فلومتر گردابی

فلومتر گردابی (Vortex Flowmeter)

فلومتر گردابی یا Vortex Flowmeter یکی از انواع فلومترهای بسیار رایج و پرمصرف در صنایع مخصوصآ جهت اندازه گیری فلوی بخار میباشد. فلومتر گردابی با اندازه گیری سرعت سیال نرخ جریان عبوری یا فلو را محاسبه میکند و جزء فلومترهای حجمی محسوب میشود. برای خرید فلومتر گردابی با کارشناسان فروش ما در تجهیز صنعت تماس بگیرید.

قیمت و خرید فلومتر گردابی

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم اندازه گیری جریان در فلومتر گردابی به صورت حجمی میباشد. برای محاسبه مقدار فلوی جرمی باید تغییرات دما و فشار توسط ترانسمیتر ها بطور جداگانه اندازه گیری شود و فلو کامپیوتر تاثیرات آنها را در محاسبه تغییرات چگالی و جرم محاسبه کند.

جریان های گردابی

فلومتر ورتکس از یک اصل فیزیکی به نام فون کارمان (von Kármán) برای اندازه‌گیری جریان مایعات، گازها و بخارها استفاده می‌کند. در دینامیک سیالات، الگوی تکرار شونده‌ ای به نام Karman Vortex Street شکل می‌گیرد که توسط پدیده‌ای به نام ریزش گرداب ایجاد می‌شود. با عبور جریان سیال (مایع، گاز یا بخار) از کنار یک مانع، جریان سیال جدا خواهد شد و فشار دیفرانسیل متناوبی که به آن گرداب می‌گویند، تشکیل می‌شود.

جریان های گردابی

رابطه بین فرکانس آزادسازی گرداب، سرعت سیال و عرض سطح جریان مقابل تولیدکننده گرداب به صورت معادله زیر قابل بیان است:

f = St × V / d

که در آن f فرکانس آزادسازی گرداب فون کارمان، St شماره استروهال، V سرعت و d عرض استوانه مثلثی است.

فلومتر گردابی

قرار گرفتن یک مانع در مسیر جریان سیال باعث ایجاد یک اختلاف فشار در سیال و متلاطم شدن آن و ایجاد جریان های متلاطم یا گردابی خواهد شد. این گرداب‌ها باعث نوسان یک سنسور الکترونیکی با فرکانسی متناسب با سرعت سیال خواهند شد.  سنسورها بعد از تشخیص هر نوسانی که در فشار رخ دهد، یک سیگنال خروجی ارسال می کنند که فرکانس این سیگنال با فرکانس تشکیل جریان گرداب یکسان است. با استفاده از این سیگنال خروجی، دبی سیال قابل محاسبه خواهد بود.

به عبارتی دیگر، جریان های متلاطم (گرداب‌ ها) جدا شده در دو طرف بدنه به طور متناوب یک اختلاف فشار موضعی مثبت یا منفی ایجاد می‌کنند که توسط سنسور های الکترونیکی پیزو الکتریکی یا خازنی تشخیص داده میشوند.

فلومتر گردابی

مشخصات فنی فلومتر گردابی

محدوده قابل اندازه گیری فلومتر گردابی با افزایش ویسکوزیته کاهش می‌یابد. حداکثر ویسکوزیته به عنوان تابعی از دقت و مقیاس پذیری (Rangeability) مجاز، چیزی بین 8 تا 30 سانتی‌ پوایز است.

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم فلومترهای گردابی بیشتر برای سرویس های بخار مناسب میباشند. استفاده از این فلومتر ها معمولاً برای سیال های با ویسکوزیته زیاد مانند دوغاب توصیه نمی شود.

فلومترهای گردابی معمولآ در سایز های “1/2 تا “12 موجود هستند.

عوامل تاثیرگذار روی قیمت فلومتر گردابی

قیمت فلومتر گردابی متناسب با سایز فلومتر، نوع اتصال و متریال های بکار رفته در فلومتر میباشد. طبیعتآ فلومترهای ویفری یا بدون فلنج قیمت کمتری نسبت به نوع فلنجی خواهند داشت. سایز فلومتر هم نسبت مستقیم با قیمت فلومتر خواهد داشت.

نوع سنسور بکار رفته در فلومتر و همچنین نوع متریال در آنها در تعیین قیمت فلومتر تاثیر گذار میباشد. امروزه تقریباً تمام فلومتر های ورتکس از سنسورهای پیزوالکتریک یا نوع خازنی برای تعیین نوسان فشار در اطراف بدنه بلوف استفاده می کنند.

مزایای فلومتر گردابی

فلومترهای گردابی دارای قطعات مکانیکی و متحرک زیادی نیستند و به همین جهت نیاز به تعمیرات و نگهداری زیادی ندارند.

این فلومترهای محدوده های اندازه گیری وسیعی را اندازه گیری میکنند.

معمولآ فلومترهای گردابی مجهز به سنسور های جبران سازی دما میباشند که باعث افزایش دقت اندازه گیری و محاسبه فلوی جرمی در آنها خواهد شد.

مناسب اندازه گیری جریان بخار هستند.

فلومترهای گردابی دقت بالایی دارند و در بسیاری از سرویس های حساس مورد استفاده هستند.

لینک های مفید :

فلومتر اندرس هازر

فلومتر ورتکس

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید