تامین کننده تجهیز صنعت

 • تلفن: 87700142-021
 • همراه / واتس آپ : 09374371848
 • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

دیافراگم سیل

Diaphragm seal

دیافراگم سیل

تجهیز صنعت واردات و ساخت دیافراگم سیل با فشار کاری مختلف تمام استیل جهت مانومتر و گیج های فشار ترانسمیتر فشار تامین انواع دیافراگم سیل از برندهای ویکا ، اشکرافت ، رویگر

دیافراگم سیل 18

 

تجهیزصنعت تامین وتجهیز صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی فروش انواع دیافراگم سیل  

 

آب بندی دیافراگمی یا  دیافراگم سیل یک غشا انعطاف پذیر است که یک محفظه را ایزوله می کند. ماهیت انعطاف پذیر این آب بندی اجازه عبور تاثیر فشار از مانع را می دهد اما به ماده موجود اجازه گذر نمی دهد. کاربرد معمول برای آب بندی دیافراگمی برای محافظت از سنسورهای فشار از سیالی است که فشار آن را اندازه گیری می کنند.

جنس دیافراگم

از آنجا که سیل دیافراگمی باید بسیار انعطاف پذیر باشد معمولا از الاستومرها شامل طیف گسترده ای از لاستیک های عمومی و تخصصی استفاده می شود. دیافراگم های فلزی از فولاد ضدزنگ (stainless steel) با گریدهای مختلف ، مونل (Monel) ، اینکونل (Inconel) ، تانتالوم (Tantalum) ، تیتانیوم و سایر فلزات دارای کاربرد معمول در جایی هستند که مرتبه فشار بالا و سازگاری شیمیایی خاصی مورد نیاز هستند.

کاربرد سیل دیافراگم

سیل های دیافراگمی که به عنوان سیل مواد شیمیایی (chemical seals) یا گارد گیج (gauge guard) نیز شناخته می شوند، برای محافظت از یک سیال فرایندی از سنسور فشار استفاده می شوند. نمونه ای از این کاربرد به شرح زیر هستند:

 • فرآیندهای بهداشتی که در آن اجازه به سیال فرایندی برای تجمع در پورت فشار سنسور باعث فشار به فشارسنج و خراب شدن آن می شود.
 • سیالات فرایندی بسیار خالص که در آن سطح فلزی سنسور فشار ممکن است سیال را آلوده کند.
 • سیستم های پنوماتیکی که در آن تغییرات کوچک در فشار باید حذف شود.

راهنمای استفاده از دیافراگم سیل

در بسیاری از موارد کنترل خط بدون انتخاب ديافراگم سيل عملا امکان پذیر نمی باشد.

دیافراگم ها در صنایع نقش بسیار مهم و حساسي را ایفا می کنند به همين منظور در  انتخاب دیافراگم ها بسیاری از متغیرها اثرگذار هستند که تک تک آن ها باید بررسی شوند و اثرات ناشی از آن ها را باید بررسی کرد تا بهترین انتخاب  برای ديافراگم ها صورت پذيرد و کنترل خط به بهترين شکل انجام شود.

از جمله متغیرهایی که در انتخاب دیافراگم باید به آنها توجه کرد:

 • سیال مورد نظر
 • درجه حرارت
 • جنس لوله(فلزی یا پلاستیکی)
 • فشار جو
 • فشار سیال
 • نوع مانومترو …

همچنین در شرایطی که سیال High Viscosity (سیال با ویسکوزیته بالا ) باشد ، باید از دیافراگم سیل ها استفاده کنیم. بنابراین در مورد سیالاتی با ویژگی های زیر بایستی از دیافراگم سیل ها استفاده کنیم:

1- خورنده Corrosive

2- غلظت بالا High Viscosity

3- برودتی (یخ زدگی) Cryogenic

دیافراگم سیل ویکا

دیافراگم سیل که به عنوان دیافراگم شیمیایی، دیافراگم از راه دور نیز شناخته می شود برای کاربردهایی که باید بین سنسور اندازه گیری و فرآیند ، فاصله باشد به کار برده می شوند.

دیافراگم سیل در یک سیستم دو وظیفه دارد:

 1. جدا سازی ابزار اندازه گیری از محیط اندازه گیری
 2. انتقال فشار به وسیله انداز گیری

قسمتی از دیافراگم که با فرآیند در تماس است با یک دیافراگم انعطاف پذیر ایزوله شده است. فضای میان دیافراگم و سنسور اندازه گیری معمولا با یک روغن پر می شود.

