گیج دما

فروش انواع گیج دما از تولید کنندگان مختلف (ویکا، ایندومارت، پکنز و …) در تکنولوژی های مختلف گازی و بی-متال با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در فروشگاه ابزار دقیق تجهیز صنعت.

گیج دما (Temperature Gauge) یکی از پرمصرف ترین تجهیزات اندازه گیری دمای سیالات میباشد که بر روی خط لوله و یا مخازن نصب و راه اندازی می گردد. مقدار انداره گیری شده توسط گیج دما یا ترمومتر به صورت محلی قابل نمایش می باشد.

قیمت و خرید گیج دما

تعریف دما

دما نشانه ای از سرعت متوسط مولکول های تشکیل دهنده یک جسم می باشد. گیج دما درواقع میتوان گفت که دما کمیّتی است که بدلیل اختلاف آن میان دو جسم متصل به هم و یا دو نقطه از یک جسم، باعث انتقال خود به خودی گرما از جسم با دمای بیشتر، به جسم با دمای کمتر می شود.

به عبارت ساده تر میتوان اینگونه تعریف کرد که دما، معیاری برای گرمی یا سردی اجسام است. وقتی به جسمی گرما می دهیم جنبش مولکولی و انرژی جنبشی داخلی آن افزایش می یابد که به صورت افزایش دما نمایان می شود.

برعکس گرفتن گرما از جسم باعث میشود سرعت مولکولها و دمای جسم کاهش یابد. بر اساس نظریه جنبشی مولکولی اگر کاهش انرژی یک جسم تا به صفر ادامه داشته باشد حرکت مولکولی کاملا متوقف می شود و دمای آن به صفر مطلق یعنی ۲۷۳٫۱۵- درجه می رسد.

اندازه گیری دما در صنعت یکی از مهمترین پارامترهای اندازه گیری میباشد. چراکه در فرآیندهای صنعتی همواره دمای سیالات در جریان در خطوط لوله و مخازن، باید بطور پیوسته و دائمی اندازه گیری و کنترل شود.

انواع گیج دما

دماسنج های عقربه ای، نمایشگر محلی دمای نقطه ای خاص از فرآیند می باشند که از لحاظ عملکرد به دو دسته زیر تقسیم می شوند :

گیج دما عقربه‌ای بی‌متال:

این نوع گیج دما از دو قطعه فلزی متمایز تشکیل میشود که به یکدیگر متصل هستند. وقتی به آن نوار بی‌متال حرارت داده می‌شود، نوار خم می‌شود به دلیل تغییر حجم فلزها با تغییر دما. این تغییر شکل با میزان تغییر دما متناسب و با ضخامت فلزها در رابطه معکوس است.

انواع گیج دما

 

عملکرد این دماسنج بر اساس کاهش یا افزایش طول یک فلز در اثر تغییرات دما می باشد. معمولا دو فلز از دو جنس متفاوت (جنس این دو فلز اغلب استیل و مس یا استیل و برنج می باشد) که ضریب انبساط طولی مختلفی دارند به یکدیگر تابیده شده اند و به نقطه ای ثابت متصل شده اند. (نوار بی-متال)

گیج دما بی-متال

انتهای این سیم ها به یک پوینتر که روی صفحه نمایش گیج دما قرار گرفته است متصل شده است. تغییرات دمایی باعث تغییر در طول این فلزات و متعاقبآ تعییر درجه حرارت روی صفحه نمایش ترمومتر میگردد. در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که میزان جابجایی به وجود آمده توسط نوار بی متال، کوچک است، برای تقویت آن، نوار بی متال به شکل فنری یا حلزونی ساخته می شود. لبه خارجی نوار بی متال به قاب و یک عقربه به وسط آن متصل می شود. با افزایش دما، نوار فنری چرخیده و باعث حرکت عقربه به صورت ساعتگرد می شود.

