پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ (Pressure Switch)

تجهیز صنعت فروشنده و وارد کننده انواع پرشر سوئچ (Pressure Switch) از برند های هانیول، سوئیچ گاز، دانفوس ،ساگینومیا، پرشر سوئیچ ABB و سایر برند های معتبر جهت مصارف آب،گاز،بخار در فروشگاه ابزار دقیق تجهیز صنعت با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور، جهت کسب مشاوره رایگان و خرید و استعلام پرشر سوئیچ با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

قیمت و خرید پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

پرشر سوئیچ یا سوئیچ فشار یکی از تجهیزات حفاظتی در سیستم های کنترلی محسوب میشود که معمولآ وظیفه حفظ فشار در سیستم و جلوگیری از آسیب دیدگی سایر تجهیزات در اثر کاهش یا افزایش بیش از حد فشار را بر عهده دارد. به همین جهت آشنایی با عملکرد و کاربرد آنها در سیستم ها کنترلی بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد.

در این مقاله به معرفی انواع سوئیچ های فشار و تشریح عملکرد و اجزای داخلی آن و همچنین به معرفی برترین تولید کنندگان سوئیچ در دنیا و الزامات و نکات مهم در طراحی و انتخاب این تجهیز خواهیم پرداخت:

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، اصلی ترین وظیفه سوئیچ های فشار حفظ و کنترل فشار سیستم جهت جلوگیری از آسیب دیدگی تجهیزاتی مانند پمپ و کمپرسور ها میباشد. به عنوان مثال در یکی سیستم کنترلی، پرشر سوئیچ در صورت کاهش بیش از حد فشار سیستم عمل کرده و یک سیگنال دیجیتالی برای پمپ ارسال میکند. در این صورت پمپ روشن خواهد شد و فشار سیستم را که پیشتر بیش از حد مجاز کاهش یافته بود را به سطح مجاز رسانده و باعث جلوگیری از آسیب دیدن پمپ میگردد.

پرشر سوئیچ ها دارای انواع مختلفی از نظر مکانیزم عملکردی میباشند که در ادامه به معرفی و توضیح هریک از آنها خواهیم پرداخت. اما پیش از آن تفاوت بین سوئیچ فشار و سنسور فشار یا پرشر ترانسمیتر را مختصرآ تشریح خواهیم کرد.

انواع محصولات Pressure Switch

مقایسه سوئیچ فشار و ترانسمیتر فشار

پرشر سوئیچ ها یک تجهیز حفاظتی محسوب میشوند که صرفآ یک سیگنال دیجیتالی روشن یا خاموش ON/OFF به سایر تجهیزات یا سیستم کنترلی ارسال میکنند. اما سنسور های فشار یا ترانسمیتر های فشار با روش های مشخصآ الکترونیکی فشار سیستم را اندازه گیری کرده و مقدار خروجی را بصورت یک سیگنال الکتریکی یا جریانی آنالوگ (20-4 میلی آمپر) به سیستم کنترلی ارسال میکنند.

جهت دریافت لیست قیمت انواع پرشر سوئیچ با مجموعه تجهیز صنعت تماس بگیرید.

انواع پرشر سوئیچ

سوئیچ ها فشار دارای انواع مکانیکی و الکترونیکی از نظر عملکردی هستند:

پرشر سوئیچ مکانیکی

در مدل های مکانیکی تغییرات فشار سیال باعث ایجاد یک حرکت مکانیکی در داخل سوئیچ شده و این حرکت باعث تغییر وضعیت کنتاکت الکتریکی سوئیچ میشود. به عبارت دیگر در سوئیچ های مکانیکی حرکت المنت اندازه گیری فشار باعث باز یا بسته شدن کنتاکت سوئیچ میشوند.

در سوئیچ های فشار مکانیکی دو نیروی مخالف وجود دارد. یک نیرو مربوط به نیروی وارد بر فنر و نیروی دیگر نیرویی میباشد که از جانب سیال بر المنت اندازه گیری فشار که دیافراگم، پیستون یا بوردون تیوب میباشد وارد میگردد.

فیلم تست فشارهای مختلف بر روی پرشر سوئیچ

در ادامه به معرفی عملکرد انواع پرشر سوئیچ های مکانیکی خواهیم پرداخت:

پرشر سوئیچ دیافراگمی (Diaphragm Pressure Switch)

در سوئیچ های فشار دیافراگمی یک مکانیزم فنر و دیافراگم (غشای فلزی) وجود دارد. مکانیزم عملکردی در سوئیچ فشار دیافراگمی به این صورت که در حالت بدون فشار، سوئیچ فشار در حالت خنثی قرار داشته و نیرویی که از جانب سیال به فنر وارد میشود از نیروی فنر کمتر میباشد. با افزایش فشار سیال نیروی وارد شده به دیافراگم افزایش پیدا کرده و به نیروی فنر غالب میشود. این افزایش نیرو و غالب شدن نیروی دیافراگم به نیروی فنر باعث تغییر وضعیت در سوئیچ خواهد شد و از حالت باز به بسته و یا بالعکس تغییر وضعیت خواهد داد. مجددآ با کاهش فشار سیال نیروی فنر به نیروی وارد بر دیافراگم غالب شده و سوئیچ به وضعیت اولیه و قبلی (Reset Point) باز خواهد گشت.

