فشارسنج صنعتی

فشارسنج صنعتی یا فشار پارامتريست كه در مباحث كنترل فرايند و قطعات ابزار دقيق بسيار مهم و حائز اهميت مي باشد، و مقدار اين كميت اسكالر برابر است با نيروي عمود بر سطح در واحد سطح، ميزان فشار را توسط فشار سنج (پرشر گيج) اندازه گيري مي كنيم. 

فشار با واحد هاي مختلفي بيان مي شود اما واحد استاندارد فشار در سيستم SI پاسگال است كه برابر با يك نيوتن نيرو كه بر يك متر مربع از سطح جسمي وارد مي شود. 

به علت كوچك بودن واحد پاسگال براي اندازه گيري فشار معمولآ از كيلو پاسکال استفاده مي كنيم كه برابر است با هزار پاسکال.

انواع فشارسنج صنعتی

فشار سنج عقربه ای

مانومتر بوردوني براساس اين اصل کار مي‌کند که اگر يک لوله تخت تحت فشار تمايل دارد به سطح مقطعي دايره‌اي تغيير شکل پيدا کند، اگر لوله به صورت شکل C يا مارپيچ باشد، با اعمال فشار و افزايش كشش، کل لوله تمايل به راست شدن شکل خود يا باز شدن مارپيچها پيدا مي‌کند و از اين تمايل در تغيير شکل مي‌توان براي اندازه‌گيري فشار استفاده کرد .

هر چه فشار بيشتر شود ،قسمت ته بسته لوله بصورت يک قوس (کمان ) حرکت مي‌کند و اين حرکت از طريق يک پيوندارتباطي به چرخش چرخ دنده‌اي منجر مي‌شود و معمولاً اين مکانيزم متحرک قابل تنظيم است. 

يک چرخ دنده با قطر کوچک نیز که بر روي محور عقربه قرار دارد ، باعث مي‌شود حرکت مکانيزم متحرک به نسبت تعداد دنده‌هاي دو چرخ دنده درگير تقويت شود، براي اينکه اين مکانيزم بتواند از طريق تنظيم و کاليبراسيون ، فشار را بدرستي نمايش دهد نياز به تنظيم درست صفحه مدرج که پشت عقربه قرار مي‌گيرد ، تنظيم موقعيت قرارگيري محور عقربه و تنظيم طول پيوند ارتباطي ميباشد.

فشارسنج

مانومتر جیوه ای

فشارسنج هایی که با استفاده از ستون جیوه فشار را اندازه گیری میکنند، مدت ها بعنوان وسیله ی اول اندازه گیری فشار شناخته شده بوده اند و هنوز هم “استاندارد طلایی” برای اندازه گیری فشار خون محسوب میشوند. 

اما با توجه به اینکه جیوه یک ماده ی سمی است، استفاده ازمانومتر های جیوه ای به مرور زمان کمتر شده است، علاوه بر استاندارد بودن این نوع فشارسنج ها، حسن دیگر آنها این است که نیازی به کالیبره کردن توسط کاربر ندارند. 

با توجه به دقت بالای این نوع فشارسنج ها، در آزمایشات و سنجش های بالینی که حساسیت بالاتری دارند از این نوع فشارسنج بیشتر استفاده میشود، 14فشارسنج های جیوه ای طول عمر بالایی دارند و به راحتی قابل خواندن هستند اما عیبی که دارند اینست که برای استفاده ی خانگی وزن بالایی دارند و معمولا برای مصارف خانگی به کار نمیروند؛ هرچند که نوع خانگی این نوع فشارسنج ها با وزن کمتر و محفظه ی ایمن تر هم وجود دارد.

فشارسنج دیجیتال

یکی از تجهیزات اندازه گیری فشار ،گیج فشار می باشد که به دو صورت عقربه ای و دیجیتالی اندازه گیری فشار صورت می پذیرد. همچنین در گیج فشار دیجیتالی دقت اندازه گیری بالا تر از فشار سنج عقربه ای می باشد. 

فشارسنج

علاوه براین سنسور استفاده شده در فشار سنج دیجیتالی، مکانیکی نبوده( بوردن تیوب) و مشابه سنسور های ترانسمیتر فشار (خازنی یا پیزو الکتریک) اندازه گیری را با دقت نسبتا بالایی انجام میدهد، همچنین فشار سنج دیجیتالی در متریال های گوناگون و رنج های مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه فشار سنج های بوردنی

در سال 1849 ميلادي اين اختراع به نام ايگنه بوردون در فرانسه ثبت و به دليل حساسيت بالا، عملکرد خطي آن بطور گسترده‌اي در اندازه‌گيري فشار استفاده مي‌شود،در 1852 ميلادي اشکرافت حق ثبت اختراع بوردن را در آمريکا خريداري کرد و به بزرگترين سازنده فشارسنج تبديل شد.

همچنين در 1849 ميلادي برنادر شائفر در ماگدبرگ آلمان فشارسنج ديافراگمي را با موفقيت بعنوان اختراع به ثبت رساند که همراه با فشارسنج هاي بوردني انقلابي در اندازه گيري فشار درصنعت بوجود آورد. 

اما در 1875 ميلادي پس از اينکه ثبت اختراع بوردن به پايان رسيد، شرکت شائفر و بودنبرگنيز فشارسنج هاي بوردني را توليد کرد، در عمل اندازه‌گيري فشار در فشار سنجهاي بوردوني، از طريق يک لوله ته بسته با ديواره نازک که در انتهاي باز آن به يک لوله حاوي سيال که فشار آن تحت اندازه‌گيري است بصورت ثابت شده وصل مي‌شود انجام مي‌گيرد. 

مزایای مانومتر دیجیتال

فشار سنج های دیجیتال 2 مزیت عمده را دارا هستند:

  1.  قابلیت ذخیره و نگهداری اطلاعات قبلی بر روی حافظه فشارسنج های دیجیتال

اکثر فشارسنجهای دیجیتالی یا مانومتر قابلیت ذخیره اندازه گیری های قبلی را دارند، حتی در تعدادی از مدل های فشارسنج دیجیتال می توان اطلاعات را به کامپیوتر نیز منتقل نمود و یا در برخی دیگر از فشار سنج ها در مواردی که فشار خون شما از حد نرمال بالا تر یا پایین تر باشد بر روی دستگاه فشارسنج ، پیغام هشدار نمایش داده می شود.

      2 – راحتی استفاده از فشار سنج

افراد به تنهایی و بدون نیاز به دانش خاصی می توانند از فشارسنج دیجیتالی استفاده نمایند و فشار خون را اندازه گیری نموده و آن را تحت نظارت دائم داشته باشند، جهت مشاوره خرید انواع فشارسنج های دیجیتال و غیر دیجیتال بازویی و مچی با کارشناسان ما در دفتر مرکزی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب تماس حاصل فرمایید و یا به وبسایت ما مراجعه نمایید.

لینک های مفید:  فشارسنج محیطی testo 635-1

 

تجهیز صنعت مشاوره طراحی ساخت انواع فشار سنج  

فشارسنج

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)