پرشر گیج

 پرشر گیج یا گیج فشار (Pressure Gauge) چیست؟  یکی از تجهیزات ابزار دقیق است که برای اندازه گیری و نمایش فشار سیال مورد استفاده قرار می گیرد. فشار در این گیج ها بر اساس نیروی اعمال شده توسط سیال (مایع یا گاز) بر روی المنت اندازه گیری آن (سنسور) مشخص میشود.

گیج های فشار از المنت اندازه گیری بوردن تیوب یا دیافراگی و در بعضی موارد بیلوز استفاده می کنند. با توجه به اهمیت پارامتر فشار در فرایندهای صنعتی، کنترل و اندازه گیری آن جهت کاهش هزینه ها و آسیب به صنایع مختلف ضروری است. به طور کلی گیج فشار موجب افزایش طول عمر سایر تجهیزات و بالابردن کیفیت سیستم می شود.

قیمت و خرید انواع پرشر گیج

انواع پرشر گیج

برای اندازه گیری فشار معمولا فشار هوا را به عنوان مرجع قرار می دهند. بر این اساس گیج ها به سه دسته شامل گیج نسبی، مطلق و گیج فشار تفاضلی تقسیم می شوند. گیج فشار (پرشر گیج) با توجه به نوع المنت اندازه گیری فشار دارای انواع مختلفی هستند که به شرح زیر می باشند:

پرشر گیج بوردن تیوب

در طراحی گیج فشار بوردن (C-type)، از لوله C شکلی به نام بوردن استفاده می شود. یک سر لوله ثابت است و سیال با فشار وارد آن می شود و لوله را کشیده می کند. میزان کشیدگی لوله متناسب با فشار سیال است. برای اندازه گیری فشار سیال انتهای لوله بوردن از طریق چرخ دنده به عقربه نمایشگر متصل می شود.

این نوع از گیج ها از پرکاربرد ترین انواع گیج های فشار به دلیل حساسیت و دقت بالا می باشند گیج های بوردن تیوب دقت بالایی دارند ولی در شرایط خلا این مقدار کاهش می یابد. از معایب این گیج ها میتوان به حساسیت بالا نسبت به لرزش و هیسترزیس زیاد اشاره کرد.

پرشر گیج دیافراگمی

در گیج فشار دیافراگمی (Diaphragm pressure gauge)، المنت اندازه گیری فشار یک دیافراگم می باشد. دیافراگم یک دیسک قابل انعطاف است که اجازه ورود سیال به داخل گیج را نمی دهد و قابلیت اندازه گیری فشار در رنج های پایین در حد میلی بار را دارند.

از این مدل گیج ها برای زمانی که سیال خورنده یا دارای ذرات جامد باشد استفاده می کنند همچنین در صنایع غذایی و بهداشتی کاربرد دارند.

پرشر گیج دیافراگمی

پرشر گیج کپسولی

یکی دیگر از انواع گیج های فشار می باشد که از حداقل دو دیافراگم ساخته می شود. یکی از دیافراگم ها به صورت برجسته (convex) و دیگری به صورت تو در تو (nested) به یکدیگر متصل می شوند. این دو دیافراگم به صورت برعکس به یکدیگر متصل می شوند. به دلیل اینکه گیج کپسولی از اتصال دو یا چند دیافراگم تشکیل شده است مکانیزمی مانند گیج های فشار دیافراگمی دارد. این گیج ها دقت و حساسیت بالاتری نسبت به گیج فشار دیافراگمی دارند.

مانوستات یا گیج فشار سوئیچ دار، ترکیبی از یک گیج فشار و یک پرشر سوئیچ می باشد که میتواند روی یک یا چند فشار مختلف تنظیم شود و سیگنال قطع یا وصل را به پمپ یا شیر  ارسال نماید.

گیج اختلاف فشاری

از گیج اختلاف فشار برای اندازه گیری و مقایسه اختلاف فشار بین دو نقطه استفاده می‌شود. پرشر گیج اندازه گیری اختلاف فشار در دو نقطه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
به طور کلی واکنش‌های شیمیایی تا حدود زیادی تحت تأثیر فشار قرار دارند و تعادل در فشار کمک مهمی به پایداری در سیستم خواهد نمود.
به عنوان مثال اختلاف فشار بین دو مخزن در یک پروژه صنعتی می‌تواند منجر به انفجار و هزینه مالی و جانی واحد صنعتی را به همراه داشته باشد.
گیج اختلاف فشار یک تجهیز دارای دو ورودی است، به این ترتیب که دو مخزن را که توسط تیوب به گیج متصل می کنند. از هر سمت فشار متفاوتی به سیستم اندازه گیری فشار سنج اعمال می شود.

