فشارسنج خازنی

فشارسنج خازنی

Capacitive barometer

 

 

فشار سنج خازنی چسیت؟

فشارسنج خازنی ظرفیت الکتریکی خازن تابعی از فاصله صفحات است ش مساحت ان ها و ضریب دی الکتریک ماده دی الکتریک میباشد و با فاصله صفحات رابطه ی عکس دارد. به عبارت دیگر با کاهش فاصله بین صفحات ظرفیت الکتریکی ان افزایش می یابد. مقاومت ظاهر خازن ها که بیشتر در مدارهای جریان متناوب بکار می روند, متناسب با ظرفیت الکتریکی ان ها می باشد . لذا می توان با اندازه گیری مقاومت ظاهری خازن در یک مدار پل وتسون که با ولتاژ ac تحریک می شود ظرفیت الکتریکی خازن را محاسبه نمود.

 

فشار سنج چسیت

 

 

 

دستگاه های اندازه گیری خازنی از یک ترانسدیوسر خازنی تشکیل شده اند .سنسور فشار که می تواند یک دیافراگم باشد , پس از دریافت تغییرات فشار سیال ,ان را به صورت جابه جایی به یکی از صفحات خازن ترانسدیوسر منتقل می نماید و سبب تغییر ظرفیت ان می شود در نتیجه با اندازه گیری تغییرات ظرفیت الکتریکی خازن ,تغییرات فشار محاسبه می گردد.

 

فشار سنج چسیت

 

مبدل های فشارسنج خازنی

 

این مبدل ها می توانند در خلا های بسیار زیاد تا فشار های بالا در حد 10000PSI استفاده شوند و به همین دلیل کاربرد گسترده ای دارد و با کرنش سنج ها, خطای Drift زیادی ندارد. معمولا بیشترین دقت این ترانسدیوسرها 1.0 درصد و کمترین دقت انها 0.2 درصد می باشد. با وجود این که این روش حساس و دقیق ولی بسیار وابسته به تغییرات دمایی می باشد.

 

به همین دلیل سیستم برای تصحیح خطای تغییرات دمایی در کنار این ترانسدیوسر ها وجود دارد.

 

 

مزایا و معایب

  • قابلیت تحمل اضافه بار های زیاد در مقایسه با دیافراگم
  • بازه اندازه گیری 72+bar  تا -1
  • بازه دمایی کاری 150 درجه تا -40
  • حساس به لرزش 
  • عدم داشتن پاسخ خطی

 

 

لینک های مرتبط:

سنسور خازنی

لول سوئیچ خازنی

 

 

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)