به تفاوت میان نقطه عملکردی سوئیچ (Set Point) و نقطه تنظیم مجدد (Reset Point) هیسترزیس گفته میشود. هیسترزیس یا ددباند میتواند ثابت و یا قابل تنظیم باشد.

پرشر سوئیچ دیافراگمی

پرشر سوئیچ لوله بردونی (Bourdon Tube Pressure Switch)

در این نوع پرشر سوئیچ المنت اندازه گیری یک لوله بردون فلزی و قابل انعطاف میباشد که از یک سمت ثابت و بدون حرکت و از سمت دیگر دارای حرکتی آزادانه است. فشار سیال ورودی به لوله بردون باعث تغییر شکل انتهای آزاد این لوله خواهد شد و این تغییر شکل، یک کنتاکت الکتریکی را از حالت باز به بسته یا بالعکس تغییر خواهد داد.

پرشر سوئیچ لوله بردونی

پرشر سوئیچ پیستونی(Piston Pressure Switch)

در پسوئیچ های فشار پیستونی المنت اندازه گیری یک پیستون میباشد که تغییر فشار سیال باعث حرکت کردن پیستون در یک محور خواهد شد. این حرکت پیستون باعث تغییر وضعیت کنتاکت الکتریکی میگردد.

پرشر سوئیچ پیستونی

پرشر سوئیچ الکترونیکی

اما در سوئیچ های الکترونیکی فشار یک ترانسدیوسر فشار با اندازه گیری فشار بصورت کاملآ الکترونیکی توسط یک نیمه هادی مانند ترانزیستور یا پیزوالکتریک، فشار سیستم را اندازه گیری کرده و مانند یک ترانسمیتر فشار یک خروجی آنالوگ یا دیجیتال برای سیستم کنترلی ارسال خواهد کرد. این نوع از پرشر سوئیچ فاقد هرگونه قطعه مکانیکی میباشد.

پرشر سوئیچ الکترونیکی

اجزای داخلی پرشر سوئیچ

در شکل زیر مهمترین اجزای داخلی یک سوئیچ فشار را مشاهده میکنید:

اجزای داخلی پرشر سوئیچ

1- تمامی سوئیچ های فشار مکانیکی دارای یک قسمت اتصال به فرآیند میباشند که معمولآ رزوه ای میباشد. این اتصال یکی از قسمت های در تماس با سیال میباشد (Wetted Part) به همین جهت در انتخاب متریال آن باید با توجه به نوع سیال و شرایط فرآیندی دقت شود.

2- بعد از ورود سیال به اتصال رزوه ای سوئیچ فشار، فشار سیال به المنت اندازه گیری پرشر سوئیچ که دیافراگم، بیلوز، پیستون یا بردون تیوب میباشد، نیرو وارد کرده و باعث حرکت این قسمت از پرشر سوئیچ خواهد شد.

3- حرکت قسمت مکانیکی پرشر سوئیچ باعث تغییر وضعیت کنتاکت الکتریکی میشود. کنتاکت های الکتریکی مورد استفاده در تجهیز پرشر سوئیچ از نوع نرمالی اوپی NO، نرمالی کلوز NC و یا چنج اور CO (SPDT) میباشند که در ادامه تصویر هریک از این کنتاکت ها را مشاهده میکنید.

4- فنر قابل تنظیم در سوئیچ های فشار این امکان را میدهد که نقطه عمل کردن یا Set Point پرشر سوئیچ را تغییر داده و در یک رنج مشخصی آن را تنظیم نمود.

5- بدنه یک سوئیچ فشار یکی دیگر از قسمت های مهم و کلیدی این تجهیز میباشد. تمامی قسمت های مکانیکی و الکتریکی پرشر سوئیچ داخل یک محفظه ای به نام بدنه محافظت میشوند. به همین جهت جنس بدنه و استاندارد های IP و NEMA که مربوط به نفوذ اجسام خارجی و آب به بدنه تجهیز هستند در این مورد باید در نظر گرفته شوند.

همچنین به این جهت که در بسیاری از موارد سوئیچ مورد نظر در محیط های خطرناک نصب و مورد استفاده قرار میگیرد، استاندارد های مربوط به محیط های خطرناک و ضد انفجاری Ex و IECEX نیز برای بدنه سوئیچ باید در نظر گرفته شوند.

نکات مهم در انتخاب pressure switch

ملاحظات بسیاری در انتخاب و طراحی و حتی خرید یک پرشر سوئیچ باید در نظر گرفته شوند که در ادامه به معرفی برخی از مهمترین آنها میپردازیم:

نوع سیال

سیال مورد استفاده در خط لوله یا مخزن که ورودی تجهیز سوئیچ میباشد اصلی ترین فاکتوری میباشد که در موقع انتخاب یک سوئیچ فشار باید در نظر گرفت. میزان خورندگی سیال، غلظت یا وسیکوزیته سیال و سایر پارامترهای این چنینی همگی در انتخاب و طراحی یک سوئیچ و متریال های بکار رفته در بدنه، کنتاکت الکتریکی و المنت اندازه گیری نقش خواهند داشت.

دما و فشار فرآیندی

دما و فشار فرآیند از دیگر پارامترهای کلیدی به هنگام انتخاب یک پرشر سویئچ میباشد. در نظر نگرفتن ماکزیمم دما و فشار سیال فرآیند در یک سوئیچ باعث خواهد شد که المنت اندازه گیری پرشر سوئیچ به سرعت آسیب دیده و یا دقت عملکردی سوئیچ فشار دستخوش تغییر شده و بطور کلی عملکرد تجهیز به درستی انجام نشود.

رنج اندازه گیری

رنج اندازه گیری این تجهیز نیز مانند سایر موارد بالا از اهمیت بالایی برخوردار میباشد. توصیه شده است که در نقطه عملکری یا set point یک پرشر سوئیچ در یک سوم میانی رنج اندازه گیری تجهیز باشد. به عنوان مثال یک سوئیچ با رنج اندازه گیری 1 تا 10 بار مناسب فرایندی میباشد که Set point آن بین 3 تا 6 بار در نظر گرفته شود.

دقت

دقت یک سوئیچ دیافراگمی معمولآ 0.5% و یک سوئیچ پیستونی تا 2% میباشد. این دقت در مدل های الکترونیکی پرشر سوئیچ تا 0.2% بهبود پیدا کرده است. در نظر گرفتن دقت سوئیچ ها نیز مانند دیگر تجهیزات ابزار دقیقی در یک فرآیند از مهمترین مواردی میباشد که باید در نظر گرفته شود.

ولتاژ سیستم کنترل

ولتاژ یک سیستم کنترلی ویژگی های الکتریکی یک مدار را مشخص میکنند. ریتینگ و توان الکتریکی یک سوئیچ فشار نیز باید مطابق با مشخصات الکتریکی مدار کنترلی باشد. در غیر اینصورت عمل کردن سوئیچ فشار نیز نمیتواند باعث کنترل مدار الکتریکی شود. به همین جهت در انتخاب یک سوئیچ فشار باید مشخصات و ریتینگ الکتریکی آن نیز در نظر گرفته شود.

کاربرد های پرشرسوئیچ

از این تجهیزات در تمامی فرآیندها و سیستم های کنترلی که به نحوی نیاز به تغییر وضعیت یک کنتاکت الکتریکی وابسته به فشار باشند استفاده میشود. این سیستم های کنترلی میتوانند یک پمپ، کمپرسور، مخزن و یا در هر سیستم کنترلی دیگر مانند انواع سیستم های تهویه مطبوع یا HVAC، سیستم های تبریدی، سیستم های پنوماتیکی و هیدرولیکی و … بکار گرفته شوند.

تولیدکنندگان بیشماری در دنیا به تولید انواع سوئیچ های فشار مشغول میباشند که از این بین به برخی از برترین برندها اشاره خوایم کرد:

برندهای تولید کننده پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ DANFOSS

WIKA

CELLA

HONEYWELL

BARKSDALE

KROM SCHRODER

DELTA-CONTROL

ELEMENT

ITT(NEO-DYN)

تجهیز صنعت تامین کننده و وارد کننده انواع تجهیزات فشار شامل انواع گیج فشار، ترانسمیتر فشار و سوئیچ های فشار از برندهای معتبر دنیا که بالا به تعدادی از آنها اشاره شده است میباشد. شما میتوانید جهت کسب هرگونه مشاوره و اطلاعات فنی بیشتر با کارشناسان فنی و فروش ما در شرکت تجهیز صنعت در تماس باشید.

پرشر سوئیچ
لینک های مرتبط :

مطالب مرتبط

مولتی متر

مولتی متر

مولتی متر (Multimeter) مولتی متر (Multimeter) یک دستگاه اندازه گیری است که قابلیت اندازه گیری …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)