لیتیوم بروماید

لیتیوم بروماید 

لیتیوم بروماید چیست؟

لیتیوم بروماید یک نمک جاذب رطوبت است، یون لیتیم در محلول لیتیوم بروماید با مولکول های آب پیوند قدرتمندی تشکیل می دهد که باعث ایجاد اثر جذبی لازم برای کارکرد چیلر می گردد، غلظت مورد استفاده لیتیوم بروماید در چیلرهای جذبی بین ۵۸ تا ۶۲ درصد است. این محدوده بیشترین کارایی را برای جذب بخار فلش ایجاد می کند.

لیتیوم بروماید در چیلر جذبی

لیتیوم بروماید بسیار خورنده است و می تواند فلزات مختلفی را که در چیلرهای جذبی به کار می روند، تخریب نماید، تنظیم شیمیایی محلول وکنترل خوردگی به منظور جلوگیری از بروز اشکال در تجهیزات اهمیت زیادی دارد.

لیتیوم بروماید کره ای

محلول ليتيوم برومايد استفاده شده در چيلرهاي جذبي مي بايست متناسب با شرايط كاري دستگاه بوده و فاقد ناخالصي‌هاي مضر باشد، محلول ليتيوم برومايد چيلر ابارا ساخت كارخانه اباراي ژاپن مي‌باشد و داراي بالاترين درصد خلوص (%99.8) در بين مدل‌هاي مشابه مي‌باشد.

فروشنده لیتیوم بروماید

لازم به ذكر است كه محلول لیتیوم بروماید جهت مصارف دیگر صنعتی نیز تولید میشود كه در صورت استفاده در چیلرهای جذبی ضمن افزایش احتمال كریستالیزه شدن، درصد خورندگی دستگاه را به شدت افزایش داده و عمر دستگاه را كم می نماید، از مهم ترین ناخالصی های محلول لیتیوم بروماید صنعتی می توان به كلر، آهن و سدیم اشاره نمود.

قیمت لیتیوم بروماید

ماده ضد خورندگی در چیلرها

دو نوع ماده ضد خورندگی به محلول لیتیوم بروماید در چیلرها اضافه می گردد تا حدود 10 سال پیش از كرومات لیتیوم Li2CrO4 به عنوان ماده ضد خورندگی در دستگاه‌ها استفاده میشد، ولی در سال‌های اخیر به كاربردن Сr در صنایع توسط سازمان‌های بهداشت جهانی منع گردیده است و لذا در سال‌های اخیر ‌Li2moO4 (لیتیوم مولیبدات) در محلول لیتیوم بروماید استفاده می گردد.

خرید و فروش لیتیوم بروماید

از جمله عوارض كرومات می توان به ایجاد سرطان خون و از بین رفتن غضروف در مجاری تنفسی مانند بینی و همچنین از بین رفتن غضروف گوش‌ها و هر عضوی كه در مجاورت آن در دراز مدت باشد، اشاره كرد، برای تعیین شرایط محلول لیتیوم بروماید از نظر شیمیایی، محلول باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. نمونه برداشته شده از سیستم باید معرف شرایط محلول در تمام دستگاه باشد تا تزریق لیتیوم بروماید به سیستم، به درستی برآورده شود.

خرید و فروش لیتیوم بروماید

نمونه ها می توانند از نقاط مختلفی از دستگاه برداشته شوند، لیتیوم بروماید رقیق در نقطه ای یافت می شود که آب جذب شده و برای گرم شدن به سوی تغلیظ کننده روانه می شود.

در برخی موارد، هنگام انجام تعمیرات و نگهداری سیستم، محلول موجود در سیستم تخلیه شده و در یک بشکه نگهداری می شود.

فروشندگان لیتیوم بروماید

نمونه گیری و آنالیز لیتیوم بروماید

باید توجه داشت که هر نمونه ای می تواند معتبر باشد، اما ممکن است بیانگر خواص شیمیایی کل سیستم نباشد، نمونه هایی که به آزمایشگاه جهت تجزیه و تفسیر نتایج ارسال می شوند باید از سیستم در شرایط کار با بارعادی برداشته شوند، بهترین نقطه برای برداشتن نمونه و روش اجرایی صحیح برای این منطقه، باید با استعلام از سازنده دستگاه مشخص شود.

خرید لیتیوم بروماید

زمانیکه امکان نمونه برداری در زمان تحمیل بار به سیستم وجود نداشته باشد می توان مقدار لیتیوم بروماید را با اختلاط نمونه هایی که از نقاط مختلف سیستم جذبی برداشته می شوند به دقت تعیین نمود، رفتار شیمیایی لیتیوم بروماید یک فرآیند غیرتعادلی بوده و واکنش ها به طور مداوم در آن رخ می دهند.

حتی در ظرف حاوی نمونه در زمان معادل ۲۴ ساعت، خواص شیمیایی محلول نمک بروماید می تواند تغییرات عمده ای داشته باشد. به خصوص اگر عوامل خارجی مانند نشتی هوا در سیستم تاثیرگذار باشند.

قیمت لیتیوم بروماید چیلرهای جذبی

سرعت دریافت و بررسی نمونه ها توسط آزمایشگاه از اهمیت به سزایی برخوردار است، یک متخصص مجرب می تواند با توجه به تجارب گذشته، شاخص زمان را در مورد نمونه ها تعیین کرده و تغییرات احتمالی را تنظیم نماید.

روش های آزمایش همان روش های معمول شیمیایی هستند اما تفاوت های خاصی در برخی موارد وجود دارد، بسیار مهم است که آزمایش های انجام شده بر روی لیتیوم بروماید، دقیق تر از آزمایش هایی باشند که روی نمونه های آب اخذ شده از دیگ ها یا برج های خنک کن انجام می شوند.

تولید لیتیوم بروماید در ایران

محلول لیتیوم بروماید معمولا در سیستم های بسته و نسبتاً کوچک به کار گرفته شده و تغییراتی هر چند جزئی در ترکیب شیمیایی آن می تواند از اهمیت زیادی برخودار باشد، برج های خنک کن یا دیگ ها نیز تغییراتی در آب موجود در سیستم ایجاد می کنند اما تاثیرات مربوط به این تغییرات، به علت خصوصیات شیمیایی سیستم در طول زمان و نیز به علت حجم بالای سیال موجود، بسیار جزئی تر است.

نکته دیگر اینکه بسیاری از آزمایش های خاص خوردگی بر روی محلول لیتیم بروماید انجام می گیرد، اما بعلت ناچیز بودن مقادیر بدست آمده، معمولا گزارش نمی شود.

مطالب مرتبط

نشریه 2-128

نشریه 5-128

نشریه 5-128   تجهیز صنعت مرجع دانلود کاتالوگ های فنی و آموزشی از برندها و …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)