مس فلومتر

مس فلومتر یا فلومتر جرمی یکی از انواع بسیار دقیق جریان سنج ها محسوب میشوند که با اندازه گیری مستقیم جرم و چگالی سیال عبوری و مستقل از تغییرات دما، فشار و وسکوزیته سیال مقدار جریان جرمی سیال را اندازه گیری میکنند.

فلومتر های مس قادر به اندازه گیری جریان جرمی انواع سیالات فرآیندی شامل انواع مایعات، مواد شیمیایی، نفت، آب، بخار و همچنین انواع گازها میباشند.

در این مطلب به معرفی مس فلومترها و انواع آنها، و همچنین اساس عملکردی آنها میپردازیم و مهمترین تولیدکنندگان آنها را معرفی خواهیم کرد: 

خرید و فروش مس فلومتر و فلومتر جرمی

 

عملکرد مس فلومتر

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم، مس فلومتر یا Mass Flow Meter یکی از انواع فلومترها میباشد که با اندازه گیری جریان جرمی فلوی سیال عبوری را با دقت بسیار بالایی اندازه گیری می کند. این فلومترها اندازه گیری فلوی سیالات گازی، بخار و انواع مایعات را بر اساس شتاب کوریولیس (نیروی گریز از مرکز) انجام میدهند.

در مس فلومترها، لوله های خمیده و انعطاف پذیری وجود دارند که توسط اسیلاتور یا نوسان ساز تحت فرکانس مشخصی (در زمانی که سیال در داخل لوله ها وجود ندارد) مرتعش شده و نوسان میکنند. سنسورهایی که در دو سر لوله قرار دارند، این نوسان را اندازه‌گیری می‌کنند. پس از عبور جریان سیال از داخل لوله های فلومترها جرمی، فرکانس این نوسان لوله ها تغییر پیدا خواهد کرد. 

با توجه به نوسانات زمانی و مکانی که در لوله به وجود می‌آید، فلومتر کوریولیس قادر است دبی سیال، چگالی و مشخصات دیگر سیال را اندازه بگیرد. به عبارتی دیگر مس فلومترها با اندازه گیری و تحلیل اختلاف فاز و فرکانس نوسانات، اطلاعات دقیقی از جریان سیال را ارائه می‌دهند. این تغییرات فاز و فرکانس را می توان به ولتاژ القایی تبدیل کرد. این ولتاژ القایی به طور مستقیم با شدت جریان سیال در ارتباط است.

ساختار مس فلومتر

مس فلومترها دارای دو لوله اندازه گیری میباشند که توسط یک تحریک کننده (اوسیلاتور)، به نوسان درمی آیند. هنگامیکه جریان سیالی در فلومتر وجود ندارد لوله های اندازه گیری با یک فرکانس مشخصی شروع به نوسان میکنند. با عبور جریان سیال از داخل این محصول به دلیل وجود اینرسی، یک حرکت پیچشی هم به نوسان اولیه لوله ها اضافه خواهد شد و لوله های اندازه گیری با فرکانسی جدید که نسبت به نوسان قبلی دارای اختلاف فاز میباشد شروع به نوسان خواهد کرد.

در شکل بالا این اختلاف فاز در فرکانس لوله های مس فلومترها را در دو حالت عدم وجود جریان و جریان سیال مشاهده میکنید.

دو سنسور به کار رفته در این سیستم، تغییر نوسان را به عنوان اختلاف فاز ثبت می کنند. این اختلاف فاز، نسبت مستقیمی با دبی جرمی سیال دارد.

علاوه بر آن، با استفاده از فرکانسی که لوله اندازه گیری نوسان می کند، می توان چگالی سیال را به دست آورد. یکی از مزیت های فلومتر های کوریولیس اندازه گیری مستقیم چگالی میباشد که فلومتر کوریولیس را در کاربردهایی با چگالی و دمای متغیر، منحصر بفرد می سازد.

در شکل زیر عملکرد و انواع سنسورهای بکار رفته در مس فلومتر ها را مشاهده میکنید.

انواع مس فلومتر

مس فلومترها در دو مدل با لوله های اندازه گیری مستقیم (Straight Tube) و لوله های منحنی شکل (Curved Tube) در صنایع مورد استفاده قرار میگیرند. در مس فلومتر با لوله اندازه گیری مستقیم از یک لوله و در مس فلومترهای با لوله اندازه گیری منحنی از دو لوله موازی با یکدیگر استفاده میشود.