میزان حرکت عقربه با داشتن ضرایب انبساط دو فلز، ضخامت و طول محدوده مورد نظر، طول کلی نوار فنری قابل محاسبه میباشد

در مکانیزم بی-متال یکی از فلزات نسبت به افزایش دما پاسخ بهتری میدهد و فلز دیگر را با خود همراه میکند و فلز دوم نسبت به کاهش دما پاسخ بهتری میدهد و فلز اول را با خود همراه میکند.

گیج های دمای با مکانیزم بی-متال پرمصرف ترین انواع گیج های دما محسوب میشوند و به گستره اندازه گیری بسیار وسیعی از 50- تا 600+ درجه سانتی گراد می باشد و این محدوده عملکرد برای کاربرد های متفاوت متغییر است.

گیج های دمای بی-متال با سنسور های تا حداکثر طول 1 متر طراحی و تولید میشوند. برای کاربرد های بیشتر از این طول یا محل هایی که دسترسی برای اندازه گیری و نمایش محلی مقدار دما وجود نداشته از راهکارهای دیگری مانند گیج های دمایی کپیلاری دار استفاده میشود.

گیج دما

گیج دما کاپیلاری دار یا دنباله‌دار

این نوع گیج دما برای مکان‌هایی که درجه حرارت بسیار بالا است یا امکان تماس مستقیم با سیال وجود ندارد، استفاده می‌شود. در این گیج دما، پراب دما به وسیله یک لوله بلوری یا دنباله به فاصله دورتر از حسگر منتقل می‌شود.

گیج دما کاپیلاری دار یا دنباله‌دار

گیج دما گازی (GAS ACTUATED)

گیج دما گازی 

این نوع دما سنج (GAS ACTUATED) با استفاده از تغییرات فشار گاز عمل می‏کند، بدین صورت که تغییرات دما باعث ایجاد تغییرات فشار یک گاز خنثی که در یک محفظه محبوس شده است میگردد. این تغییرات فشار گاز، متناسب با تغییرات دمایی خواهند بود.

گاز پر شده در این مکانیزم باید گازی بی ‏اثر نظیر نیتروژن یا هلیوم باشد، مهمترین کاربرد ترمومترهای گازی در مواقعی میباشد که مخزن یا محل اندازه گیری دمایی دما فاصله زیادی با نمایشگر عقربه ای داشته باشد و دسترسی به منبع گرمایی دور یا غیر قابل دسترس باشد. به این مدل گیج های دمایی، گیج دما کاپیلاری دار یا گیج دما دنباله دار می گویند که طول کپیلاری در آن بین 1 تا 5 متر می باشد.

مشخصات فنی گیج دما

گیج دما مشخصات فنی گوناگونی شامل رنج قابل اندازه گیری، اندازه صفحه نمایش، طول سنسور، متریال سنسور، کلاس دقت و … ویژگی ها را شامل میشود که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

واحدهای اندازه گیری دما

در گیج های دما، واحد اندازه گیری عمومآ به صورت سانتی گراد بیان می شود و عمدتا دارای یک واحد مدرج است اما گیج دما با دو واحد اندازه گیری فارنهایت و سانتی گراد نیز موجود می باشد.

اندازه صفحه نمایش گیج دما

اندازه گیج ها با قطر صفحه گیج مشخص می شود. اندازه استاندارد گیج های دما به واحد میلیمتر بیان می شود و مطابق استاندارد EN 837 با قطر های 40، 50، 63، 80، 100، 160 و 250 میلیمتر بیان می شود.

کلاس دقت گیج های دما

کلاس دقت، ماکزیمم حد خطای قابل قبول هر گیج است که بر حسب درصد ماکزیمم مقدار خوانده شده بیان می شود. گیج دما طبق استاندارد EN 13190 دارای کلاس 1 و یا 2 می باشد.

جنس بدنه

از آنجاییکه گیج های دما در فرآیند های مختلف و برای اندازه گیری دمای سیالات متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند، لذا متریالی که سنسور و بدنه گیج از آن ساخته شده است باید با شرایط محیطی و سیالی که با آن در تماس است، از نظر شیمیایی مطابقت داشته باشد.

