تامین کننده تجهیز صنعت

  • تلفن: 87700142-021
  • همراه / واتس آپ : 09374371848
  • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

گیج فشار

گیج فشار

 pressure gauges

 

تجهیز صنعت وارد کننده و توزیع کننده انواع گیج فشار تمام استیل ، استیل برنج ، آلومنیم برنج ، ……. با کانکشن افقی و عمودی انواع گیج خلاء ، وکیوم ، میلی بار در صفحات 4 ، 6 ، 10 ، 16 با قیمت های رقابتی 

گیج فشار چیست ؟ 

گیج های فشار یکی از پرکاربردترین و متداولترین تجهیزات ابزار دقیق برای  اندازه گیری فشار در صنعت میباشد .

یکی از مهترین مزایا آن کار کرد ساده و ارزان بودن آن  نسبت به ترانسمیترها و سنسورهای فشار میباشد .

تعاریف :

گیج فشار وسیله ای است برای اندازه گیری فشار از ستون مایعی که معمولا آب یا جیوه می باشد. ارتفاع این ستون مقدار فشار را نشان می دهد، در صورتی که در مانومتر از جیوه استفاده شده باشد آن را مانومتر یا فشار سنج جیوه ای و اگر از آب استفاده شده باشد آن را فشار سنج آبی می نامند.

بارومتر

بارومتر فشار سنجی از نوع مانومتر می باشد. مانومتر نشان داده در شکل دارای لوله شیشه ای U شکل است که از هر دو طرف باز می باشد و با مقداری جیوه پر شده است.

تعاریف :

هنگامی که هر دو ساق لوله به اتمسفر وصل شود فشار اتمسفریک در هر دو لوله اثر می کند و ارتفاع جیوه در هر دو ستون برابر خواهد شد، ارتفاع ستون جیوه در این نقطه به عنوان مبنا تعیین شده و برای خواندن انحراف ستون جیوه از شرایط صفر، مانومتر در هر دو جهت بر حسب میلی متر کالیبره می شود.

 

لینک های مفید: گیج فشار روغنی

 

هنگامی که یکی از ساق های لوله U شکل به مخزنی که می خواهیم فشار آن را اندازه بگیریم وصل می شود؛ فشار وارد بر یک ساق لوله با فشار اتمسفریک وارد بر ساق دیگر مقابله می نماید؛

در صورتی که فشار مخزن بیشتر از فشار اتمسفریک باشد موجب پایین رفتن سطح جیوه در ساق متصل به مخزن و اگر هم فشار مخزن کمتر از فشار اتمسفر باشد موجب بالا رفتن سطح جیوه در ساق متصل به مخزن می گردد.

فشار های خلا :

فشارهای کمتر از اتمسفر معمولا خلا نامیده می شوند و بر حسب میلی متر جیوه قرائت می گردند، به دلیل اختلاف دانسیته جیوه و آب، فشارهایی که تاثیر ناچیزی در ارتفاع ستون جیوه می گذارند تغییرات قابل ملاحظه ای در ارتفاع ستون آب به وجود خواهند آورد.

 

گیج با فشار پایین:

لذا مانومترهای آبی برای اندازه گیری فشارهای بسیار کم مفید خواهند بود، فشار اتمسفریک نرمال معادل 760 mm HG و 10.33 متر آب می باشد. 

مقدار h فشار بر حسب ستون جیوه می باشد، چون تمام سیالات با تغییر دما منبسط و منقبض می شوند در صورت نیاز به دقت زیاد بایستی فشارهای به دست آمده توسط مانومترها برای انحراف درجه حرارت نیز تصحیح نمود.

 

مانومتر چیست

انواع گیج فشار 

 

1- گیج قشار عقربه ای

یکی از پر کاربردترین و رایجترین  تجهیزات اندازه گیری فشار  در صنعت میباشد روش اندازه گیری بصورت مکانیکی (بوردون تیوپ و کپسولی) میباشد قرایت این گیج ها بصورت چشمی میباشد .

 2-گیج فشار میلی بار

از گیج های فشار میلی بار برای فشارهای زیر یک بار در صنعت استفاده میشود که بیشتر از زیر 0.6 بار بصورت کپسولی  و از 0.6 بار تا 1 بار بصورت بودون تیوپ هم در بازار موجود میباشد 

 3-گیج های فشار بردون تیوپ

این نوع گیج ها جزو گیج های رایج بازار بوده و از رنج 0.6 تا 2500 بار در بازار موجود میباشد.

مانومتر بوردوني (گیج فشار) براساس اين اصل کار مي‌کند که اگر يک لوله تخت تحت فشار تمايل دارد به سطح مقطعي دايره‌اي تغيير شکل پيدا کند .

اگر لوله به صورت شکل C يا مارپيچ باشد،  با اعمال فشار و افزايش كشش ، کل لوله تمايل به راست شدن شکل خود يا باز شدن مارپيچها پيدا مي‌کند و از اين تمايل در تغيير شکل مي‌توان براي اندازه‌گيري فشار استفاده کرد .

4-  گیج های فشار کپسولی

این نوع گیج ها دارای قیمت نسبتا بالا میباشند . 

وبرای اندازه گیری فشارهای خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرنند . و دارای دقتی خیلی بالاتر از گیج های بوردون تیوپ میباشند. 

5-  گیج فشار دیجیتال

این نوع گیج برخلاف مانومترهای عقربه ای مجهز به صفحه ال سی دی بوده و میتوانند با چندین واحد مانند BAR – PSI- KPA و فشار کاری رو نشان دهند 

 گیج‌های دیجیتالی از یک مبدل جهت تبدیل مقدار فشار اندازه‌گیری شده به یک سیگنال الکتریکی استفاده می کنند. که دارای قیمت بالاتری نسبت به مدل های مکانیکی  میباشد .

6- تست گیج فشار

به عنوان گیج مرجع و بیشتر در تجهیزات کالیبراسیون مورد استفاده قرار میگیرنند . 

 7- گیج های وکیوم

دررنجهای  منفی یک تا صفر و مثبت 1 و ….. تولید گشته و مورد استفاده قرار میگیرنند . 

 

 

لینک های مفید: پرشر گیج ویکا

 

118گیج فشار

 

نکات مهم در انتخاب گیج فشار

متریال :  استیل ، برنج ، مونل و الومنیم  …..

 قطر صفحه 4،6،10،16 ….. سانت 

رنج کاری بر حسب BAR – PSI ……

 نوع دنده NPT-BSP …….

نوع کانکشن افقی یا عمودی …….

 دقت فشار سنج 

تولید کنندگان برتر جهانی :

شرکت ویکا WIKA آلمان – شرکت اشکرافت امریکا –  شرکت روگر سوییس – شرکت با مر المان – شرکت دوایر امریکا 

گیج های چینی موجود در بازار 

برندهای TG – FISHER – اینسترومنت – ایندومارت – دراگون و …..

موارد مصرف گیج فشار : 

صنایع تاسیساتی ، صنایع نفت گاز و پتروشیمی ، صنایع غذایی و بهداشتی ، صنایع شیمیایی و ……….. 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط

گیج ویکا

گیج ویکا

گیج ویکا   تجهیز صنعت واردات و پخش انواع گیج فشار ویکا اصل آلمان مدل …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)