مس فلومترهای با لوله های خمیده به دلیل دقت بالاتر نسبت به فلومترهای جرمی با لوله مستقیم بیشتر در صنایع مورد استفاده هستند. همچنین محدوده رنج قابل اندازه گیری برای مس فلومترهای لوله‌ منحنی از 100:1 تا 200:1 متغیر میباشد. اما برای مس فلومترهای با لوله اندازه گیری مستقیم در حدود 30:1 تا 50:1 میباشد.

مزایای فلومتر جرمی کوریولیس

فلومترهای مس (جرمی) دارای مزیت های بسیار زیادی میباشند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

  • 1- اندازه گیری جریان جرمی انواع بسیار زیادی از سیالات گازی، بخار و مایع در سرعت های بسیار زیاد یا کم. 
  • 2- عدم ضرورت در ایجاد فضای اضافی برای بالا دست و یا پایین دست به دلیل عملکرد مستقل از عدد رینولدز سیال (مستقل از پارامترهای جریان مانند آشفتگی و تلاطم رژیم جریان)
  • 3- اندازه گیری مستقیم جرم و چگالی سیال و مستقل از تغییرات دمایی و فشار 
  • 4- دقت بسیار بالا (تا حدود 0.1٪)
  • 5- عدم وجود هیچگونه قطعه مکانیکی و متحرک در مسیر جریان سیال.

معایب مس فلومتر

  • 1- محدودیت در سایز (حداکثر تا “8)
  • 2- ایجاد افت فشار نسبتآ زیاد در تجهیز به دلیل شکل ظاهری و مسیر خمیده لوله ها
  • 3- نیاز به افزایش سرعت سیال (معمولآ در گازها) برای تشخیص نوسان و ثبت اختلاف فاز توسط سنسور های اندازه گیری که منجر به ایجاد افت فشار در تجهیز خواهد شد.
  • 4- دارای سایز و اندازه بزرگتر نسبت به انواع دیگر فلومترها در سایز های مشابه
  • 5- قیمت بالاتر به دلیل دقت اندازه گیری فوق العاده بالا

پارامترهای مهم در خرید مس فلومتر

پارامترهای مهم و متعددی در انتخاب و خرید یک مس فلومتر حائز اهمیت میباشند. فاکتورهای مهمی از جمله اقتصادی و مالی، شرایط و محل نصب، متریال و بسیاری موارد دیگر در این مهم نقش خواهند داشت. در ادامه به برخی از این فاکتورها اشاره خواهیم کرد:

سایز فلومتر:

مس فلومتر ها در انواع سایز ها و متریال های مختلف اتصال (Connection) تولید می‌شوند. سایز و ظرفیت فلومتر تأثیر مستقیم بر قیمت و خرید یک فلومتر جرمی خواهد داشت.

متریال:

استفاده از متریال ساخت با کیفیت و مقاوم برای بدنه و لوله های اندازه گیری یکی از مهمترین مواردی میباشد که در خرید مس فلومتر باید مدنظر قرار داد. انتخاب متریال مناسب با سیال فرآیندی، مقاوم به خوردگی و سائیدگی و همچنین مقاوم به دمای بالای سیال از مواردی هستند که در انتخاب متریال لوله اندازه گیری فلومترهای جرمی بسیار حائز اهمیت میباشند.

دقت:

فلومترهای کوریولیس با دقت بالاتر معمولاً قیمت بیشتری دارند. دقت اندازه‌گیری بستگی به قابلیت‌ها و ویژگی‌های سنسورها، الکترونیک و پردازش داده دارد.

رنج قابل اندازه‌گیری:

فلومترهای کوریولیس با محدوده اندازه‌گیری وسیعتر معمولاً هزینه بیشتری دارند. اندازه‌گیری جریان سیال در محدوده‌های بزرگتر و کوچکتر، نیازمند تغییرات در طراحی و ساخت فلومتر است که ممکن است قیمت را تحت تأثیر قرار دهد.

 

تجهیز صنعت تامین کننده و وارد کننده انواع مس فلومتر از برند های معتبر میکروموشن، اندرس هاوزر، ای بی بی، زیمنس و سایر برندهای معروف در دنیا میباشد. انواع مس فلومتر در سایز های مختلف از “1/2 تا “8 در انواع متریال های مختلف لوله اندازه گیری در انواع سایزهای مختلف در انبار شرکت تجهیز صنعت موجود میباشد. برای استعلام قیمت و مشاوره فنی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

ترانسمیتر دما یوکوگاوا

ترانسمیتر دما یوکوگاوا

ترانسمیتر دما یوکوگاوا از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است، یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده(METERING)وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقالTRANSFER دهد. 

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)