اگر اختلاف فشار بین دو نقطه صفر باشد و در واقع سیستم متعادل باشد طبیعتا اختلاف فشاری جهت اندازه گیری وجود ندارد و نشانگر گیج اختلاف فشار  ثابت می ماند.
از این تجهیز می‌توان برای نظارت بر عملیات فیلتراسیون در صنایع، تصفیه خانه‌ها و طراحی هیدروموتورها استفاده کرد.
زمانی که کنترل عملکرد پمپ‌ها در سیستم‌های فشاری از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، اختلاف فشار موجود در این سیستم‌ها را اندازه گیری می شود و از بروز مشکل جدی جلوگیری بعمل می آید.

 بنابراین گیج اختلاف فشار ابزار مهمی در پروژه های صنعتی به حساب می آید و چشم پوشی از این نوع از تجهیزات هزینه های گزافی را به همراه دارد.
با توجه به آنچه گفته شد میتوان نتیجه گرفت گیج اختلاف فشار، هم در روند انجام پروژه‌های صنعتی و هم در ایمن سازی محیط نقش مهمی دارد.

گيج اختلاف فشار ويکا 732.51
گيج اختلاف فشار ويکا 732.51

واحد های اندازه گیری پرشر گیج

معمولا واحد اندازه گیری گیج ها  بار یا میلی بار می باشد. گیج ها دارای دو واحد مدرج روی نمایشگر خود هستند و واحد bar همزمان با psi نمایش داده می شود. گیج فشار با واحدهای اتمسفر و سانتی متر جیوه نیز موجود می باشد.

بهترین یکایی که میتواند مرجعی برای سایر یکاها به کار برده شود اتمسفر یا جو (Atmosphere) است که به صورت فشار متوسط هوا در سطح دریا تعریف میشود. همچنین برحسب واحد های bar ،mbar ،mmHg ،psi ،mmH2O نیز بیان می شوند.

چون پاسکال یکای کوچکی برای فشار است معمولا از کیلو پاسکال (kpa) که برابر 1000 پاسکال است، استفاده می کنند. هر جو تقریبا برابر 100 kpa است. هواشناسان از واحد میلی بار استفاده میکنند که برابر با یک دهم پاسکال است.

تجهیزات جانبی پرشر گیج

گیج فشار یا پرشر گیج (مانومتر هم اطلاق میکنند) نیز مانند سایر تجهیزات ابزار دقیق دارای یکسری تجهیزات جانبی می باشد. این تجهیزات جانبی برای جلوگیری از صدمه به گیج در دما و فشارهای بالا، خوردگی، لغزش و … استفاده می شوند. در ادامه به بررسی این تجهیزات جانبی می پردازیم.

منیفولد

Manifold یکی از مهمترین تجهیزات جانبی گیج های فشار است که دارای چند شیر جهت کالیبراسیون، خارج کردن گیج جهت تعویض یا تعمیر و تخلیه سیال (مایع یا گاز) به کار می رود. برای گیج فشار از منیفولد دو راهه و برای گیج های اختلاف فشار از منیفولد سه یا پنج  راهه (شیر) استفاده می شود.

سیفون

سیفون گیج فشار Syphon یکی از تجهیزات جانبی گیج فشار است که در دما و فشار بالا برای کاهش دمای سیال (بخار) به کار می رود. این تجهیز از گیج فشار در مقابل دماهای بالا محافظت می کند.

محافظ اضافه فشار

Over Pressure Protector از دیگر تجهیزات جانبی گیج فشار می باشد که مانند یک محافظ از گیج در مقابل ایجاد اضافه فشار عمل می کنند. این محافظ از یک شیر پیستونی فنری (spring loaded piston valve) ساخته شده است و در شرایط عادی این شیر باز می باشد تا سیال به سنسور برسد.

