب می‌شود. این Flange با سیال تماس ندارد و هزینه آن از Flange گردند ار یک سوم بیشتر است و مقاومت در برابر خستگی آن تنها یک دهم فلنجها گردندار است.  

Socket weld Flange

Socket weld Flange یا فلنچ با جوش محفظه ایی

همانطور که از اسم آن پیداست این فلنچ محفظه‌ای دارد که لوله درون آن قرار می‌گیرد. اگر این فلنچ از داخل هم جوشکاری شود، مقاومت در برابر خستگی آن یک و نیم برابر و مقومت استاتیکی آن برابر Slip on می‌شود.  

 Screw Flange یا فلنچ رزوه ایی 

درون این فلنج ها رزوه کار شده است و لوله می‌تواند درون آن پیچ شود. از مزایای این Flange عدم احتیاج آنها به جوشکاری است. البته در صورت لزوم و فشارهای بالا می‌توان از جوش نیز در آنها استفاده کرد. کارایی این Flange در فشارهای بالا است.  

 Orifice Flange یا اریفیس فلنج 

 این ها در واقع همان Flange گلودار و در برخی موارد روکار است که در راستای شعاع دارای سوراخ است. این سوراخ‌ها به منظور اندازه‌گیری جریان سیال مایع یا گاز استفاده می‌شود.  

پیچ های مورد استفاده در فلنچ 

پیچ های مورد استفاده در flange ها ممكن است از یك طرف رزوه شده باشد كه به آن Bolt گفته می شود در این صورت طرف دیگر آن دارای سر 6 گوش و یا 4 گوش مخصوص آچار می باشد و به یك مهره (Nut) نیاز دارد و یا ممكن است سرتاسر رزوه شده باشد ­(Stud bolt) كه در این صورت به دو مهره نیاز دارد.

اندازه و نوع دنده پیچ در فلنج ها 

پیچ ها بر اساس قطر خارجی پیچ، بصورت میلیمتری و یا اینچی اندازه گیری می گردند.
بعنوان مثال قطر خارجی پیچ M16 برابر 16 میلیمتر و قطر خارجی پیچ 3/4″ برابر 3/4″ می باشد.
پیچ و مهره ها مطابق سیستم متریك و یا اینچی رزوه می شوند و در هر دو حالت دنده بر روی پیچ بصورت موازی (Straight) می باشد یعنی قطر نوك دنده در طول پیچ یكسان است و مهره به راحتی در سرتاسر پیچ می­پیچد. 
در سیستم متریك اندازه گام پیچ همراه با قطر خارجی پیچ مشخص می شود مانند :M30*2 یعنی قطر خارجی پیچ 30 میلیمتر و گام آن 2mm می باشد.
در سیستم اینچی همراه با قطر خارجی پیچ تعداد دنده در اینچ نیز مشخص می شود مانند 3/4″*8 یعنی قطر خارجی پیچ 3/4 اینچ بوده و تعداد دندانه ها در اینچ برابر 8 دندانه می باشد.

فلنج

لینک های مفید:

میلگرد 

ورق سیاه

مطالب مرتبط

گیج ویکا

گیج ویکا

گیج ویکا   تجهیز صنعت واردات و پخش انواع گیج فشار ویکا اصل آلمان مدل …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)