تجهیز صنعت با همکاری مجموعه آهن یک

 • تلفن: 49016-021
 • همراه / تلگرام : 09129378493
 • فکس: 42693049
 • ايميل: sales@ahan1.com

لوله پلیکا

لوله پلیکا، یکی از معروف ترین و پرکاربردترین اتصالات صنعتی محسوب می شود که از نوعی پلاستیک به نام PVC ساخته می شود. علت نام گذاری لوله پلیکا به دلیل اولین برند تولید کننده لوله های PVC می باشد به همین خاطر لوله های PVC در ایران به نام پلیکا شناخته می شوند.

لوله های پلیکا در انواع مختلف برای طیف گسترده ای از کاربردها از انتقال آب آشامیدنی تا سیستم های آب پاش آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند. محبوبیت لوله های پلیکا به دلیل ترکیب منحصر به فردی از خواص نظیر ایمنی، دوام، هزینه بهره وری، عملکرد زیست محیطی و بازیافت پذیری است.

PVC مخفف (Polyvinylchloride) پلی وینیل کلراید یکی از رایج ترین و قدیمی ترین پلیمرهای ترموپلاستیک در جهان است. این پلیمر هیدروکربنی کلردار در حالت طبیعی، سفت و شکننده است. اما وقتی با افزودنی هایی مانند نرم کننده ها ترکیب شود انعطاف پذیرتر و چکش خوارتر می شود. از مزایای PVC  میتوان به قیمت ارزان، مقاومت بالا نسبت به سایش، دوام و پایداری بالا، عایق مناسب، مقاومت در برابر شعله ور شدن و عدم واکنش پذیری شیمیایی اشاره کرد.

بیش از 80 سال است که انوع مختلف لوله های پلاستیکی PVC با توجه به نوع کاربرد به عنوان مجرای آب سرد یا گرم در زمینه های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه تنها در آمریکا دو میلیون مایل از خطوط لوله PVC فعال است. برخی از کاربردهای متریال ارزان قیمت PVC برای ساخت لوله هایی است که در آبرسانی، لوله کشی و آبیاری کاربرد دارند. در ادامه به معرفی انواع، کاربردها، مزایا و عوامل موثر بر قیمت لوله پلیکا می پردازیم.

انواع لوله پلیکا PVC

لوله های پلیکا بر اساس فاکتورهای مختلفی نظیر قطر، سایز و میزان تحمل فشار لوله در انواع گوناگونی ارائه می شوند. انواع لوله پلیکا بر اساس میزان تحمل فشار عبارتند از:

1.لوله پلیکا معمولی یا فشار ضعیف:

از رایج ترین نوع لوله های پلیکا است که در سایزهای استاندارد تولید می شود. از ویژگی های این سری میتوان به قیمت ارزان، مقاومت و ضخامت کم، انعطاف پذیری بالا اشاره کرد. لوله پلیکا معمولی در تهویه ساختمان و انتقال آب شهری به کار می روند.

2.لوله پلیکا نیمه قوی:

این نوع از لوله پلیکا نسبت به مورد فوق از ضخامت و مقاومت بالاتری برخوردار هستند و در سیستم تهویه، مصارف ساختمانی، فاضلاب شهری و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

3.لوله پلیکا فشار قوی:

لوله پلیکا فشار قوی با قابلیت تحمل فشار بالا برای انتقال سیالات خورنده و اسیدی و همچنین محافظت از کابل برق کاربرد دارند.

لوله پلیکا

ویژگی های لوله پلیکا

دوام لوله PVC :

اولین سیستم های لوله کشی PVC بیش از 80 سال است که نصب شده اند و بیشتر این ها هنوز هم استفاده می شوند. طول عمر یک لوله پلیکا 100سال یا برای لوله های زیرزمینی بیش از این مقدار است.

سیستم های لوله کشی PVC مقدار شکست خیلی کمتری را در مقایسه با دیگر متریال ها نشان می دهند. دوام به همراه قیمت ارزان تعمیر و نگهداری و نصب باعث می شود که لوله های PVC یک انتخاب بسیار مقرون به صرفه باشند.

ایمنی لوله PVC:

لوله های PVC یک انتخاب امن برای انتقال آب آشامیدنی می باشند. این به دلیل درجه بالای خنثی بودن و مقاومت به خوردگی آنها است. بنابراین لوله های PVC عاری از هر آلودگی بیوفیلم هستند که می تواند زمینه ای برای رشد باکتری ها باشد.به این ترتیب لوله های PVC با تمیز نگه داشتن آب برای سلامت عمومی مفیدند.

کاربرد لوله پلیکا در صنایع مختلف 

لوله پلیکا یکی از معروف ترین و پرکاربردترین نوع لوله ها می باشد که در طیف گسترده ای از کاربردها مناسب می باشد. برخی از کاربردهای لوله پلیکا به شرح زیر می باشد:

