تامین کننده تجهیز صنعت

 • تلفن: 87700142-021
 • همراه / واتس آپ : 09374371848
 • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

فلومتر الکترومغناطیسی

فلومتر الکترومغناطیسی (Electromagnetic Flowmeter)

تجهیز صنعت وارد کننده انواع فلومتر آلتراسونیک(Ultrasonic Flowmeter)، فلومتر الکترومغناطیسی (Electromagnetic Flowmeter) ،فلومتر ورتکس (Vortex Flowmeter)- مس فلومتر (Mass Flowmeter) – انواع فلومتر آب و گاز با برندهای اندرس هازر ، کرونه ، یوکوگاوا از سایز “1/2 تا “16، همچنین تامین تجهیزات صنایع نفت ،گاز و پتروشیمی واردات و تامین انواع فلومتر الکترومغناطیسی را بر عهده دارد.

فلومتر الکترومغناطیسی

فلومتر الکترومغناطیسی چیست؟

فلومتر الکترومغناطیسی یا دبی سنج، یک ابزار قابل انعطاف و پرکاربرد است که برای اندازه گیری دبی سیالات الکتریکی استفاده می شود. با استفاده از قانون فارادی الکترو مغناطیسی، این فلومترها قادر به اندازه گیری دبی سیالاتی هستند که هدایت الکتریکی دارند. اما برای سیالاتی که هدایت الکتریکی ندارند مانند هیدروکربن ها و گازها، این تکنولوژی قابل استفاده نیست.

انتخاب Flowmeter مناسب فلومتر الکترومغناطیسی برای هر کاربرد نیاز به دانش کلی نسبت به روشهای گوناگون فلومتری و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه گیری از قبیل دقت،قیمت تمام شده،هزینه های تعمیرات و کالیبراسیون، سازگاری عملکرد Flowmeter با شرایط پروسه تولیدو…می باشد.

شرکت تجهیز صنعت یکی از تامین کننده ای فعال در حوزه ی ابزار دقیق، توسط کارشناسان فنی مجرب این امکان را فراهم کرده است تا محصولی متناسب با کاربرد در اختیار صنعت قرار دهد.

انواع محصولات Electromagnetic Flowmeter

عملکرد فلومتر الکترومغناطیسی

فلومترهای مغناطیسی بر اساس اصول الکترومغناطیسی عمل می‌کنند. عملکرد این دستگاه‌ها بر اساس قانون فارادی است که بیان می‌کند هرگاه یک هادی از درون میدان مغناطیسی عبور کند، ولتاژی در هادی القا می‌شود.

در فلومترهای مغناطیسی، یک میدان مغناطیسی توسط سیم‌های پیچیده در دور لوله ساخته می‌شود. سیالی که از داخل لوله عبور می‌کند، تحت تأثیر این میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد. هنگامی که سیال با سرعت V از میدان مغناطیسی عبور می‌کند، یک ولتاژ القایی در سیال تولید می‌شود.

این ولتاژ القایی متناسب با سرعت سیال، قدرت میدان مغناطیسی و خواص الکتریکی سیال است. سنسورهای مغناطیسی که در نقاط مشخصی بر روی دیواره لوله قرار می‌گیرند، این ولتاژ القایی را اندازه‌گیری می‌کنند.

سپس، سیگنال ولتاژی که توسط سنسورها دریافت می‌شود به یک ترانسمیتر الکترونیکی ارسال می‌شود. این ترانسمیتر الکترونیکی سیگنال ولتاژ را پردازش کرده و دبی سیال را به صورت عددی نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: فلومتر مغناطیسی روزمونت

با توجه به توضیحاتی که داده شد به دلیل مکانیزم فلومترهای مغناطیسی، سیال عبوری باید خواص الکتریکی و رسانایی مشخصی داشته باشد. در غیر این صورت، اندازه گیری با اختلال مواجه می شود و باید از فلومترهای با مکانیزم های متفاوت مانند فلومتر ورتکس یا فلومتر توربینی استفاده کرد. به عنوان مثال، نمی توان از فلومتر مغناطیسی برای اندازه گیری دبی آب دمینرال یا آب مقطر استفاده کرد.

فلومترهای الکترومغناطیسی معمولا در دماهای حداکثر 80 درجه سانتیگراد کار می کنند و بسته به کاربرد، لاینر داخلی آنها از جنس تفلون، هارد رابر و غیره ساخته می شود.

برای دقت بیشتر در اندازه‌گیری، فلومترهای مغناطیسی معمولاً با سنسورهای مغناطیسی دو قطبی یا چهار قطبی کار می‌کنند. این سنسورها قادر به تشخیص جهت جریان سیال هستند و این امکان را می‌دهند که دبی سیال را با دقت بیشتری اندازه‌گیری کنند.

