فلومتر آب

دبی سنج یا فلومتر آب برای اندازه گیری حجم آب عبوری در حال گذر از لوله های آب در ساختمان های تجاری و مسکونی، صنایع مختلف و خطوط انتقال استفاده می شود. به عبارتی دیگر فلومتر آب توعی تجهیز اندازه گیری میباشد که قادر به اندازه گیری جریان آب عبوری از یک لوله میباشد.

قیمت و خرید فلومتر آب

از آنجایی که آب از طریق سیستم آب رسانی عمومی به خانه ها و دفاتر ارسال می‌شود، برای محاسبه سرعت جریان آب و همچنین محاسبه میزان مصرف آن، از کنتور هایی استفاده می شود که شدت جریان عبوری را اندازه گیری می کند.
 
با توجه به برنامه کاربردی اندازه گیری آب، هزینه و الزامات تعمیر و نگهداری و همچنین دقت اندازه گیری فلومتر، برای اندازه گیری فلوی آب چندین تکنولوژی در دسترس میباشد. هر کدام از این انواع فلومترها دارای اصول عملکردی منحصر بفرد و متفاوت، هزینه و مزایای ویژه ای هستند.

انواع فلومتر آب

مدل های مختلفی از فلومتر آب در صنایع استفاده میشود. هر کدام از آنها از شیوه‌های مختلفی برای اندازه گیری سرعت جریان آب استفاده می‌کنند. با این وجود نقطه مشترک در همه آنها، بررسی و اندازه گیری میزان آب عبوری بر اساس داده های الکتریکی و مکانیکی به دست آید.

در مدلهای قدیمی فلومتر آب از کنتورهای عقربه ای و عددی استفاده می شد. در حال حاضر این کنتورها با کنتورهای دیجیتالی جایگزین شده اند که قابلیت اندازه گیری کوچکترین تغییرات در میزان آب عبوری را هم خواهند داشت.

فلومتر آب می تواند آب گرم، آب سرد، آب تمیز، آب کثیف و دوغاب را اندازه گیری کند. همانطور که بالاتر اشاره شد، با توجه به نوع فلومتر و شرایط فرآیندی، کاربردهای فلومتر آب نیز می تواند متفاوت باشد.

در ادامه به معرفی پنج نوع پرمصرف از انواع فلومتر آب که در صنایع مورد استفاده میباشد اشاره خواهیم کرد.

  • روتامتری
  • توربینی
  • التراسونیک
  • ورتکس
  • مغناطیسی

فلومتر روتامتری

روتامتر (Variable Area Floe meter) یکی از انواع تجهیزات مقرون بصرفه برای اندازه گیری جریان میباشند. این تجهیزات با روش کاملآ مکانیکی جریان حجمی عبوری آب را محاسبه میکنند. روتامتر از یک لوله مخروطی شکل و یک شناور (فلوتر) داخل آن تشکیل شده است. شناور به طور آزادانه در داخل این لوله حرکت میکند. میزان دبی عبوری مایع بوسیله مقادیر مدرج روی فلومتر قابل مشخص می شود.

عملکرد روتامتر

زمانی که هیچ جریانی از داخل لوله روتامتر عبور نمی کند، قطعه شناوری در پایین لوله مخروطی ساکن میباشد. با عبور جریان از داخل لوله روتامتر، فلوتر یا شناور آن با افزایش جریان سیال به سمت بالا حرکت می کند.

در زمان عبور جریان آب، یک نیروی فشاری از سمت پایین به بالا ناشی از حرکت مایع در فلومتر و یک نیروی ناشی از وزن شناور از سمت بالا به پایین روی شناور اعمال خواهد شد. زمانی که این دو نیرو با یکدیگر به حالت تعادل برسند، شناور متوقف شده و دبی جریان عبوری مایع از روی مقادیر مدرج شده روی لوله روتامتر قرائت خواهد شد.

فلومتر توربینی

فلومتر های توربینی یکی از متداول ترین  انواع فلومتر آب به حساب می آیند. جریان سنج های توربینی دبی را از طریق سرعت چرخش توربین یا پروانه و پالس های ایجاد شده اندازه گیری میکنند.

فلومترهای توربینی از انواع فلومتر های مکانیکی محسوب میشوند که با اندازه گیری سرعت جریان آب که باعث می شود توربین به چرخش در آید، عمل می کنند. سرعت جریان حجمی آب متناسب با سرعت چرخش پره ها است.

از جمله معایب فلومترهای مکانیکی برای اندازه گیری آب این است که وقتی آب کثیف یا حاوی ذرات بزرگ است ممکن است این فلومترها مسدود شوند که منجر به افزایش هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری می شود. همچنین هنگامی که جریان آب کم است این فلومترها خوب کار نمی کنند.

