لول سوئیچ

لول سوئیچ (Level Switch)

لول سوئیچ یا سوئیچ سطح یکی از تجهیزات اندازه گیری و کنترل ارتفاع سطح مایعات مخازن میباشد که بیشتر در کابرد های حفاظتی و ایمنی مورد استفاده میباشد. این تجهیزات دارای انواع مختلف و مکانیزم های عملکردی گوناگونی میباشند. در این مطلب به معرفی لول سوئیچ و انواع آن و همچنین پارامترهای مهم در خرید لول سوئیچ میپردازیم.

قیمت و خرید لول سوئیچ

عملکرد لول سوئیچ

لول سوئیچ (Level Switch) در واقع نوعی سوئیچ سطح میباشد که در نقاط مختلف یک مخزن حاوی سیال مایع نصب میگردد. سطح سیال داخل مخزن پس از رسیدن به سوئیچ سطح باعث تغییر وضعیت در کنتاکت الکتریکی داخل تجهیز خواهد (On/Off) و کنتاکت تغییر وضعیت خواهد داد. در این حالت با توجه به نوع تیغه های کنتاکت که در حالت معمولی باز یا بسته باشد کنتاکت تغییر وضعیت میدهد.

معمولآ برای لول سوئیچ هایی که پایین مخزن نصب میشوند (Low Level Switch) تیغه های کنتاکت الکتریکی در حالت نرمال کلوز (Normally close) میباشد و با رسیدن سطح سیال داخل مخزن به این سطح، تیغه ها تغییر وضعیت میدهند و باز میشوند. بدین ترتیب تیغه ها باز میشوند و جریان الکتریکی در مدار قطع میشود و مثلآ یک پمپ خاموش خواهد شد.

در حالت مشابه هنگامی که لول سوئیچ در بالای مخزن نصب شود (High Level Switch) با رسیدن سطح سیال به آن سطح، تیغه ها تغییر وضعیت میدهند. برای مثال هنگامی که تیغه ها در این حالت نرمال باز (Normally Open) باشند، با رسیدن سطح سیال به آن تغییر وضعیت میدهند و به وضعیت close تغییر وضعیت میدهند. در این حالت جریان الکتریکی در مدار روشن شده و مثلآ یک پمپ آب روشن خواهد شد.

انواع Level Switch

لول سوئیچ ها با توجه به شرایط فرآیندی و نوع سیال دارای انواع مختلفی میباشند. استفاده از لول سوئیچ های لرزشی (Vibration) و سوئیچ های سطح شناوری (Floating) بیشتر از سایر سوئیچ های سطح متداول میباشد. در ادامه به معرفی انواع مدل های لول سوئیچ اشاره میکنیم و مدل های لرزشی و شناوری را تشریح خواهیم کرد:

 • ارتعاشی (Vibration)
 • شناوری (Floating)
 • خازنی (Capacitance)
 • تیغه ای دورانی (Rotary)
 • رسانایی (Inductive)

 لول سوئیچ شناوری (Floating Level Switch)

یکی از متداول ترین مدل های سوئیچ های سطح، لول سوئیچ شناوری مغناطیسی میباشد. این سوئیچ سطح برای تشخیص حضور و عدم وجود مایعات در طیف گسترده ای از کاربردها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع لول سوئیچ از اصول شناوری و مغناطیس برای تشخیص حضور یا عدم وجود یک مایع موجود در نوع خاصی از مخزن استفاده می کند، نام سوئیچ شناور مغناطیسی بسیار توصیفی است. این سوئیچ سطح شامل یک شناور با یک عنصر مغناطیسی داخلی است که شناور خواهد شد و روی محور خود بالا و پایین می رود.

شناور به طور خاص برای کار با وزن مخصوص سیال (چگالی) تولید می شود که با ابعاد شناور (حجم) و وزن تعیین می شود. ساقه یا لوله، توخالی است و شامل یک عنصر سوئیچ الکتریکی است که توسط میدان مغناطیسی کار می کند.

در یک موقعیت تعریف شده از نظر کاربر به عنوان مثال یک فاصله مشخص یا از اتصال فرآیند لول سوئیچ یا انتهای ساقه قرار داده می شود. حرکت شناور مغناطیسی شامل بالا و پایین رفتن شناور توسط کلیپس های نگهدارنده است، سوئیچ الکتریکی به آهنربای درون شناور پاسخ می دهد.

