کنتور هوشمند

کنتور هوشمند یک دستگاه الکترونیکی است که مصرف انرژی الکتریکی را ثبت می کند و اطلاعات را برای نظارت و صدور صورت حساب به متصدی ملزومات الکتریسیته مخابره می کند.

کنتورهای هوشمند معمولا انرژی را به صورت ساعتی ثبت می کنند و حداقل روزانه گزارش می کنند،کنتورهای هوشمند قادر به برقراری ارتباط دو طرفه بین کنتور و سیستم مرکزی هستند.

خرید کنتور هوشمند

این چنین سیستم اندازه گیری AMI که یک سیستمی یکپارچه ای از کنتورهای هوشمند ، شبکه های ارتباطی و سیستم های مدیریت داده است متفاوت از تکنولوژی AMR  بوده که به طور خودکار اطلاعات مصرف و وضعیت را از ابزارهای اندازه گیری انرژی جمع آوری و اطلاعات را برای صدور صورت حساب ، عیب یابی و آنالیز منتقل می کند و قادر به برقراری ارتباط دو طرفه بین کنتور و متصدی ملزومات است.

قیمت کنتور هوشمند

مخابره اطلاعات از کنتور به شبکه ممکن است به صورت وایرلس یا از طریق اتصالات سیمی ثابت مانند PLC باشد،آپشن های ارتباط وایرلس در استفاده های متداول شامل ارتباطات سلولی (که می تواند گران باشد) ، وای فای (به راحتی در دسترس است) و … می باشد.

فروش کنتور هوشمند

اصطلاح کنتور هوشمند اغلب به یک کنتور الکتریکی اشاره دارد اما همچنین ممکن است به معنی دستگاه اندازه گیری مصرف گاز طبیعی یا آب باشد،در واقع کنتور هوشمند نوع جدیدی از کنتور گاز و برق است که می تواند قرائت های کنتور را به منظور صدور صورت حساب دقیق تر انرژی به صورت دیجیتالی به متصدی انرژی ارسال کند.

کنتورهای هوشمند به همراه صفحه نمایش های خانگی هستند به این ترتیب بهتر می توان مصرف انرژی را درک کرد.

کنتور هوشمند1
کنتور هوشمند

کنتور هوشمند چیست

کنتورهای هوشمند نسل جدید کنتورهای برق و گاز می باشند،آنها جایگزینی برای کنتورهای استاندارد هستند که با استفاده از تکنولوژی دهه ها پیش ایجاد شده و خانواده ها برای صورت حساب دقیق نیاز به پیگیری قرائت ها و ارائه آن به تامین کنندگان داشتند.

کنتورهای هوشمند از یک شبکه ارتباط امن ملی (که DCC  نامیده می شود)استفاده می کنند تا به صورت خودکار و بی سیم مصرف انرژی واقعی خود را به تامین کننده انرژی ارسال کنند.  

این بدان معنی است که خانوارها دیگر بر حساب های برآورده شده تکیه نکنند یا مجبور به ارائه قرائت ها به صورت منظم نباشند.

کنتورهای هوشمند همچنین همراه با صفحه نمایش خانگی هستند.

این صفحه نمایش اطلاعات مصرف واقعی خانوار از جمله مصرف کیلووات ساعت و هزینه را ارائه می کند.

مزایای کنتورهای هوشمند چیست

صورت حساب های دقیق تر کنتورهای هوشمند به معنی پایان صورت حساب های تخمینی و نیز پایان ارائه قرائت کنتور می باشد،درک بهتر میزان مصرف با صفحه نمایش کنتور هوشمند ، به طوری که می توان تاثیر مستقیم عادات و شیوه زندگی را بر روی صورت حساب مشاهده کرد.

این به ویژه برای مشتریان پیش پرداختی مفید است که می توانند چگونگی تاثیر مصرفشان بر اعتبارشان را بهتر پیگیری کنند، بنابراین با درک آسان تر مصرف انرژی می توان تصمیمات دقیق تری برای صرفه جویی در انرژی و پول گرفت، به ارمغان آوردن سیستم انرژی بریتانیایی در قرن 21آینده هوشمند است و کنتورهای هوشمند بخشی از تلاش برای ایجاد یک شبکه هوشمند است که بخشی از انرژی کم کربن ، کارا و با قابلیت اطمینان را ارائه می دهد.

قیمت کنتورهای هوشمند چقدر است

هیچ گونه هزینه اضافی برای آن پرداخت نمی شود.

کنتور هوشمند توسط متصدی مربوطه نصب می شود و هزینه چرخش که همان شیوه نصب و نگهداری است به صورت حساب انرژی افزوده می شود.

اولین نسل کنتورهای هوشمند( به نام 1 SMETS ) که تا به امروز نصب شده اند ، حین تغییر منبع انرژی می توانند به طور موقت عملکرد هوشمندانه خود را از دست بدهند. خانوارهایی با این کنتورهای هوشمند هنوز هم می توانند این تغییر را بدهند.

دومین نسل کنتورهای هوشمند( به نام 2 SMETS )این مدل های جدیدتر کنتورهای هوشمند کاملا با DCC (شبکه ملی امن) سازگار هستند. این بدان معنی است که خانوارهایی با این نوع کنتورها هیچ مشکلی با سوئیچینگ انرژی ندارند.

