تامین کننده تجهیز صنعت

  • تلفن: 87700142-021
  • همراه / واتس آپ : 09374371848
  • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

شیر اطمینان

شیر اطمینان

تجهیز صنعت نمایندگی فروش انواع شیر اطمینان (ریلف ولو سوپاپ اطمینان) فولادی استیل برنجی بخار از  برندهای گوتزه آلمان هایسک HISEC تایوان لیزر با سایز 1/2 اینچ تا 2 اینچ با فشارکاری مختلف جهت انواع سیالات مختلف از قبیل گاز ، بخار، آب کاربرد در  صنایع نفت وگاز،  بخار ،تاسیسات حرارتی و برودتی و ….

 

شیر اطمینان1

شیر اطمینان چیست؟

شیر اطمینان از تجهیزات ویژه ای که یک واحد را درمقابل افزایش ناگهانی فشار ایمن می سازد شیرهای اطمینان هستند. 
شیرهای اطمینان به عنوان وسیله ای مناسب جهت جلوگیری از ازدیاد فشار ناگهانی در موتورخانه ها ،کارخانه ها وبطور کلی انواع سایتها های صنعتی وبرای انواع سیالات مختلف از قبیل گاز ، بخار، آب ویا هوای فشرده استفاده می گردند.

محدودیت فشار دراینگونه کاربردها معمولا ناشی از فشار قابل تحمل تجهیزات ، لوله ها و دستگاه ها ویا محصولات تولیدی و همچنین مسائل مرتبط با حفظ ایمنی افراد می باشد که اصطلاحا به محدوده فشار کارکرد امن(safe operating limits for pressure)ویا SOL/P معروف است.

نحوه باز شدن شیرهای اطمینان ومشخصات کاری انها ارتباط مستقیم با نحوه طراحی قطعات داخلی شیر دارد، در اغلب موارد این طراحی بگونه ای انجام می گیرد که پس از شروع بازشدن شیر  در اثر ازدیاد فشار ، در اثر خاصیت (POP Action) این عمل به سرعت تشدید شده تا زمانی که شیر کاملا باز گردد.

اصطلاحات کاربردی در مورد شیر اطمینان

  • set point

تنظیم مناسب نقطه عملکرد وباز شدن سفتی ولو ، اولا بدلایل ایمنی وثانیا به منظور اطمینان از کارکرد شیر  با حداقل صدا وهمچنین ممانعت از صدمه به شیرضروری می باشد.

این نقطه نباید بیشتر از SOL/P یا (محدوده فشار کارکرد ایمن تجهیزات) باشد واز طرفی تنظیم فشار آزاد سازی شیر اطمینان روی فشار کمتر از SOL/P هیچ مزیتی به همراه نخواهد داشت و تنها باعث افزایش احتمالی دفعات باز شدن شیر اطمینان و فرسوده شدن آن خواهدگشت.

میزان تغییرات احتمالی در فشار سیستم به عنوان پارامتر دیگری است که باید در فشار تنظیم شیر اطمینان در نظر گرفته شود تا از بازشدن بی مورد شیر جلوگیری به عمل آید، درصورت نادیده انگاشتن این مورد ، شیر  دربسیاری از موارد در حالت نزدیک به بسته کار خواهد نمودکه به این پدیده Simmeringگفته می شود.

این حالت در نتیجه نزدیک بودن بیش از اندازه فشار سیستم به نقطه تنظیم روی میدهد و علاوه بر  ایجاد سروصدا ومسائل  جانبی ، باعث ایجاد صدمه به قسمت های داخلی شیر ودرنتیجه نشت دائمی آن خواهد شد.

  • Over pressure

فشاری است که سفتی ولو  در وضعیت کاملا باز قرار می گیرد وحداکثر ظرفیت تخلیه خود را دارا می باشد. واضح است که این فشار بالاتر از فشار نقطه تنظیم Set pressure می باشد ومقدار ان با توجه به کاربردها واستانداردهای مختلف ، متفاوت می باشد.

استاندارد  BS 5500این مقدار اختلاف فشار را درمورد سیستمھای بخار وگاز برابر حداکثر ده درصد فشار تنظیمی شیر  در نظر می گیرد.

  • Blowdown

مقدار اختلاف فشار پائین تر از نقطه تنظیم سفتی ولو  است که جهت بسته شدن کامل ومحکم سفتی ولو  پس از باز شدن وسپس برگشت سیستم به فشار عادی مورد احتیاج می باشد، میزان Blowdown نیز طبق استاندارد مذکور حداکثر حدود % 10 می باشد.

مطالب مرتبط

سنسور pt100

سنسور PT100

سنسور PT100   سنسور PT100  یکی از سنسور های مقاومتی موجود می باشد که بیشترین …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)