چک ولو

چک ولو (Check Valve)

تجهیز صنعت نمایندگی فروش انواع چک ولو  check valve    دنده ای،فلنج دار،چک ولو دیسکی ،بین فلنجی،فولادی ،چدنی،  استنلس استیل 316 ، SS 316L، آلیاژ مونل Monel ، آلیاژ اینکونل Inconel ، آلیاژ نیس NACE ،از برندهای متعبر آمریکایی،اروپایی،کره ایی

چک ولو (Check Valve) که به آنها شیرهای خودکار یا غیرقابل بازگشت (non-returning valve) نیز گفته میشود، نوعی شیر کنترلی در صنعت محسوب میشوند که در آنها کنترل جریان سیال نیازی به اپراتور یا اعمال نیروی خارجی ندارد و بصورت خودکار جریان سیال را کنترل (قطع و وصل) میکنند. عملکرد چک ولوها به گونه ای میباشد که هنگامی که سیال از یک طرف شیر عبور میکند، امکان بازگشت دوباره به مسیر آن وجود نداشته و پس از عبور سیال از یکطرف، مسیر بازگشت مسدود خواهد شد.

در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که سرعت عمل (اکشن) در این شیرها به سرعت برگشت سیال بستگی دارد. این موضوع یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع چک ولوها می باشد.

چک ولو

عملکرد چک ولو

برای باز شدن مسیر سیال در چک ولو در خطوط پایپینگ، یا به عبارتی دیگر عمل کردن این نوع شیرها، نیاز به یک فشار حداقلی از جانب سیال بین جریان ورودی و خروجی میباشد که دیسک یا مجرابند این نوع شیر را باز کرده و مسیر عبور سیال فراهم شود.

پس از فراهم شدن فشار کرگینگ و باز شدن مسیر سیال، مادامیکه که این فشار کاهش نیابد مسیر عبوری باز میباشد و هرچقدر فشار بیشتر شود مسیر سیال بیشتر و بیشتر باز میگردد و سیال با فلوی بیشتر از شیر یکطرفه عبور خواهد کرد. با کاهش این فشار، مجرابند یا دیسک آرام آرام شروع به بسته شدن خواهد کرد تا زمانیکه دیسک کاملآ بسته شود و هیچ سیالی اجازه بازگشت به مسیر خط لوله را نداشته باشد.

به حداقل مقدار فشاری که لازم میباشد تا مجرابند یک چک ولو بسته شود (دیسک به حالت اولیه خود بازگردد) و هیچ سیالی از داخل شیر نشتی نداشته باشد فشار ریسیل (Reseal Pressure) گفته میشود.

مانند تمامی شیرآلات صنعتی و پایپینگی دیگر، بدنه شیرهای یکطرفه نیز با انواع و اقسام متریال های گوناگون شامل انواع چدن، آلیاژ های فولادی یا کربن استیل، برنج و انواع آلیاژ های استیل SS136 و SS316L و متریال های مناسب با سرویس های خورنده مطابق استاندارد NACE MR0175 قابل تولید میباشد.

همچنین شیر یکطرفه در انواع اتصالات گوناگون شامل رزوه یا دنده ای (در سایز های نسبتآ کوچک)، فلنجی، بین فلنجی (ویفری) و جوشی در کلاس های فشاری مختلف مطابق استاندارد های ASME و DIN تولید میشوند.

انواع شیر یکطرفه (چک ولو) از نظر نوع دیسک (دریچه)

شیرهای یکطرفه دارای انواع گوناگونی هستند و میتوان آنها را بر اساس نوع عملکرد مجرابند (دیسک) طبقه بندی نمود. در ادامه به معرفی انواع شیرهای یکطرفه از نظر نوع عملکرد خواهیم پرداخت:

1- شیر یکطرفه لولایی دریچه ای (Swing Check Valve):

شیریکطرفه دریچه ای که به شیر لولایی نیز معروف میباشد (swing check valve) ، دارای یک دیسک یا دریچه میباشد که به صورت عمودی به بدنه شیر لولا میباشد و دیسک میتواند حول محور آن نقطه تا 90 درجه مشابه یک آونگ حرکت کند. به همین جهت است که این نوع شیر به چک ولو لولایی معروف است.

هنگامیکه فشار مایع یا گاز در خط لوله افزایش پیدا میکند، درچه چک ولو عمل میکند و حول محور لولا باز میشود. مادامیکه فشار سیال همچنان بالا باشد، مسیر عبوری سیال نیز باز میباشد (کجرابند باز است). هنگامیکه فشار سیال کاهش پیدا می کند و کمتر از حداقل مقداری باشد که برای بلند کردن دریچه لازم است، آنگاه دریچه شیر بسته میشود و مسیر بازگشت سیال را مسدود خواهد کرد.

شیریکطرفه لولایی در اتصالات فلنجی و ویفری تولید میشود. در سیستم های تاسیساتی که دارای عدم وجود فضای کافی برای نصب شیر یکطرفه هستند، از شیریکطرفه با اتصال ویفری یا بین فلنجی استفاده میشود. این نوع شیر علاوه بر اینکه فضای کمتری نسبت به شیر یکطرفه فلنجی اشغال میکند، دارای وزن کمتر، ابعاد کوچک تر و تعمیرات و نگهداری داری راحت تر و کم هزینه تری نیز میباشد.

