فلنج کور

Blind Flange

در این مقاله قصد داریم فلنج کور (Blind Flange) و کاربردهای آن را معرفی کنیم. لازم است قبل از پرداختن به این موضوع، ابتدا به توضیحاتی پیرامون معرفی فلنج و انواع آن بپردازیم.

 

قیمت و خرید فلنج کور

فلنج کور چیست؟

فلنج یک تجهیز دایره ای شکل است که به عنوان جایگزینی برای انواع اتصال های جوش و رزوه در بسیاری از قسمت های سیستم پایپینگ استفاده می شود. این تجهیز به این دلیل به عنوان جایگزین جوش به کار می رود که اتصال آن مانند جوش دائمی نیست و در موارد تعمیرات و نگهداری و تعویض، براحتی توسط پیچ و مهره باز می شوند. همچنین در مواردی که کانکتورهای بزرگ نیاز است، امکان استفاده رزوه ای وجود ندارد یا به صرفه نیست؛ بنابراین از نوع اتصال فلنجی استفاده می شود.

صفحه فلنج ها می تواند از سه نوع:  صاف (Flat Face)، سطح زبر (Raised Faced) و اتصال رینگی (Ring-Joint type) باشند.

این تجهیزات دارای انواع کلاس های فشاری 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500 هستند. و در سایزهای مختلفی قابل استفاده در فرایند می باشد.

شرکت تجهیز صنعت، یکی از تأمین کنندگان معتبر فلنج کور با همکاری با برندهای با کیفیت و معتبر است. این شرکت قادر است محصولات با کیفیت را بر اساس نیازهای شما پیشنهاد دهد. برای خرید و استعلام قیمت، می‌توانید با شرکت تجهیز صنعت تماس در تماس باشید تا با راهنمایی و مشاوره ی کارشناسان فنی بهترین محصول مطابق با نیاز های شما پیشنهاد داده شود.

انواع فلنج کور

فلنج ها براساس کاربردشان دارای انواع مختلفی هستند که عبارت است از:

 • گلو جوشی (Weld Neck)
 • رزوه ای (Threaded)
 • سوکت جوشی (Socket Weld)
 • روکار (Slip-on)
 • لبه دار (Lap-Joint)
 • کاهشی (Reduced)
 • کور (Blind)
 • اریفیس (Orifice)

علت نامگذاری این نوع از فلنج ها به این دلیل بوده است که چون حفره ای در میانشان نیست و قطر داخلی ندارند و به طور رایج در مواردی که نیاز به تعمیرات و نگهداری وجود دارد، در انتهای خط لوله یا مخازن بسته می شوند. فلنج های کور معمولا از مواد Forged Steel و یا فولاد زد زنگ ساخته می شوند، مانند تمام انواع دیگر فلنج ها دارای سایزها مختلفی هستند، بسته به خط لوله دارای کلاس های فشاری مختلف هستند و بر اساس استانداردهای مختلفی مانند ASME، ASTM، ANSI و API طراحی و ساخته می شوند. این نوع فلنج ها براحتی به وسیله پیچ و مهره نصب و در موارد مورد نیاز، باز می شوند.

استاندارد ساخت فلنج کور

استاندارد ابعادی

بر اساس استاندارد ASME B16.5: فلنج های کور در سایز های ½ تا 24 اینچ و کلاس های 150، 300، 600، 900، 1500 و 2500 تولید می شوند.

بر اساس استاندارد ASME B16.47: فلنج های کور با سایز 26 اینچ و بزرگتر از آن تولید می شوند. این استاندارد دارای دو مدل A Series و B Series است که فلنج های سری B از ضخامت و مقاومت بالاتری برخوردارند.

بر اساس استاندارد DIN EN1092: فلنج های کور ریختگی یا PN درست می شوند.

استاندارد متریال

فلنج های لپ جوینت فورج فولادی درست می شوند با استفاده از استانداردهای ASTM-A105، ASTM-A350 LF1، ASTM-A350 LF2، ASTM-A350 LF3 و ASTM-A694.

فلنج های لپ جوینت فورج استنلس استیل درست می شوند با استفاده از استاندارد ASTM-A182 و با گرید های F304، F304L، F316، F316L، F321، F347 و F348.

ابعاد فلنج کور

فلنج‌های کور (Blind Flanges) همانند یک صفحه دیسک هستند و در کنار خود دارای چندین سوراخ هستند. این سوراخ‌ها جهت اتصال فلنج کور به فلنج‌های دیگر با استفاده از پیچ و مهره استفاده می‌شوند. با استفاده از یک گسکت یا واشر بین دو فلنج، آب‌بندی و جلوگیری از نشتی در این فلنج‌ها به‌منظور اتصال به صورت محکم صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که برای انتخاب نوع فلنج کور و نوع گسکت، باید با توجه به فشار کاری مورد استفاده، استانداردها و راهنماهای مربوطه را رعایت کرد.