فلومتر-آب-2

فلومتر ورتکس (گردابی)

فلومترهای ورتکس، از گرداب های ایجاد شده توسط یک مانع در مسیر خط لوله، و اندازه گیری تلاطم ایجاد شده در اثر اختلاف فشار بین بالادست و پایین دست مانع، فلوی عبوری را اندازه گیری میکنند.گرداب یا جریان ورتکس از نیروهای طبیعی هستند که وقتی سیالی از یک مانع عبور می کند، ایجاد می شوند.

در یک فلومتر گردابی، هنگامی که هر گردابی جریان می یابد، یک سنسور از یک طرف به طرف دیگر خم  و فرکانس خارجی ایجاد می کند که مستقیما متناسب با سرعت حجمی جریان است. این فلومترها چند متغیره حداکثر می توانند تا 5 متغیر فرآیند را با یک اتصال فرآیند اندازه گیری کنند : دما ، فشار ، دانسیته ، جریان جرمی و سرعت حجمی جریان.
فلومترهای آبی فلومتر ورتکس بر روی لوله های خیلی بزرگ خوب کار می کنند.

فلومتر-آب-3

فلومتر التراسونیک

فلومتر آبی التراسونیک، با استفاده از امواج  فراصوتی، سرعت جریان عبوری در لوله را برای اندازه گیری جریان حجمی اندازه می گیرند. در یک فلومتر آب از نوع التراسونیک گذر زمان، یک سیگنال فراصوت در جهت جریان به سمت پایین منتقل می شود و سپس سیگنال دیگری خلاف جریان به سمت بالا منتقل می شود.

زمان عبور پالس صوتی به سمت پایین با زمان عبور پالس به سمت بالا مقایسه می شوند، با استفاده از این تفاضل زمان ، سرعت جریان یافتن سیال محاسبه می شود.
سپس فلومتر التراسونیک، سرعت حجمی جریان در لوله را با استفاده از این سرعت سیال محاسبه می کند، علاوه براین می توان با استفاده از سرعت حجمی جریان و تفاضل دما بین پایه های گرم و سرد ، انرژی BTU را به دست آورد.

فلومترهای Clamp-on می توانند آب را از خارج لوله با پرتاب پالس های صوتی از طریق دیواره های لوله اندازه گیری کنند.
بنابراین این فلومترها به دلیل انعطاف پذیری برنامه و ساخت برای اندازه گیری جریان آب در لوله های بزرگ مناسب هستند.

فلومتر-آب-4

فلومتر الکترومغناطیسی

فلومترهای الکترومغناطیسی برای اندازه گیری جریان حجمی با استفاده از میدان مغناطیسی، سرعت عبور یک سیال در لوله را اندازه می گیرند. آنها بر پایه قانون القای الکترومغناطیس فارادی هستند که بر اساس آن هنگامی که مایع در میدان مغناطیسی جریان می یابد ، ولتاژی تولید می کند.

هر چه سرعت جریان سیال بیشتر باشد ، ولتاژ تولید شده بیشتر است. ولتاژ تولید شده مستقیما متناسب با حرکت آب است، سپس سیگنال ولتاژ توسط الکترونیک به جریان حجمی سیال تبدیل می شود.

از آنجا که فلومتر آب مغناطیسی دقت متوسطی را نشان می دهند برای برنامه های انتقال مناسب نیستند.

قیمت فلومتر آب

قلومتر آب نیز مانند بسیاری از تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق دیگر دارای قیمت های متاثر از متریال های سنسور، نوسانات نرخ ارز، برند و کشور تولید کننده و بسیاری از موارد دیگری هستند. همه این موارد بر قیمت فبومتر آب تاثیرگذار میباشند. تجهیز صنعت نمایندگی فروش انواع فلومتر آب میباشد. برای استعلام قیمت و مشاوره فنی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

پارامترهای مهم در خرید فلومتر آب

پارامترهای متعددی در خرید فلومتر اب مورد نیاز میباشد. عملکرد و دقت سرویس مورد نظر برای کنترل دبی اب شاید از مهمتریم موارد در خرید فلومتر آب باشد. اینکه فلومتر خروجی جریانی به سیستم کنترلی ارسال کند یا صرفآ مقدار فلوی عبوری را نمایش دهد نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام خرید فلومتر آب در نظر گرفت.

سایز فلومتر، نوع اتصال به فرآیند، متریال سنسور فلومتر آب و بسیاری از موارد دیگر همگی از فاکتورهایی هستند که در هنگام طراحی و خرید فلومتر آب باید به آنها توجه داشت.

لینک های مفید:

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)