تامین کننده تجهیز صنعت

  • تلفن: 87700142-021
  • همراه / واتس آپ : 09374371848
  • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

انواع پرشر ترانسمیترها

پرشر ترانسمیتر ها دارای انواع مختلفی هستند، (انواع پرشر ترانسمیترها) که دارای کارکرد و مکانیزم های متفاوتی هستند. انواع پرشر ترانسمیتر بر اساس فشار قابل اندازه گیری به سه دسته ی ترانسمیتر فشار مطلق، ترانسمیتر فشار گیج و ترانسمیتر فشار تفاضلی یا ترانسمیتر دیفرانسیلی تقسیم بندی کرد.

در ترانسمیتر فشار مطلق، فشار نسبت به خلاء (فشار صفر مطلق) اندازه گیری می شود. در ترانسمیتر فشار گیج، فشار نسبت به فشار محیط اندازه گیری می شود و در ترانسمیتر دیفرانسیلی، فشار بین دو نقطه ی مختلف از سیال اندازه گیری می شود، رایج ترین نوع ترانسمیتر فشار از بین موارد ذکر شده ترانسمیتر دیفرانسیلی می باشد. ترانسمیترهای فشار بر اساس نوع سنسور مورد استفاده در آن ها به انواع مختلف ترانسمیتر فشار خازنی، ترانسمیتر فشار الکترومغناطیسی، ترانسمیتر فشار پیزوالکتریک و … تقسیم بندی می شود. 

 

لینک های مفید:
ترانسمیتر دما

 

پرشر ترانسمیتر مطلق

پرشر ترانسمیتر مطلق (Absolute Pressure Transmitter) فشار را نسبت به نقطه ی مرجع که همان فشار خلاء است اندازه گیری می کند. سنسور این ترانسمیتر درون یک محفظه ی ایزوله قرار می گیرد و با برخورد سیال به این محفظه فشار سیال اندازه گیری می شود.

پرشر ترانسمیتر گیج

ترانسمیتر فشار گیج (Gauge Pressure Transmitter) فشار سیال را نسبت به فشار محیط (فشار جو) اندازه گیری می کند. در واقع در این نوع ترانسمیتر برخلاف ترانسمیتر فشار مطلق نقطه ی مرجع برای اندازه گیری فشار، فشار محیط است و نه فشار خلاء و همچنین سنسور این نوع ترانسمیتر درون محفظه ی ایزوله قرار ندارد. ترانسمیتر فشار گیج برای اندازه گیری فشار محیط از یک مجرا که به محیط بیرون متصل است استفاده می کند.انواع پرشر ترانسمیترها

 

لینک های مفید:
ترانسمیتر فشار

 

پرشر ترانسمیتر دیفرانسیلی

پرشر ترانسمیتر دیفرانسیلی (Differential Transmitter) که به پرشر ترانسمیتر تفاضلی نیز گفته می شود بر اساس اختلاف فشار دو نقطه از سیال کار می کند. از پرکاربردترین ترانسمیترهای مورد استفاده در سیستم پایپینگ محسوب می شوند. اصول کارکرد اغلب ترانسمیترهای فشار مشابه به ترانسمیتر دیفرانسیلی است.

مزایای استفاده از پرشر ترانسمیتر

  • اغلب پرشر ترانسمیترها علاوه بر اندازه گیری فشار قابلیت اندازه گیری دیگر کمیت های فیزیکی از جمله سطح سیال را نیز دارند.
  • دربرابر شرایط محیطی نامساعد مقاوم هستند.
  • در برابر تشعشعات مواد رادیواکتیو و امواج الکترومغناطیس مقاوم هستند.
  • دارای انواع مختلف برای کاربردهای متفاوت هستند.
  • در انتقال سیگنال، افت سیگنال کمی دارند.

پرشر ترانسمیتر چیست؟

پرشر ترانسمیترها از پرکاربردترین تجهیزات ابزار دقیق برای کنترل سیالات هستند. پرشر ترانسمیتر تجهیزی است که فشار ناشی از انبساط سیالات را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و با استفاده از ترانسدیوسر سیگنال فشار را به سیگنال الکتریکی و قابل فهم برای کنترل کننده تبدیل می کند. در واقع ترانسمیتر فشار دارای یک نوع سنسور است که معمولا از فولاد یا سیلیکون ساخته شده است و به تغییرات فشار حساس است. در محیط های حساس به فشار مانند: صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها، پروژه های عمرانی و معدنی، آزمایشگاه ها و داروسازی اغلب به پرشر ترانسمیترها برای نظارت بر نیروهای وارد بر مایعات و گازها نیاز دارند. در اغلب صنایع مرتبط با انتقال سیالات از این تجهیز استفاده می شود و از اهمیت بالایی در سیستم پایپینگ برخوردار است. پرشر ترانسمیترها می توانند فشار مطلق، فشار گیج و فشار دیفرانسیلی را اندازه گیری کنند.

پرشر ترانسمیتر چگونه کار می کند؟

اگر چه انواع مختلفی از پرشر ترانسمیترها در بازار عرضه می شود، (انواع پرشر ترانسمیترها) اما اساس کار اغلب آن ها شبیه به یکدیگر است. ترانسمیترهای فشار بر اساس قوانین حاکم بر مکانیک سیالات کار می کنند. پرشر ترانسمیترها اغلب از دو بخش تشکیل می شوند، یک بخش آن سنسور است که برای اندازه گیری فشار بکار می رود و بخش دیگر آن برای تبدیل سیگنال حاصل از سنسور به سیگنال های استاندارد می باشد. ترانسمیترهای فشار شامل یک دیافراگم هستند که بوسیله ی آن نیروی مکانیکی به سنسور وارد می شود و سنسور با استفاده از مدارات الکترونیکی که داخل آن تعبیه شده است این نیروی مکانیکی را به ولتاژ الکتریکی تبدیل کرده و آن را به ترانسمیتر ارسال می کند، برای مثال در پرشر ترانسمیتر با سنسور خازنی در اثر برخورد دیافراگم به صفحات خازن، ظرفیت خازن تغییر می کند و این تغییر موجب ایجاد یک پتانسیل الکتریکی می شود و این اختلاف پتانسیل مبنای اندازه گیری فشار قرار می گیرد.

کاربرد پرشر ترانسمیتر

پرشر ترانسمیترها معمولا در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از کاربردهای این تجهیز در صنایع نفت، گاز است که معمولا در این صنایع از ترانسمیترهای فشار برای اندازه گیری تفاوت مقادیر بین داخل و خارج تجهیزات حساس به فشار استفاده می کنند، این امر در مورد صنایع پتروشیمی و شیمیایی نیز صادق است. (انواع پرشر ترانسمیترها)

درباره tajhizsanat

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)