فلنج کور

فلنج کور

 تجهیز صنعت تامین تجهیزات صنایع نفت ،گاز پتروشیمی انواع فلنج اسلیپون،تخت، کور، عینکی و سایر می باشد.
فروش انواع فلنج های ایرانی،اروپایی، ژاپنی و سایر کشورهای تولید کننده این محصول را در دست دارد.
همچنین جهت کسب مشاوره رایگان و استعلام قیمت انواع ابزار دقیق با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

 

فلنج کور

 

فلنج کور (Blind Flange) چیست؟

در این مقاله قصد داریم فلنج کور (Blind Flange) و کاربردهای آن را معرفی کنیم. لازم است قبل از پرداختن به این موضوع، ابتدا به توضیحاتی پیرامون معرفی فلنج و انواع آن بپردازیم.

فلنج چیست؟

فلنج یک تجهیز دایره ای شکل است که به عنوان جایگزینی برای انواع اتصال های جوش و رزوه در بسیاری از قسمت های سیستم پایپینگ استفاده می شود. این تجهیز به این دلیل به عنوان جایگزین جوش به کار می رود که اتصال آن مانند جوش دائمی نیست و در موارد تعمیرات و نگهداری و تعویض، براحتی توسط پیچ و مهره باز می شوند. همچنین در مواردی که کانکتورهای بزرگ نیاز است، امکان استفاده رزوه ای وجود ندارد یا به صرفه نیست؛ بنابراین از نوع اتصال فلنجی استفاده می شود. صفحه فلنج ها می تواند از سه نوع صاف (Flat Face)، افزایش یافته (Raised Faced) و اتصال رینگی (Ring-Joint type) باشد.

این تجهیزات دارای انواع کلاس های فشاری 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500 هستند. و در سایزهای مختلفی قابل استفاده در فرایند می باشد.

انواع فلنج:

فلنج ها براساس کاربردشان دارای انواع مختلفی هستند که عبارت است از:

• گلو جوشی (Weld Neck)
• رزوه ای (Threaded)
• سوکت جوشی (Socket Weld)
• روکار (Slip-on)
• لبه دار (Lap-Joint)
• کاهشی (Reduced)
• کور (Blind)
• اریفیس (Orifice)

در این مقاله هدف، بررسی فلنج کور و کاربردهای آن است. از این رو در ادامه به بررسی فنلج های کور یا Blind Flange پرداخته می شود.

فلنج کور (Blind Flange)

این نوع از فلنج ها به این دلیل فلنج کور خوانده می شوند که حفره ای در میانشان نیست و قطر داخلی ندارند و به طور رایج در مواردی که نیاز به تعمیرات و نگهداری وجود دارد، در انتهای خط لوله یا مخازن بسته می شوند. فلنج های کور معمولا از مواد Forged Steel و یا فولاد زد زنگ ساخته می شوند، مانند تمام انواع دیگر فلنج ها دارای سایزها مختلفی هستند، بسته به خط لوله دارای کلاس های فشاری مختلف هستند و بر اساس استانداردهای مختلفی مانند ASME، ASTM، ANSI و API طراحی و ساخته می شوند. این نوع فلنج ها براحتی به وسیله پیچ و مهره نصب و در موارد مورد نیاز، باز می شوند.

کاربرد فلنج های کور (Blind Flange applications)

کاربرد رایج این فلنج ها در صنایع نفت و گاز، فرایندهای شیمیایی و نیروگاه ها است و در حالت کلی هرجایی که نیاز به بستن انتهای لوله ها و مخازن و ایزوله کردن یک قسمت برای تعمیرات، نگه داری و بهبود آن باشد، بکار می روند. این نوع فلنج ها همچنین در موارد انتقال خط لوله و انبار کردن آنها برای جلوگیری از اثرات محیطی روی خط لوله ها استفاده می شوند. در این موارد برای حفظ بهتر آن ها در برابر خوردگی و اثرات محیطی روی آن ها با رنگ یا پوشش های دیگری پوشیده می شوند.

انواع فلنج ها از نظر کاربرد

فلنج های کور نیز مانند دیگر انواع فلنج ها از نظر نوع صفحه می تواند از سه نوع صاف (Flat Face)، افزایش یافته (Raised Faced) و اتصال رینگی (Ring-Joint type) باشد که هرکدام از آن ها باید با فلنج متناظر خود در لوله یا مخزن مطابقت داشته باشند.

در نوع صفحه صاف (Flat Face)، سطح تماس با فلنج دیگر کاملا صاف در نظر گرفته می شود و برای آب بندی تماما متکی به واشر است اما در نوع صفحه افزایش یافته سطح تماس با فلنج مقابل دارای یک برامدگی است که با استفاده از یک واشر به آب بندی بهتری در فلنج می انجامد.

فلنج کور

در مواردی نیز برای آب بندی از اتصال رینگی روی سطح تماس استفاده می شود. در این نوع اتصال که به آن Ring Joint type می گویند یک شیار روی سطح تماس وجود دارد و یک رینگ فلزی داخل آن قرار می گیرد و آب بندی آن از نوع فلز به فلز یا Metal To Metal است.

فلنج کور

مقایسه فلنج های کور با عینکی، پدل و اسپیسر (Blind Flanges vs Spectacle, Paddle and Spacer)

عینکی یاSpectacle ساختاری شبیه به عینک دارد و به صورت چرخشی در مسیر جریان میتواند باز و بسته شود. پاروییPaddle یکی دیگر از تجهیزات با کاربرد مشابه عینکی است و نصب آن به گونه ایست که در بین دو فلنج خفت می شود و توسط یک دستگیره از خط جدا می شود. این تجهیز معمولا برای جداسازی دو مایع مختلف در خط لوله به کار می رود. از اسپیسرها Spacer نیز برای محدود و کنترل کردن جریان استفاده می شود. تجهیزات گفته شده مانند فلنج های کور در مواردی برای تعمیرات و نگهداری استفاده می شوند اما در حالت کلی در کاربردهای گفته شده بکار می روند.

جمع بندی

برای جمع بندی می توان گفت که فلنج های کور (Blind Flange) یکی از اجزاء مهم در خطوط فرایندی را تشکیل می دهند. زمانی که مخازن و یا خط لوله احتیاج به تعمیرات و نگهداری دارد برای ایزوله کردن یک قسمت از آن، از این نوع فلنج ها استفاده می شود. این نوع فلنج ها مانند دیگر فلنج ها در انواع سایزها و ریتینگ ها وجود دارد و دارای سه نوع صفحه صاف (Flat Face)، افزایش یافته (Raised Faced) و اتصال رینگی (Ring-Joint type) است.

مطالب مرتبط

گیج ویکا

گیج ویکا

گیج ویکا   گیج های فشار ویکا (WIKA) گیج های فشار تجهیزاتی برای اندازه گیری …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)