فلو سوئيچ

فلو سوئيچ

تجهیز صنعت یکی از تامین کنندگان تجهیزات اتوماسیون و ابزار دقیق شامل انواع فلو سوئيچ، انواع ترانسمیتر ها و سوئیچ های جریان و سطج (فلو سوئیچ، لول سوئیچ) و … می باشد.

جهت اطلاع از محصولات و مشخصات فنی محصولات این فروشگاه با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

فلو سوئيچ

فلوسوئیچ چیست؟

فلو سوئیچ دستگاهی است که برای سنجش و مانیتور کردن جریان هوا، بخار یا مایعات بکار می‌آید.

این دستگاه در شرایط مختلف سیگنال‌های مختلفی به دستگاه‌های دیگر مانند پمپ و غیره می‌دهند.

فلو سوئیچ می‌تواند به پمپ دستور قطع و وصل شدن بدهد.

از کاربردهای معمول آن می‌توان به حفاظت از پمپ، حفاظت از مدار خنک کننده و آژیرهایی برای جریان‌های بالا و یا پایین اشاره کرد. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، سوئیچ ها بطور کلی جزء تجهیزات حفاظتی محسوب میشوند چراکه عملکرد آنها به گونه ای میباشد که به از رسیدن یک پارامتر فیزیکی مثل فلو یا فشار به یک مقدار مشخص(ست پوینت) یک کنتاکت الکتریکی را قطع یا وصل میکنند(تغییر وضعیت میدهند).

عملکرد سوئیچ جریان

فلوسوئیچ ها در دسته تجهیزات قطع و وصل در ابزار دقیق قرار میگیرند و مکانیزم عملکردی آنها به این صورت میباشد که با تیغه یا پارویی که در قسمت در تماس با سیال دارند پس از برقراری جریان سیال، یک سیگنال دیجیتالی ارسال میکنند. به عبارتی دیگر فلو سوئیچ ها از برقراری جریان یا عدم  برقراری آن اپراتور را با برقراری یک کنتاکت الکتریکی مطلع میسازد.

کاربرد های فلو سوئیچ‌

فلو سوئيچ ها به دو دسته هوا و مایعات تقسیم می‌شوند. فلو سوئیچ مایع در تهویه مطبوع، سیستم‌های آب گرمکن، سیستم پمپ، دستگاه‌هایی خنک کننده بر پایه آب، سیستم انتقال مایعات، سیستم‌های آب پاش، سیستم تصفیه آب، کلر زنی به استخرها و … استفاده می‌شوند.

فلو سوئيچ های هوا نیز مانند مدل‌های قبلی کاربردهای بسیاری در صنعت دارند که برای نمونه می‌توان به تصفیه هوای اتاق، گرمایش مجرایی، تهویه اگزوز، سیستم تامین هوا و سیستم فیلتر اتاق اشاره کرد.

 • برای عملکرد مطلوب فلو سوئیچ باید در یک منطقه ای نصب شود که در آن فضای کافی برای نصب، تعمیر و بازرسی وجود داشته باشد .
 • برای جلوگیری از آسیب رسیدن به فلوسوئیچ باید فلوسوئیچ در ارتفاع مناسب بالای طبقه نصب شود .
 • هنگام نصب فلو سوئیچ در لوله افقی، فلوسوئیچ باید در بالای لوله قرار گیرد تا از ایجاد زنگ زدگی یا ته نشین شدن ذرات دیگر داخل محفظه فلوسوئیچ و عدم کارکرد صحیح دستگاه جلوگیری بعمل آید.
 • در مواقعی که فلوسوئیچ روی لوله های عمودی نصب می گردد ، مطمئن شوید که فلوسوئیچ در جهتی که در آن جریان آب رو به بالا وجود دارد نصب شده باشد.
 • برای تشخیص دقیق جریان آب، فلو سوئیچ باید در فاصله مناسب از اتصالات که جهت جریان در لوله، از تخلیه و یا از شیر تغییر مسیر نصب شده است(. رعایت فاصله حداقل ۲۰ سانتی متر دو طرف فلوسوئیچ )
 • فلوسوئیچ های تیغه ایی فقط در سیستم های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند . تاثیر ناشی از افزایش ناگهانی سرعت آب در هنگام خروج آب در سیستم خشک می تواند به فلو سوئیچ صدمه بزند.
 • پس از نصب و تنطیم فلو سوپیچ در صورتی که آب روی بدنه فلوسوپیچ جمع شده است توسط یک دستمال کاملا خشک گردد تا در دراز مدت باعث زنگ زدن بدنه فلوسوپیچ نگردد.

فلو سوئيچ

فلو چیست ؟

جریان (Flow) به معنی حرکت فیزیکی (سرعت – Velocity) مایع، گاز و یا بخار درون یک لوله می‌گویند. یکی از مهم ترین ابزار ها در اندازه گیری مقیاس جریان، فلو سوئيچ جریان سنج است که در اینجا قصد داریم تا بدانیم جریان سنج چیست؟

این جریان باعث تحریک کردن سنسور فلو سوئیچ می‌شود. این محصول می‌تواند با توجه به نیازهای متفاوت عملکرد های مختلفی داشته باشد.

برای نمونه، می‌تواند در صورت نبود جریان موتوری را خاموش کند و در صورت شروع مجدد جریان موتور را دوباره روشن کند.

یا مثلا می‌تواند در صورت قطع شدن جریان یا شدت زیاد جریان صدای آژیر را روشن کند و در صورت بازگشت جریان به شرایط عادی صدای آژیر را خاموش کند.

خريد فلوسوئيچ

فروش انواع ابزار دقیق (فلومتر و فلو سوئيچ و…) از برند های معتبر بازار (روزمونت – فیشر – اندرس هاورز و..) با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور در فروشگاه ابزار دقیق تجهیز صنعت را می توانید مشاهده نمایید، همچنین جهت کسب مشاوره رایگان و استعلام قیمت انواع ابزار دقیق با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فلو سوئيچ

انواع سوئیچ جریان

این محصولات در مدل‌ های مختلف و متفاوتی تولید می‌شوند، نمونه‌های زیر از جمله فلو سوئيچ هایی هستند که در صنایع ایران کاربرد دارند:

 • فلو سوئیچ خطی: این نوع از فلوسوئیج خطی در مسیر جریان سیال نصب و راه اندازی میشوند.
 • فلو سوئیچ تیغه ای: از یک پدال که مایع آن را هل می‌دهد استفاده می‌کند. در صورت کاهش جریان باعث راه اندازی یک اتصال مغناطیسی درونی که باعث تحریک سوئیچ و تغییر فاز آن می‌شود.
 •  فلو سوئيچ پیستونی:  از چندین متد برای فعال کردن سوئیچ، که دارای یک پیستون درونی است، استفاده می‌کند. جریان وارد یک درگاه می‌شود و باعث شکل گیری فشار بر روی یک سوپاپ مغناطیسی می‌شود.
 • فلو سوئیچ التراسونیک: وقتی فشار جریان فلو سوئيچ به یک میزان تعیین شده می‌رسد سوئیچ بسته می‌شود.  سوئیچ التراسونیک بیرون از لوله‌ای که جریان از آن عبور می‌کند نصب می‌شود. این مدل از فلو سوئیچ از یک سنسور التراسونیک استفاده می‌کند تا در صورت تغییر جریان یک سیگنال التراسونیک بفرستد.

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)