علاوه بر آن، فلومترهای مغناطیسی معمولاً دارای قابلیت کالیبراسیون هستند. این به معنای تنظیم و تنظیم دستگاه به نحوی است که خروجی آن با دقت بالا با دبی سیال واقعی مطابقت داشته باشد. این کالیبراسیون می‌تواند به وسیله تنظیم پارامترهای ترانسمیتر الکترونیکی صورت گیرد.

عملکرد فلومتر الکترومغناطیسی

نحوه اندازه گیری فلومتر

تکنیک های مختلف اندازه گیری فلومتر عبارتند از:

 • اندازه گیری جریان به روش جابجائی مثبت (Positive Displacement)
 • اندازه گیری جریان به روش اوریفیس پلیت (Orifice Plate)
 • اندازه گیری جریان به روش توربینی (Turbine)
 • اندازه گیری جریان به روتامتری (Variable Area)
 • اندازه گیری جریان به آلتراسونیک با پدیده دوپلر (Ultrasonic: Doppler)
 • اندازه گیری جریان به آلتراسونیک با روش زمان انتقال و زمان پرواز (Ultrasonic: Transit Time, Time of Flight)
 • اندازه گیری جریان به روش ونتوری (Vortex Shedder)
 • اندازه گیری جریان به روش روتامتر (Variable Area: Rotameter)
 • اندازه گیری جریان با روش فلومتر مختص کانال های باز (Weir and Flume: Open Channel)
 • اندازه گیری جریان به روش کوریالیس (Coriolis)
 • اندازه گیری جریان به روش گرمائی (Thermal)
 • اندازه گیری جریان به روش پیتوت (Pitot Tube)
 • اندازه گیری جریان به روش مغناطیسی (Magnetic)

همچنین بخوانید: فلومتر مغناطیسی اندرس هاوزر

کاربرد فلومتر الکترومغناطیسی

کاربرد اصلی فلومترهای الکترومغناطیسی در اندازه‌گیری دبی سیالات الکتریکی است. این فلومترها با استفاده از تأثیر قوانین الکترومغناطیسی، تغییرات شار مغناطیسی ناشی از جریان سیال را اندازه‌گیری می‌کنند. این دستگاه‌ها برای اندازه‌گیری دبی سیالاتی که هدایت الکتریکی دارند مانند آب، مواد شیمیایی، نفت، گاز، پساب و غیره استفاده می‌شوند.

فلومترهای الکترومغناطیسی به دلیل دقت بالا، قابلیت اندازه‌گیری در صنایع مختلف و عدم تأثیر تغییرات دما و فشار سیال بر عملکرد آنها، مورد توجه بسیاری از صنایع مانند صنایع آب و فاضلاب، صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی، صنایع فرآوری مواد غذایی و غیره قرار می‌گیرند.

با استفاده از فلومترهای الکترومغناطیسی، می‌توان دبی سیالات را با دقت بالا و بدون تماس مستقیم با سیال اندازه‌گیری کرد. همچنین، این فلومترها قابلیت اندازه‌گیری در شرایط سخت محیطی مانند دما، فشار، خورندگی و ترکیب شیمیایی سیال را دارند.

کاربرد فلومتر الکترومغناطیسی

عوامل تاثیر گذار در قیمت فلومتر الکترو مغناطیسی

عوامل متعددی بر قیمت فلومترهای مغناطیسی تاثیر گذار هستند و به طور کلی برندهای معتبر کیفیت و قیمت بالاتری از این محصول را ارائه می دهند. برخی دیگر از پارامترهای موثر در قیمت و خرید فلومتر الکترومغناطیسی عبارتند از:

نوع و دقت سنسور

نوع سنسور الکترومغناطیسی که در فلومتر استفاده می شود، تاثیر بزرگی بر قیمت دستگاه دارد. سنسورهای با دقت بالا و توانایی اندازه گیری دقیق جریانها با قیمت بالاتری عرضه می شوند.

محدوده اندازه گیری

محدوده اندازه گیری فلومتر الکترومغناطیسی نیز تاثیر زیادی بر قیمت آن دارد. فلومترهای با محدوده اندازه گیری وسیعتر قیمت بیشتری دارند.

مواد ساختاری

متریال استفاده شده در ساختار فلومتر (بدنه و سنسور) نیز تاثیر مستقیم بر قیمت آن دارند. مواد با کیفیت و مقاوم مانند استنلس استیل با قیمت بیشتری تولید می شوند.