 • خطوط لوله مورد استفاده برای شبکه آب تقریباً به طور کامل از لوله های PVC تشکیل شده است.
 • شبکه های فاضلاب بهداشتی و شبکه های آبیاری در مقیاس بزرگ نیز از لوله های PVC تشکیل شده اند.
 • در حوزه مسکونی و تجاری لوله های PVC در لوله کشی، زهکشی، سیستم های آبیاری کشاورزی، برق و مخابرات و سیستم های گرمایش و سرمایش استفاده می شود.
 • لوله های PVC زیرزمینی دارای قطر بزرگتر و دیواره ضخیم تر هستند و توسط شرکت های تاسیساتی برای تامین آب آشامیدنی از طریق شبکه به ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شوند.
 • شبکه لوله های پلیکا زیرزمینی نیز برای سیستم های فاضلاب 
 • برای تخلیه آب باران از پشت بام ها و سایر سازه ها 
 •  جهت ساخت سیستم های آبپاش برای محوطه سازی و  سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی در ساختمان ها 
 • آب گرم در سیستم های HVAC (گرمایش، تهویه و سرمایش) از لوله های CPVC و آب سرد در سیستم های HVAC از طریق لوله های PVC منتقل می شود.
 • از لوله های آبرسانی پلیکا برای آبیاری کشاورزی نیز استفاده می شود. به طور کلی در مقایسه با سیستم های کانال باز 30 تا 50 درصد آب را ذخیره می کند. همچنین می تواند از وقوع شور شدن خاک، باتلاق شدن و سیلاب  جلوگیری کند. 
 • سیستم تحویل آب خط لوله PVC انعطاف پذیر، راحت، آسان برای تنظیم اتوماسیون است و برای زمینها و خاک های مختلف مناسب است. علاوه بر این سرعت تحویل آب سریع، راندمان آبیاری بالا و نگهداری آسان است.

اتصالات لوله PVC مانند شیرها، براکت ها و گیره ها را میتوان در طیف گسترده ای از خطوط لوله استفاده کرد. از لوله های پلیکا میتوان برای تقویت نقاط اتصال استفاده کرد تا کل شبکه نیازی به بازسازی نداشته باشد.

مزایای لوله پلیکا

لوله پلیکا یا PVC دارای محاسن و مزایای متعددی نسبت به سایر لوله ها می باشد که در ادامه بیان می شوند

 

لوله پلیکا 1

 

 • لوله های پلیکا از بهترین لوله ها برای انتقال آب و برق در بخش های مختلف هستند.
 • مقاومت بالای لوله پلیکا در برابر گرما و خوردگی از عوامل اصلی استفاده گسترده آنها است.
 • به دلیل سطح صاف اصطکاک کمی بین PVC و مایعات جاری در مقایسه با بتن و فلز وجود دارد. این باعث می شود که آن را به یک ماده ترجیحی برای لوله هایی که مجرای تامین آب هستند تبدیل کند.
 • لوله پلیکا سبک وزن است و حمل و نقل آن در فواصل زیاد به عنوان خط لوله آسان است. این بدان معنی است که سوخت کمتری برای حمل و نقل آنها مصرف می شود و آنها را دوستدار محیط زیست می کند.
 • از آنجایی که برای تولید انبوه آن از یک فرآیند نسبتا ساده استفاده می شود مقرون به صرفه است.قالب گیری آن به اشکال مختلف آسان است و آن را به یک ماده همه کاره با طیف گسترده ای از کاربردها تبدیل می کند.
 • لوله پلیکا قوی و بادوام است و در برابر فشارهای زیاد مقاوم است. این باعث می شود که ماده ای مناسب برای لوله های زیرزمینی و لوله هایی باشد که سیالات تحت فشار باید از آن عبور کنند.
 • یکی از خواص شیمیایی مفید PVC بی اثر بودن یا مقاومت آن در برابر واکنش های شیمیایی با سایر مواد است. این باعث می شود که برای حمل و نقل آب آشامیدنی و آبی که برای مصارف خانگی استفاده می شود، ایمن باشد.
 • لوله PVC در صورت نصب زیرزمینی صد سال دوام می آورد. این باعث می‌شود که هزینه تعمیر و نگهداری پایینی داشته باشد و به یک ماده مطلوب برای شبکه‌های خط لوله گسترده تبدیل شود که هزینه‌های نگهداری و تعمیرات اساسی آن با مواد قدیمی مانند فولاد، آهن و سیمان بسیار بالا خواهد بود.
 • نصب، جداسازی و نگهداری لوله های پلیکا آسان است. میزان شکست یا شکست آن در مقایسه با مواد قدیمی بسیار کم است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا علاوه بر شرایط بازار و نوسانات دلار تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می گیرد. لوله پلیکا در مقایسه با سایر لوله ها از قیمت ارزاتر، نصب آسان، قابلیت بازیافت، وزن سبک و طول عمر طولانی تری برخوردار است به همین دلیل در طیف وسیعی از کاربردها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله پلیکا در انواع سایز مختلف از 50 تا 400 و وزن های گوناگون تا از 4.2 تا 115 کیلوگرم با قیمت های متفاوتی ارائه می شود. برخی از عوامل موثر بر قیمت لوله پلیکا به شرح زیر می باشد:

 1. طول و قطر لوله
 2. برند سازنده
 3. مواد اولیه
 4. کلاس فشاری
 5. وزن لوله

تجهیز صنعت یکی از برترین تامین کنندگان انواع تجهیزات ابزار دقیق و پایپینگ در کشور است. این شرکت انواع لوله پلیکا مانیسمان، استیل، گالوانیزه و غیره را در سایزها و مشخصات مختلف به فروش می رساند. برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید و استعلام قیمت لوله پلیکا با کارشناسان فنی و فروش ما در تماس باشید.

لینک های مرتبط:

لوله فولادی  /  لوله ساختمانی / لوله سیاه / لوله گازی / لوله آلومینیوم / لوله گوشتدار / لوله استیل دکوراتیو / لوله مسی / لوله جدار چاه / لوله اسپیرال / لوله آتشخوار / لوله آلیاژی / لوله گالوانیزه / لوله مانیسمان / لوله داربست / قیمت لوله / لوله / لوله استیل / جدول ورن لوله / محاسبه گر وزن لوله / تبدیل واحد آنلاین / جدول تبدیل واحدها

مطالب مرتبط

مولتی متر

مولتی متر

مولتی متر (Multimeter) مولتی متر (Multimeter) یک دستگاه اندازه گیری است که قابلیت اندازه گیری …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری (مشاوره و خرید)