 لول سوئیچ شناوری

در واقع اصول عملکرد این نوع لول سوئیچ به این صورت است که وقتی سطح مایع بالا می آید ، شناور به سمت بالا (موقعیت Up در شکل بالا) متمایل می شود. به این ترتیب آهنربای متصل شده به انتهای بدنه ، سوئیچ الکتریکی یا Reed Switch درون ساقه را تحریک می کند. شکل یکی از این سوئیچ های سطح در شکل زیر آمده است.

سوئیپ-های-سطح-2

کاربرد ها و محدودیت های Level Switch شناوری

از دیدگاه کاربردی این نوع سوئیچ های سطح برای استفاده با مایعات نسبتا تمیزی که وزن مخصوص آنها بزرگتر از 0.5 ، دمای عملیاتی زیر 392 درجه فارنهایت ( ) و جایی که نصب بالا مورد نیاز است ، بسیار مناسب هستند. این سوئیچ های سطح شناوری از نوع مغناطیسی را فقط برای مایعات نسبتا تمیز بدون ویسکوزیته بالا که در آن سیال چسبنده است، استفاده کنید.

صنایعی که در آن از این نوع سوئیچ های سطح استفاده می شود، عبارتند از :

 • صنایع پتروشیمی
 • غذایی و نوشیدنی
 • آب و فاضلاب
 • صنایع شیمیایی

همچنین زمانی که سیال آلودگی دارد و یا حاوی ذرات فلزی است نباید از این نوع سوئیچ ها استفاده کرد. این ذرات می توانند با فعالیت مغناطیسی سوئیچ های الکتریکی تداخل کنند و باعث خرابی دستگاه شوند.

 لول سوئیچ ارتعاشی (Vibration Level Switch)

سوئیچ‌های سطح ارتعاشی که در صنعت به نوع چنگالی یا دیاپازونی نیز معروف هستند، می‌توانند در صنایع مختلف برای کنترل و اندازه گیری ارتفاع سطح مایعات و جامدات پودری مورد استفاده قرار گیرند.

مکانیزم عملکردی این تجهیز به این صورت میباشد که ابتدا پس از متصل کردن آن به جریان برق، سنسور آن با فرکانس رزونانس، تحریک و با فرکانس ثابت به ارتعاش در می‌آید. به محض اینکه ماده موجود در مخزن، سطح سنسور را بپوشاند، فرکانس نوسان سنسور (قسمت دیاپازونی شکل)، تغییر می‌کند. در نهایت، این تغییر فرکانس، منجر به ارسال سیگنال سوئیچ یا تغییر وضعیت خواهد شد و یک کنتاکت الکتریکی را قطع یا وصل می‌کند.

از مزایای این روش، می توان به کم هزینه‌ بودن و نصب آسان آن اشاره کرد. در شکل زیر یک لول سوئیچ لرزشی یا دیاپازونی را مشاهده میکنید:

پارامترهای مهم در طراحی و خرید لول سوئیچ

Level Switch ها نیز مانند دیگر تجهیزات ابزار دقیقی دارای مدل های مختلف از نظر عملکرد، نوع سیگنال ارسالی، متریال های قسمت در تماس با سیال و بسیاری از موارد دیگر هستند. مهندسین ابزار دقیق و اتوماسیون باید در طراحی و انتخاب و همچنین در خرید لول سوئیچ، پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهند. چراکه هر یک از این موارد در انتخاب و استفاده از سوئیچ سطح تاثیر گذار هستند.

در ادامه به برخی از این موارد اشاره میکنیم:

 • شرایط فرایندی (درجه دما و فشار فرآیندی)
 • نوع سیال (مقدار وسیکوزیته و چگالی سیال)
 • مکانیزم عملکرد لول سویئچ
 • نوع نصب لول سوئیچ روی مخزن
 • متریال قسمت های درگیر با سیال (Wetted part)

مطالب مرتبط

گیج دما ویکا

گیج دما ویکا

تجهیز صنعت واردات و پخش انواع گیج دما ویکا   در مدلهای R52 , A52 , …

جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 87700142-021 ( 30 خط ویژه ) یا شماره موبایل 09374371848 تماس بگیرید