امکانات و ویژگی های اضافی

 وجود امکانات و ویژگی های اضافی مانند صفحه نمایش دیجیتال، قابلیت اتصال به سیستم های کنترلی، قابلیت اتصال به شبکه و سایر ویژگی های مشابه نیز می تواند قیمت را افزایش دهد.

سایز

سایز فلومترهای الکترومغناطیسی بر اساس استاندارد ANSI بر حسب اینچ و استاندارد DIN بر حسب دین تولید می شوند. بدیهی است که هرچه سایز فلومتر بزرگتر باشد قیمت آن بیشتر است.

نوع اتصال

 فلومترهای مغناطیسی در انواع اتصالات مختلف مانند رزوه ای، فلنجی، ویفری و کلمپی وجود دارند.

پروتکل ارتباطی

این فلومترها قابلیت اتصال به شبکه به صورت HART،Fieldbus و PROFIBUS  را دارند. 

تاییدیه ضد انفجار

فلومترهای مغناطیسی که دارای تاییدیه ضد انفجار(EX)  هستند قیمت بالاتری نسبت به فلومترهای مغناطیسی معمولی دارند.

مزایا و معایب فلومترهای مغناطیسی

فلومترهای مغناطیسی دارای مزایا و معایب خاصی هستند. برخی از مزایای فلومترهای مغناطیسی عبارتند از:

مصرف برق پایین: فلومترهای مغناطیسی مصرف برق کمی دارند که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

قابلیت استفاده برای سیالات با خورندگی بالا و دوغاب‌ها: فلومترهای مغناطیسی قابلیت استفاده برای سیالات با خورندگی بالا و دوغاب‌ها را دارند. این به معنای این است که می‌توانند در شرایطی که سیال به طور معمول دسترسی به سنسورها را محدود می‌کند، استفاده شوند.

عدم ایجاد افت فشار: فلومترهای مغناطیسی عملکرد خوبی در حفظ فشار سیال دارند و از ایجاد افت فشار در مسیر سیال جلوگیری می‌کنند.

عدم وجود قسمت متحرک: فلومترهای مغناطیسی بدون قسمت متحرکی عمل می‌کنند. این به معنای کاهش خطر خرابی و نیاز به تعمیر و نگهداری است.

مقاومت در برابر فرسایش: فلومترهای مغناطیسی مقاومت خوبی در برابر فرسایش دارند و در مقابل عوامل خارجی مانند رسوبات و اکسیداسیون مقاومت می‌کنند.

تأثیر کمی از ویسکوزیتی، فشار و چگالی: فلومترهای مغناطیسی تأثیر کمی از تغییرات ویسکوزیتی، فشار و چگالی سیال را تجربه می‌کنند و عملکرد آنها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

دقت بالا: فلومترهای مغناطیسی دقت بالایی در اندازه‌گیری دبی سیال دارند.

معایب فلومترهای مغناطیسی

قیمت بالا: فلومترهای مغناطیسی به دلیل فناوری پیشرفته و قابلیت‌های خاصی که دارند، قیمت بالایی دارند.

نیاز به محلی پر از سیال: برای نصب فلومترهای مغناطیسی، نیاز است که در محلی که پر از سیال است نصب شوند. این به معنای این است که نصب آنها در برخی از محیط‌ها ممکن نیست.

محدودیت در نوع سیال: فلومترهای مغناطیسی فقط برای مایعاتی که دارای هدایت الکتریکی هستند و یا به عبارتی رسانا هستند، کاربرد دارند. سیالاتی که هدایت الکتریکی ندارند، نمی‌توانند توسط فلومترهای مغناطیسی اندازه‌گیری شوند.

آموزش فلومتر الکترومغناطیسی

 

خرید و فروش فلومتر الکترومغناطیسی

فروش انواع ابزار دقیق ( فلومترهای الکترومغناطیسی و…) از برند های معتبر بازار و روز دنیا (روزمونت – فیشر – اندرس هاورز و..) با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور در فروشگاه ابزار دقیق تجهیز صنعت را می توانید مشاهده نمایید. تجهیزصنعت تامین کننده و وارد کننده انواع فلومتر های مغناطیسی، کوریولیس و ورتکس از تمام برند های مطرح دنیا میباشد.

فلومتر های الکترو مغناطیسی در سایزها و برندهای مختلف در انبار محصولات تجهیز صنعت موجود میباشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت، بازدید از انبار محصولات و مشاوره رایگان خرید با کارشناسان فنی و فروش ما در ارتباط باشید. 

 

 

مطالب مرتبط
مولتی متر
مولتی متر

مولتی متر (Multimeter) مولتی متر (Multimeter) یک دستگاه اندازه گیری است که قابلیت اندازه گیری …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)