هنگامی که فشار سیال از میزان تنطیم شده برای محافظ بیشتر شود  این محافظ به نیروی وارد شونده از طرف فنر غلبه می کند و فنر به عقب میرود. در نهایت شیر بسته می شود و مسیر عبوری سیال به گیج را مسدود می کند. تا زمانی که فشار سیستم به میزان تقریبا 25 درصد پایین تر از فشار تنظیم شده برگردد شیر بسته می ماند.

اسنابر 

اسنابر فشار یا شک گیر فشارسنج (Snubber) جهت تنظیم و کنترل پالس‌ های فشار و حفاظت از گیج فشار در برابر افزایش ناگهانی فشار استفاده می‌شوند. این تجهیز یکی از تجهیزات جانبی فشار می باشد که در مقابل نیروی حاصل از نوسانات ناگهانی فشار و جریان سیال، مقاومت می‌­کند. اسنابر به عنوان یک محافظ از گیج موجب کاهش نوسان و لرزش در خط می شود و  در نهایت موجب افزایش طول عمر مفید گیج می شود.

دیافراگم سیل

Diaphragm Seal برای جداسازی و ایزوله کردن گیج فشار از سیال خورنده یا سیالی که دارای ناخالصی است، استفاده می شود.

دیافراگم سیل ها دارای دو نوع ریموت از راه دور و دیافراگم سیل شیمیایی می باشند و از متریال استنلس استیل ساخته می شوند.

ضربه گیر گیج

Rubber Gauge Protector قطعه ای پلاستیکی است که برای جلوگیری از ضربه خوردن به گیج یا آسیب دیدن آن به کار می رود. ضربه گیرها با توجه به ابعاد گیج در سایزهای متنوعی تولید می شوند.

انواع برند های پرشر گیج

این تجهیز در برندهای متنوعی توسط کشورهای مختلف طراحی و تولید می شوند. در ادامه به معرفی این برندها خواهیم پرداخت:

pressure guage 2

قیمت و خرید پرشر گیج به همراه پارامترهای مهم

گیج های فشار با توجه به اهمیت اندازه گیری و کنترل فشار در صنایع در انواع مختلفی بر اساس المنت، متریال، دقت، واحد اندازه گیری و … طراحی و تولید می شوند. با توجه به نیاز فنی، شرایط محیطی و بودجه ی خود می توانید گیج فشار مورد نظر خود را انتخاب کنید.

استفاده از گیج ها باعث ایمنی بالا، کیفیت و افزایش طول عمر تجهیزات در صنایع فرایندی می شود. عواملی که در انتخاب و خرید یک گیج فشار مناسب تاثیرگذار هستند به شرح زیر می باشد.

 • واحد اندازه گیری (بار، میلی بار و psi)
 • متریال بدنه و سنسور اندازه گیری (برنج، استنلس استیل و …)
 • نوع گیج فشار
 • کلاس دقت
 • سایز و نوع اتصالات (رزوه ای یا فلنجی)
 • قطر صفحه نمایش
 • محدوده اندازه گیری فشار
 • استاندارد ضد انفجار Ex
 • برند مورد نظر
 • شرایط محیطی
 • قابلیت تزریق روغن
 • نوع نصب

 نمایندگی فروش پرشر گیج

تجهیز صنعت یکی از بهنرین تامین کنندگان تجهیزات ابزار دقیق ( انواع گیج های فشار، همراه با لوازم جانبی) و سیستم پایپینگ می باشد.

تجهیز صنعت واردات و خرید و فروش انواع پرشر گیج های تمام استیل، قاب مشکی، استیل برنج، از برندهای مختلف نظیر ویکا WIKA آلمان/ پکنز ترکیه/ اشکرافت آمریکا/ صفحه نمایش با قطرهای مختلف (4 ، 6، 10 ، 16 ، 25 سانت)  با بهترین کیفیت و قیمت آماده ی خدمات رسانی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره خرید رایگان و استعلام از قیمت پرشر گیج ها با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما به شما کمک می کنند با توجه به بودجه و نیاز فنی بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

فلنج عایق

فلنج عایق

کیت عایقی فلنج جهت عایق نمودن خطوط لوله در برابر جریان های ناگهانی و عدم انتقال آن به طرف دیگر فلنج ساخته شده و در سه تیپ سری E،F،D و با توجه به نوع فلنج مورد استفاده شده انتخاب می گردد. 

فهرست
جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید
تماس فوری(مشاوره و خرید)