فشار از طریق المان الاستیک به مایع منتقل می شود و سپس از طریق مایع به سنسور اندازه گیری فشارسنج منتقل می شود.

در بسیاری از موارد میان دیافراگم و ابزار اندازه گیری یک کپیلاری در نظر گرفته می شود تا اثرات دما بر سنسور اندازه گیری را حذف کنند و یا به حداقل برسانند.

دیافراگم سیل

 

انواع اتصالات دیافراگم سیل ها :

فلنجی (Flange Connection)

پیچی (Thread  Connection)

جوشی

شکل دیافراگم سیل

شکل دیافراگم سیل به دو صورت است:

1-Integral شکل قوطی مانند و دیافراگم داخل آن

2-Flange type شبیه دو فلنج که روی هم قرار گرفته اند و دیافراگم در وسط آن قرار گرفته باشد.

شکل های پایین نشان می دهد که دیافراگم سیل ها  Assemble شده با Pressure gauge تهیه می شوند.

سبل دیافراگم

دیافراگمی (Diaphragm)

در مورد دیافراگمی و دیافراگم سیل بایستی این نکته را در نظر بگیریم که دیافراگمی یک وسیله برای اندازه گیری فشار بوده در حالی که دیافراگم سیل، تنها یک وسیله جانبی بوده که به گیج فشار نصب می شود.در این روش اندازه گیری از یک دیافراگم استفاده شده که بر روی آن یک میله قرار دارد.
قسمت بالای این تجهیز با یک مایع پر شده است.

بنابراین اگر گیج فشار دیافراگمی (Diaphragm Pressure Gauge) داشته باشیم یا به اصطلاح گیج فشار به صورت اسمبل شده بر روی دیافراگم سیل به شما تحویل داده شود،شما یک دیافراگمی ( دیافراگم ) دارید.

اما اگر دیافراگم سیل و گیج را جدا گانه خریداری کنید، شما یک دیافراگم سیل و یک گیج فشار دارید،
که در مجموع باهم تشکیل یک دیافراگمی می دهند.

فشار به پرده پایین دیافراگم وارد شده و گیج به حرکت در می آید. برخی از سازندگان مانند ویکا ، دیافراگمی (دیافراگم) ها را تا محدوده psi  ۳۶۰ هم تولید می کنند.کاربرد دیافراگمی در محدوده فشار های نزدیک به خلاء از مدل bellows بیشتر است.معمولا دیافراگمی ها به صورت filled case  ساخته می شوند که با گلیسرین یا سیلیکون، قسمت بالای پرده پر شده است.

دقت اندازه گیری دیافراگمی :

محدوده اندازه گیری                       ۲/۵ ~ ۱ Bar

دقت اندازه گیری                                   ۱٫۶%±

چنانچه سیال خورنده باشد و فشارش نیز پایین باشد، استفاده از این حالت بهترین کار است.زیرا وقتی از دیافراگم تایپ استفاده می کنیم نیازی به گذاشتن دیافراگم سیل نیست. حتی چنانچه از یک  C-type با دیافراگم سیل استفاده کنید، دقت اندازه گیری تا 1/6% کاهش می یابد.پس بهتر است از همان دیافراگمی (به صورت عامیانه و در صنعت به آن دیافراگم می گویند) به طور مسقیم استفاده کنید.

جنس دیافراگم را می توان از جنس فلز یا غیر فلز انتخاب نمود.لاستیک و چرم از انواع متداول دیافراگم های غیر فلزی هستند.دیافراگم های غیرفلزی معمولا در ابعاد بزرگ ساخته می شوند و برای اندازه گیری فشارهای پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند .به همین خاطر این دیافراگم ها نیاز به یک فنر نگهدارنده دارند تا از خمیدگی آنها در حالت تعادل جلوگیری شود.دیافراگم های فلزی از جنس برنز، برنج، آلیاژهای مس، فولاد ضد زنگ، برلیوم و آلیاژهای مخصوص ساخته می شود و می توان آنها را تخت یا چین دار ساخت.

ابعاد دیافراگم های فلزی کوچک می باشد و به ضخامت فلز مورد استفاده ، مدول الاستیسیته، شکل و تعداد چین های دیافراگم بستگی دارد.

 

لینک مفید :

اشکرافت  / ویکا / لوله مانیسمان / مانومتر ویکا

 

مطالب مرتبط

فروش فلومتر

فروش فلومتر   تجهیز صنعت  مشاوره و فروش فلومتر های آلتراسونیک Ultrasonic Flowmeter، فروش فلومتر …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)