گیج های دما با انواع متریال های بدنه شامل آلومینیوم و استیل قابل تولید میباشند. همچنین جنس شیشه های مورد استفاده روی صفحه نمایش این گیج ها شیشه های سیفتی بروسیلیکات و نشکن میباشد که ایمنی اپراتور هنگام استفاده و خواندن دما را تامین میکند.

جنس سنسور یا استم مورد استفاده از گیج های دمایی معمولآ استیل 316 میباشد. برای استفاده از متریال های مقاوم تر نسبت به خوردگی از ترموول های با جنس های سرامیکی، اینکونل و … استفاده میشود.

توجه به فرآیند و شرایط شیمیایی فرآیند در انتخاب گیج مناسب بسیار مهم است و می تواند از آسیب به گیج و در بعضی موارد تحمیل هزینه های اضافی به سیستم جلوگیری کند.

تولید کنندگان گیج دما

تولید کنندگان مختلفی در دنیا گیج دما یا ترمومتر تولید میکنند که از مهمترین آنها میتوان به ویکا (WIKA)، اشرکرافت (ASHCRAFT)، پکنز (PAKKENS)، ایندومارت (INDUMART) اشار کرد. تجهیز صنعت یکی از بزرگترین تامین کنندگان تجهیزات ابزار دقیق شامل انواع گیج های دما، سوئیچ دما یا ترموستات، انواع گیج های فشار، سوئیچ های فشار و …میباشد. جهت کسب اطلاعات و مشاوره فنی با کارشناسان فنی و فروش ما در تماس باشید.

 

گیج دما ویکا

 

مطالب مرتبط

لپ جوینت lap joint

فلنج لپ جوینت

فلنج ها بصورت قطعه دیسکی شکل می باشند که همیشه بصورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شوند، این قطعات برای فشارهای کم و زیاد مناسب می باشد،فلنج لپ جوینت تجهیز صنعت لیست قیمت فروش فلنج اسلیپون کور عینکی لب جوینت گلودار رزوه ای استیل فولاد چدنی در سایز و کلاس کاری مختلف ایتالیایی ایرانی ژاپنی  

14 نظر

 1. جنس بدنه گیج دما از چه متریالی است؟

 2. در مورد کلاس دقت گیج دما هم توضیحاتی بفرمایید.

 3. محدوده دمای گیج پرشده با مایع چند درجه س؟

  • گیج های پر شده با روغن سیلیکون از 40- تا 100+ درجه سانتی گراد و گیج های پر شده با روغن گیلیسیرین از 20- تا 100+ درجه قابلیت خواهند داشت.

 4. در صنعت پتروشیمی از کدوم گیج دما استفاده بشه بهتره؟

  • معمولآ گیج های دمای بیمتال یا گازی دو مدل از گیج های دمای رایج در صنعت میباشند.

 5. گیج بی متال در دماهای بسیار بالا یا پایین کاربرد دارد؟

  • با سلام. گیج های بیمتال برای محدوده دمایی تا 600+ درجه سانتی گراد تولید میشوند.

 6. توضیحاتی در مورد محل نصب گیج ها هم بفرمایید

  • نصب گیج ها محدودیت آنچنانی نخواهد داشت. ترجیحآ گیج ها باید به دور از لرزش و ارتعاشات باشند. و همچنین متریال بکار رقته در آنها متناسب با شرایط فرآیندی و دمای محیط انتخاب شود.

 7. گیج های پر شده با روغن خاصیت عایق الکتریکی دارند؟

  • گیج های پر شده با روغن از نظر خوانش دقیق تر هستند چراکه نوسانات عقربه نمایشگر بواسطه روغن داخل گیج دچار لرزش و نوسان کمتری خواهد شد. و این موضوع ارتباطی به خاصیت عایق الکتریکی گیج نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری (مشاوره و خرید)