2- شیر یکطرفه با دیسک دوتکه (Double Disk Check Valve):

نوع دیگری از چک ولو لولایی وجود داشته که به چک ولو دابل دیسک معروف میباشد. این نوع شیر عمومآ دارای اتصال فرآیندی ویفری یا بین فلنجی میباشد.

عملکرد شیر یکطرفه دیسک لولایی بدین صورت میباشد که دیسک یا مجرابند این شیر توسط دو عدد پین حول یک محور عمودی لولا میباشد. به عبارتی دیگر دو دیسک هریک به یک محور عمودی لولا هستند. فنر مابین پین ها روی شافت اصلی، دو دیسک را روی این لولا بسته نگه میدارد. هنگامیکه فشار سیال فرآیندی افزایش میابد و بیشتر از نیروی فنر برای بسته نگه داشتن دیسک ها شود، این دیسک ها باز میشود و سیال عبور خواهد کرد. سپس با کاهش فشار سیال فرآیندی دیسک ها آرام آرام بسته میشود و سیال اجازه برگشت به سیستم را نخواهد داشت.

3- شیر یکطرفه فنری سوپاپی (Non Slam Check Valve):

شیر یکطرفه سوپاپی یا فنر دار دارای یک مکانیزم فنر- دیسکی میباشد. در این نوع چک ولو دیسک بصورت عمودی به یک فنر متصل میباشد و هنگامی که فشار سیال از مقدار مشخصی بالاتر برود، فنر جمع میشود و با خود دیسک را بالا می آورد و سیال اجازه عبور از شیر را پیدا خواهد کرد. این شیر به دلیل وجود مکانیزم دیسک متصل به فنر که شبیه یک سوپاپ میباشد به چک ولو سوپاپی نیز معروف میباشد.

هنگامیکه فشار سیال کاهش پیدا کند و دیگر برای بلند کردن دیسک کافی نباشد، فنر آرام آرام جمع میشود و دیسک مسیر عبور جریان را مسدود و اجازه پاس شدن سیال را نمیدهد.

این نوع چک ولو نیز با انواع اتصالات ویفری (بدون فلنج) و اتصالات فلنجی و جوشی قابل تولید میباشد.

4- شیر یکطرفه با دیسک بالارونده پیستونی (Piston Check Valve):

چک ولو پیستونی، نوع دیگری از چک ولو میباشد که نیروی وارد بر یک پیستون ناشی از فشار سیال، باعث بالا رفتن یک پیستون میگردد و اجازه عبور سیال را در داخل شیر میدهد. هنگامیکه فشار کاهش پیدا کند، پیستون به حالت اولیه خود بازگشته جریان بازگشت سیال قطع خواهد شد.

تولید کنندگان این نوع چک ولو، برای عملکرد سریعتر آن معمولآ یک فنر پشت پیستون قرار میدهند که با کاهش فشار سیال فنر پشتی باعث خواهد شد که پیستون سریعآ به وضعیت اولیه خود بازگشته و مسیر عبور سیال را ببندد.

5- شیر یکطرفه توپی (Ball Check Valve):

نوع دیگری از چک ولوها که به چک ولو توپی نیز معروف میباشد، دارای مکانیزمی دقیقآ مشابه چک ولو با دیسک پیستونی هستند. با این تفاوت که به جای پیستون، از یک توپ کروی کوچک داخل آن استفاده میشود. فشار سیال باعث بالا رفتن توپ و باز شدن مسیر سیال خواهد شد. هنگامی که فشار سیال کاهش پیدا کند، طبیعتآ توپ یا کره به موقعیت اولیه خو بازگشته و مسیر بازگشت سیال داخل شیر مسدود خواهد شد.

انگل ولو

دسته بندی های چک ولو عبارتند از:

  • Ball Check
  • Swing Check
  • Angle Check
  • Lift Check
  • In-line Lift Check
  • Stop Check
  • Vertical Lift check
  • Tilting Disk Check
  • Compressor check Valves
لینک های مفید: کنترل ولو

مزایای چک ولو

شیرهای یک طرفه یا چک ولو ها مزایا و کاربرد های بی شماری دارند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

1- عدم نیاز به اپراتور و عملکرد بصورت اتوماتیک (خودکار)

2- امکان تعمیر در خط بدون اینکه نیاز باشد تجهیز را کامل از روی خط باز کنیم

3- مقرون به صرفه هستند و عمدتآ قیمت بالایی نسبت به سایر شیرآلات پایپینگی ندارند

4- آببندی مناسب دارند و تقریبآ نشتی در آنها وجود ندارد

5- با انتخاب متریال مناسب سیال مقاومت در برابر خورندگی دارند

6- عدم ایجاد صدا در هنگام باز و بست شدن

7- قابلیت نصب هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی برای انواع سیالات

تجهیز صنعت تامین کننده و وارد کننده انواع شیرآلات صنعتی و پایپینگی شامل انواع شیر یکطرفه، شیر پروانه ای، شیر توپی، شیر دیافراگمی، شیر کشویی، کنترل ولو و … از انواع برندهای معتبر فیشر، سامسون، ماسونیلان و … با بهترین کیفیت ها میباشد. برای کسب مشاوره و اطلاعات فنی و  اطلاع از آخرین قیمت ها با کارشناسان فنی و فروش ما در تماس باشید.

مطالعه بیشتر در سایت ویکی پدیا

مطالب مرتبط

گیج فشار ویکا

گیج ویکا

گیج های فشار ویکا (WIKA) گیج های فشار تجهیزاتی برای اندازه گیری و نمایش میزان …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید