تامین کننده تجهیز صنعت

 • تلفن: 87700142-021
 • همراه / واتس آپ : 09374371848
 • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

اکچویتور پنوماتیک

اکچویتور پنوماتیک (Pneumatic Actuator)

فروش و واردات انواع اکچویتور پنوماتیک (چرخشی، دیافراگمی و پیستونی) از برند های معتبر (فیشر، سامسون و یورو ولو) به صورت نو و دسته دوم با قیمت مناسب و ارسال به سراسر کشور در فروشگاه ابزار دقیق تجهیز صنعت. جهت کسب مشاوره رایگان و استعلام قیمت اکچویتور پنوماتیک میتوانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

قیمت و خرید اکچویتور پنوماتیک

اکچویتور پنوماتیک (بادی) چیست؟

عملگر یا اکچویتور های پنوماتیک یکی از انواع عملگرها میباشد که بصورت اتوماتیک و با استفاده از نیروی هوای شیرآلات را باز و بسته یا کنترل میکند.

اکچویتور بادی در انواع مختلفی مانند دیافراگمی (Diaphragm)، پستونی (Piston)، دورانی (Rack and Pinion) و پره ای (Vane) در صنایع وجود دارد. به این معنی که عملگر آن تنها با دریافت سیگنال هایی از جنس فشار هوا (پنوماتیکی) یا گاز طبیعی (Natural Gas) قادر به حرکت و باز و بست کردن شیر میباشند.

این اکچویتورها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. از جمله مزایای این عملگرها در دسترس بودن نیروی هوا میباشد.

اما از طرفی دیگر، تامین هوای ابزار دقیق تمیز و به دور از گرد و غبار و آشغال از معایب این نوع اکچویتور محسوب میشود.

همچنین تراکم پذیری زیاد هوا باعث شده تنظیم و ثابت کردن پیستون­‌های اکچویتور سخت باشد. و همچنین رینگ­های آب بندی لاستیکی در آن­ها باعث ایجاد محدودیت دمایی در کارکرد این نوع اکچویتور­ها شود. هرچند می­توان با به کار بردن قطعات کاملا فلزی در این اکچویتورها از آن­ها در محیط‌­ها و کاربرد­های مختلفی استفاده کرد.

هر یک از انواع اکچویتور ها با توجه به گشتاوری که تولید میکنند و شیری که روی آن نصب میشوند طراحی و انتخاب خواهند شد. برای مثال در کنترل ولو های نوع گلوب معمولآ از اکچویتور های دیافراگمی استفاده میکنیم.

این اکچویتورها بر اساس گشتاور تولیدی تقسیم بندی می شوند. برای انتخاب اکچیتور باید سایز شیری و همچنین فشار سیال درون خط مد نظر یاشند.

نحوه کار اکچویتور پنوماتیک

انواع اکچویتور پنوماتیکی

شیر کنترلی پنوماتیکی همانطور که از نام آن پیداست دارای یک عملگر پنوماتیکی یا نیوماتیکی میباشد. به این معنی که عملگر آن تنها با دریافت سیگنال هایی از جنس فشار هوا(پنوماتیکی) یا یک گاز طبیعی (Natural Gas) قادر به حرکت و باز و بست کردن شیر میباشد.

انواع مختلفی از اکچویتور های پنوماتیکی امروزه در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند که میتوان اکچویتورهای پنوماتیکی – دیافراگمی (Pneumatic-Diaphragm)، اکچویتور های پنوماتیکی – پیستونی (Pneumatic-Piston) و اکچویتور های پنوماتیکی – دورانی یا چرخشی (Rack and Pinion) را نام برد.

اکچویتور پنوماتیکی – دیافراگمی

بطور کلی مکانیزم اصلی عملکرد در این نوع اکچویتورها استفاده از یک دیافراگم میباشد. به همین جهت به آنها اکچویتورهای پنوماتیکی – دیافراگمی میگوییم. مکانیزم داخلی این نوع از عملگرها استفاده از یک سیستم دیافراگم – فنر میباشد. دیافراگم در این نوع اکچویتور ها توسط وارد شدن نیروی هوا (سیگنال نیوماتیکی) میشود. با حرکت دیافراگم، میله متصل به آن که به استم شیر کوپل میباشد نیز حرکت میکند و باعث باز یا بسته شدن شیر کنترلی میگردد.

همچنین هنگام قطع شدن نیروی فشار هوا، فنر فشرده شده به حالت آزاد قبل برمیگردد و دیافراگم را نیز باخود به وضعیت اولیه باز میگرداند. به این نوع عملکرد اکچویتور های فنر برگشتی (Spring-Return) میگوییم.

اکچویتور پنوماتیکی - دیافراگمی

در نوع دیگری از اکچویتور های دیافراگمی که به دابل اکت (Double Acting) معروف هستند به جای استفاده از مکانیزم فنر متصل به دیافراگم، از دو خط هوا در بالا و پایین دیافراگم استفاده میگردد. بدین صورت که خط هوا بالایی باعث فشرده شدن دیافراگم و حرکت آن رو به پایین میشود. هنگامی که خط هوای بالایی قطع شود، خط هوای پایینی دیافراگم متصل میشود و دیافراگم را با خود سمت بالا حرکت داده و به وضعیت قبلی خود باز میگرداند.

لینک های مفید: انگل ولو

اکچویتور پنوماتیکی – پیستونی

مکانیزم داخلی این نوع از عملگرها استفاده از یک مکانیزم سیلندر – پیستون و میباشد. پیستون در این نوع اکچویتور ها پیستون توسط نیروی هوا (سیگنال نیوماتیکی) داخل یک سیلندر کاملآ آب بند، به سمت بالا و پایین حرکت میکند. با حرکت پیستون، میله متصل به آن که به استم شیر کوپل میباشد حرکت میکند و باعث باز یا بست شدن شیر کنترلی میشود.

در اکچویتورهای پنوماتیکی پیستونی به دلیل بزرگ بودن اکچویتور و سنگین بودن پیستون معمولآ از یک مکانیزم فنری برای بازگشت پیستون به وضعیت اولیه استفاده نمیشود و از خطوط هوا در بالا و پایین پیستون برای حرکت پیستون اکچویتور استفاده میشود.

اکچویتور پنوماتیکی - پیستونی

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از اکچویتور های پیستونی به جز در موارد خاص متدوال نبوده و بیشتر در این مورد از اکچویتور های دیافراگمی در کنترل ولو های پنوماتیکی استفاده میگردد.

اکچویتور پنوماتیکی – دورانی

اکچویتورهای پنوماتیکی چرخشی یا دورانی که به Rack and Pinion نیز در صنایع معروف هستند نوع دیگری از عملگرهای پنوماتیکی محسوب میشوند که با نیروی فشار هوا عمل میکنند. حرکت این اکچویتورها به صورت دورانی یا چرخشی (روتاری) می باشد و برای کنترل شیرآلاتی که حرکت مجرابند آنها بصورت دورانی یا روتاری (شیرهای توپی و شیر های سماوری و پروانه ای) میباشد مورد استفاده قرار میگیرند.

مکانیزم عملکرد این نوع از اکچویتور ها بدین صورت میباشد که یک شفت دندانه دار که به استم بدنه ولو کوپل میباشد، در وسط اکچویتور قرار دارد و دو پیستون در دو طرف آن  با دندانه‌ هایی به شفت میانی اکچویتور متصل هستند. دو محفظه جدا از هم در یک اکچویتور وجود دارد که ناحیه درونی، بین دو پیستون و ناحیه خارجی، بین هر پیستون و دیواره قراردارد و کاملا از هم ایزوله هستند.

اکچویتور پنوماتیکی - دورانی

سیال محرک (هوا یا گاز طبیعی) با پر و خالی کردن در این دو ناحیه باعث به حرکت درآمدن پیستون می­‌شود و پیستون نیز با استفاده از دنده ‌هایی که آن را به شفت متصل میکند، گشتاور لازم برای چرخاندن شیر را تامین میکنند و شیر باز و بسته میشود. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم بیشترین کاربرد اکچویتورهای پنوماتیکی در شیرهای قطع وصل مانند شیر توپی، شیر پروانه ای و شیر سماوری میباشند.

انواع Actuator بر حسب عملکرد

اکچویتور های پنوماتیکی بر اساس نوع عملکرد به دو نوع عملگرهای سینگل اکت و دابل اکت تقسیم بندی میشوند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

1. تک عملکردی (Single Acting):

این مدل به مدل عملکرد با کمک فنر بازگشتی (spring return) نیز معروف است چرا که در ساختار آن ها یک فنر وجود دارد که با خروج سیال، وضعیت اکچویتور را به حالت اولیه برمی گرداند. در واقع برای کنترل ولو ما فقط لازم است یک طرف اکچویتور را تحت فشار قرار دهیم.

2. دو عملکردی (Double Acting):

در این اکچویتور ها باز و بسته شدن و تغییر وضعیت Actuator فقط با کمک سیال انجام می شود. ورود سیال در یک بخش باعث باز شدن و ورود از سمت دیگر باعث بسته شدن می شود. در واقع برای کنترل ولو ما باید دو طرف اکچویتور را به صورت متناوب تحت فشار قرار دهیم.

انواع Actuator بر حسب عملکرد

پارامترهای مهم در قیمت اکچویتور پنوماتیک

پارامترهای متعددی در خرید اکچویتور پنوماتیک تاثیرگذار هستند. مهمترین موضوع که در تعیین قیمت اکچویتور پنوماتیک مهم میباشد سایز اکچویتور یا به عبارت بهتر مقدار گشتاور ایجاد شده توسط اکچویتور میباشد. سایز شیر و نوع شیری که اکچویتور پنوماتیک روی آن نصب خواهد شد طبیعتآ با سایز خود اکچویتور در ارتباط میباشد و روی قیمت اکچویتور پنوماتیک تاثیر خواهد داشت.

همچنین عملکرد اکچویتور که سینگل یا فنر برگشت میباشد یا دابل اکت از دیگر ویژگی های اکچویتورهای پنوماتیک میباشد که برای طراخی و خرید باید در نظر گرفت. در ادامه به تعدادی از این پارامترها اشاره میکنیم:

 • قدرت گشتاور مورد نیاز
 • سایز شیری که بر روی آن اکچویتور برقی باید سوار شود
 • نوع شیری که بر روی آن اکچویتور برقی باید سوار شود(توپی-پروانه ای…)
 • single or double acting
 • وجود شیر برقی نامور

تامین تجهیزات صنایع  کارخانه جات صنعتی واردات و تامین انواع اکچویتور پنوماتیک

 • شیر اکچویتور روتورک / شیر اکچویتورROTORK
 • شیر اکچویتور آئوما / شیر اکچویتورAUMA
 • شیر اکچویتور نوجیکس / شیر اکچویتورNOGIX
 • شیر اکچویتور پروال / شیر اکچویتورPROVAL
 • شیر اکچویتور ترک / شیر اکچویتورTORK
 • شیر اکچویتور مگا / شیر اکچویتورMEGA
 • شیر اکچویتور آلفا ایر / شیر اکچویتورALPHAIR
 • شیر اکچویتور روپو / شیر اکچویتورROPO
 • شیر اکچویتور یورو کنترل / شیر اکچویتورEURO CONTROL

لینک های مفید:

مطالب مرتبط
ترانسمیتر دما یوکوگاوا
ترانسمیتر دما یوکوگاوا

ترانسمیتر دما یوکوگاوا از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است، یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده(METERING)وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقالTRANSFER دهد. 

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)