آیا کنتورهای هوشمند ایمن هستند

  • تمام کنتورهای هوشمند تحت همان مقررات ایمنی و آزمایشی دستگاه های فن آوری قرار می گیرند.
  • کنتورهای هوشمند همچنین توسط قوانین ایمنی اتحادیه اروپا و آمریکا تحت پوشش قرار داده می شوند.
  • این بدان معنی است که آنها تحت آزمایش دقیق قرار گرفته اند.
  • کنتورهای هوشمند بسیار مشابه با دیگر دستگاه های وایرلس ، فرکانس های رادیویی پایینی را منتشر می کنند.
  • این به تامین کنندگان انرژی امکان پیگیری دقیق میزان مصرف انرژی خانوار را می دهد.
کنتور هوشمند2

شکل : انتشار فرکانس رادیویی از کنتورهای هوشمند

گزارش سه ماهه تا انتهای سپتامبر 2018

خلاصه گزارش اجرایی کنتورهای هوشمند

این گزارش سه ماهه ، آمار گسترش کنتورهای هوشمند در بریتانیا را گزارش می کند که شامل اطلاعاتی در مورد تعداد کنتورهای هوشمند نصب شده در بخش های خانگی و نیز سایت های غیر خانگی کوچک تر در 3 ماهه سوم سال 2018 توسط 14 تامین کننده بزرگ انرژی و همچنین تعداد کل کنتورهای اداره شده توسط این تامین کنندگان در 30 سپتامبر 2018 است.

برای تکمیل ، اطلاعاتی در مورد تامین کنندگان کوچک انرژی تا پایان دسامبر 2017 در این گزارش گنجانده شده است.

هم اکنون حدود 12.8 میلیون کنتور هوشمند و پیشرفته در سراسر خانه ها و مشاغل در بریتانیا توسط تامین کنندگان کوچک و بزرگ انرژی با 3 تا 6 درصد افزایش نسبت به سه ماهه قبل وجود دارند.

انواع کنتور هوشمند

طبق تعهدات و قوانینی که در این زمینه وجود دارد ، تامین کنندگان انرژی باید کنتورهای سنتی را با کنتورهای هوشمند و پیشرفته با دو هدف جایگزین کنند:

  • کنتور هوشمند در بخش خانگی :

که در این مورد مشتری به طور کامل به منظور اهداف داخلی با برق یا گاز تامین می شود.

  • کنتور هوشمند بخش های کوچک تر غیر خانگی :

مشاغلی وجود دارند که مشتریان در این بخش ها از مقادیر کم تا متوسط برق یا گاز را مصرف می کنند که به صورت بخش های کوچک تر غیر خانگی تعریف می شود.

انواع تامین کننده کنتور هوشمند

1- تامین کنندگان بزرگ انرژی

تامین کنندگان بزرگ انرژی در واقع کسانی هستند که برق یا گاز را تا حداقل 250000 مشتری خانگی تامین می کنند.

آنها همچنین ممکن است بخش های غیر خانگی را تامین کنند.

2- تامین کنندگان کوچک انرژی 

تامین کنندگان کوچک انرژی در واقع کسانی هستند که گاز را برای کمتر از 250000 مشتری خانگی و نیز برق را برای کمتر از 250000 مشتری خانگی تامین می کنند.

انواع کنتورهای گاز و برق

1- کنتورهای هوشمند

که نسل آینده کنتورهای گاز و برق هستند و طیف وسیعی از عملکردهای هوشمندانه را ارائه می کنند.

2- کنتورهای پیشرفته (فقط در بخش های کوچک تر غیرخانگی نصب می شوند)

این کنتورها باید حداقل قادر به ذخیره اطلاعات نیم ساعتی برق و یک ساعتی گاز باشند که مشتری بتواند به موقع دسترسی داشته باشد و نیز تامین کننده از دور دسترسی داشته باشد.

3- کنتورهای سنتی

این کنتورها هم در بخش خانگی و هم در بخش های کوچک تر غیرخانگی یافت می شوند و هیچ قابلیت هوشمندانه ای ندارند. این کنتورها توسط کنتورهای هوشمند و پیشرفته جایگزین خواهند شد.

نصب و راه اندازی کنتور هوشمند در بخش خانگی (تا پایان سپتامبر 2018)

تا به امروز حدود 13.64 میلیون کنتور هوشمند در بخش خانگی توسط تامین کنندگان انرژی نصب شده که یک افزایش 9 % را نسبت به سه ماهه قبل نشان می دهد،تامین کنندگان بزرگ انرژی در مجموع 13182200 کنتور هوشمند را در بخش خانگی در بریتانیا گزارش کرده اند که 5668300 کنتور هوشمند گاز و 7514000 کنتور هوشمند برق بوده است.

نصب سه ماهه در سال 2018 ( از جولای تا سپتامبر)

در مجموع  1128000 کنتور هوشمند (495400 کنتور گاز و 632600 کنتور برق) توسط تامین کنندگان انرژی در این سه ماهه نصب شده است که نشان دهنده یک کاهش 10 % نسبت به سه ماهه قبل است، به طوری که در مقایسه با سه ماهه قبل میزان نصب کنتور گاز و برق به ترتیب 9 و 11 درصد کاهش یافته است،علی رغم کاهش نصب و راه اندازی در بخش خانگی در این سه ماه سطح نصب بیش از 1 میلیون کنتور هوشمند باقی مانده است.

شکل زیر فعالیت نصب و راه اندازی در این سه ماهه را نشان می دهد.

کنتور هوشمند3

این نمودار نشان می دهد که در این سه ماهه کنتورهای هوشمند برق بیشتری نسبت به کنتورهای هوشمند گاز نصب شده است.

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)