همچنین، فلنج‌های کور می‌توانند بر اساس نیازهای مشتری در ابعاد مختلف طراحی و تولید شوند. در صنعت، استانداردهایی مانند ASME B16.5 و ASME B16.47 برای تعیین ابعاد استفاده می‌شوند. اما با توجه به نیازهای خاص مشتریان، ابعاد سفارشی و غیراستاندارد نیز قابل طراحی و تولید هستند.

کاربرد فلنج کور در صنعت

(Blind Flange applications)

کاربرد رایج این فلنج ها در صنایع نفت و گاز، فرایندهای شیمیایی و نیروگاه ها است و در حالت کلی هرجایی که نیاز به بستن انتهای لوله ها و مخازن و ایزوله کردن یک قسمت برای تعمیرات، نگه داری و بهبود آن باشد، بکار می روند. این نوع فلنج ها همچنین در موارد انتقال خط لوله و انبار کردن آنها برای جلوگیری از اثرات محیطی روی خط لوله ها بکار می روند. در این موارد برای حفظ بهتر آن ها در برابر خوردگی و اثرات محیطی روی آن ها با رنگ یا پوشش های دیگری می پوشانیم.

انواع فلنج ها از نظر کاربرد

فلنج های کور نیز مانند دیگر انواع فلنج ها از نظر نوع صفحه می تواند از سه نوع صاف (Flat Face)، سطح زبر (Raised Faced) و اتصال رینگی (Ring-Joint type) باشد که هرکدام از آن ها باید با فلنج متناظر خود در لوله یا مخزن مطابق باشند.

نوع صفحه صاف (Flat Face)، سطح تماس با فلنج دیگر کاملا صاف در نظر می گیرند و برای آب بندی تماما متکی به واشر است اما در نوع صفحه سطح زبر، سطح تماس با فلنج مقابل دارای یک برامدگی است که با استفاده از یک واشر به آب بندی بهتری در فلنج می انجامد.

انواع فلنج ها از نظر کاربرد

در مواردی نیز برای آب بندی از اتصال رینگی روی سطح تماس بکار می رود. این اتصال که به آن Ring Joint type می گویند یک شیار روی سطح تماس وجود دارد و یک رینگ فلزی داخل آن قرار می گیرد و آب بندی آن از نوع فلز به فلز یا Metal To Metal است.

فلنج کور

مقایسه فلنج کور با فلنج عینکی، پدل و اسپیسر

انواع فلنج

عینکی یا Spectacle ساختاری شبیه به عینک دارد و به صورت چرخشی در مسیر جریان میتواند اپن و کلوز شود. پاروییPaddle یکی دیگر از تجهیزات با کاربرد مشابه عینکی است و نصب آن به گونه ایست که در بین دو فلنج خفت می شود. و توسط یک دستگیره از خط جدا می شود. این تجهیز معمولا برای جداسازی دو مایع مختلف در خط لوله به کار می رود. از اسپیسرها Spacer نیز برای محدود و کنترل کردن جریان استفاده می شود. تجهیزات گفته شده مانند فلنج های کور در مواردی برای تعمیرات و نگهداری استفاده می شوند اما در حالت کلی در کاربردهای گفته شده بکار می روند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلنج کور

قیمت فلنج کور ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد. برخی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت فلنج کور عبارتند از:

 • جنس مواد
 • ابعاد و استانداردها
 • فشار کاری
 • روش ساخت
 • تکنولوژی و نوآوری

جمع بندی

برای جمع بندی می توان گفت که فلنج های کور (Blind Flange) یکی از اجزاء مهم در خطوط فرایندی را تشکیل می دهند. زمانی که مخازن و یا خط لوله احتیاج به تعمیرات و نگهداری دارد برای ایزوله کردن یک قسمت از آن، از این نوع فلنج ها استفاده می شود. این نوع فلنج ها مانند دیگر فلنج ها در انواع سایزها و ریتینگ ها وجود دارد. و دارای سه نوع صفحه صاف (Flat Face)، سطح زبر (Raised Faced) و اتصال رینگی (Ring-Joint type) است.

تجهیز صنعت بهترین ارائه دهنده‌ی تجهیزات ابزار دقیق در کشور است. این فروشگاه بزرگ و مطمئن در جهت افزایش سطح کیفی صنایع در حوزه ابزاردقیق انواع فلنج ها را با بهترین قیمت و کیفیت به فروش می رساند. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی و فروش ما در تماس باشند.

 

فلنج فولادی

فلنج عینکی

فلنج لبه دار

 

مطالب مرتبط

اریفیس فلنج | فلنج اوریفیس

اوریفیس فلنج

اوریفیس فلنج یک جزء اصلی در سیستم پایپینگ است. این نوع فلنج اغلب در انتهای …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری (مشاوره و خرید)