تامین کننده تجهیز صنعت

  • تلفن: 87700142-021
  • همراه / واتس آپ : 09374371848
  • ايميل: tajhizsanat88@gmail.com

گیج ویکا

گیج ویکا

 

گیج های فشار ویکا (WIKA)

گیج های فشار تجهیزاتی برای اندازه گیری و نمایش میزان فشار سیال هستند. المان اندازه گیری این تجهیزات از ماده ای الاستیک تشکیل شده است. این المان اندازه گیری بر اساس ناحیه ای که در آن استفاده می شوند، میتوانند از نوع بوردن تیوب (Bourdon Tube)، دیافراگمی (Diaphragm) و یا کپسولی (Capsule) باشد.

پرشر گیج ها دامنه کاربرد فراوانی دارند و می توانند فشار نسبی (Gauge Pressure)، فشار مطلق (Absolute Pressure) و اختلاف فشار (Differential Pressure) را اندازه گرفته و همزمان نمایش دهند. این تجهیزات همچنین می توانند علاوه بر فشار مثبت، فشار منفی یا وکیوم را نیز اندازه بگیرند. نحوه کار گیج های فشار بر اساس نوع آن ها متفاوت است.

المان اندازه گیری در پرشر گیج های کپسولی از دو غشاء راه راه تشکیل شده است که با هوای فشرده شده در کنار هم قرار گرفته اند. اگر فشاری از طرف سیال وارد این کپسول شود، در مقادیر مثبت این فشار کپسول تغییر شکل مثبت می دهد و در صورت وجود فشار منفی، کپسول تغییر شکل منفی می دهد که فشار وکیوم را اندازه گیری کند. این تغییر شکل به قسمت چرخ دنده و نهایتا نشانگر (Pointer) منتقل می شود.

گیج فشار بیلوز دار

گیج های اختلاف فشاری از دو بیلوز (Bellows) بالا و پایین تشکیل شده است. دیواره این دو بیلوز به دو ورودی فشار متصل شده است و در صورت تغییر اختلاف فشارهای ورودی، رابط متصل به دو بیلوز جابجا شده و عدد اختلاف فشار توسط نشانگر نمایش داده می شود.

گیج اختلاف فشاری

در تکنولوژی اندازه گیری صنعتی، عموما دو نوع پرشر گیج استفاده می شود که این دو نوع عبارتند از بوردن تیوب و دیافراگمی. هرکدام از این دو نوع اصول اندازه گیری متفاوتی دارند و بنابراین در کاربردهای متفاوتی بکار می روند. در پرش گیج های بوردن تیوب، فشار توسط تغییر شکل یک لوله بوردن انجام می شود و اثر فشار توسط این لوله بوردن به نشانگر (Pointer) منتقل می شود. لازم به ذکر است المان بوردن تیوب، یک لوله با شکل منحنی است که با افزایش فشار سیال داخل لوله، این منحنی تغییر شکل می دهد و باعث تغییر موقعیت نشانگر می شود. این تغییر موقعیت توسط یک رابط با قسمت دندانه ای شکل از بوردن تیوب به نشانگر منتقل شده و متناسب با فشار، عددی توسط نشانگر روی صفحه نشان داده می شود. پرشر گیج های بوردن تیوب در کاربردهای گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. اما محدودیت هایی نیز دارند. به عنوان مثال در بعضی از موارد مثل سیالات خورنده عمدتا نمی توان از گیج های بوردن تیوب استفاده کرد.

گیج فشار بوردن تیوب

بنابراین در این موارد استفاده از نوع دیافراگمی متداول تر است. المان اندازه گیری این نوع پرشر گیج ها از یک دیافراگم موجی شکل تشکیل شده است که گیج را از سیال ایزوله کرده و اثر فشار را از طریق این دیافراگم به تغییر شکل مکانیکی تبدیل کرده و به گیج منتقل می کند. هرکدام از انواع پرکاربرد پرشر گیج ها در شکل زیر نشان داده شده است.

 

گیج ویکا 18

 

در ادامه قصد داریم که به معرفی گیج های فشار تولید شرکت ویکا (WIKA) بپردازیم. از این رو مختصری معرفی این شرکت می پردازیم.

معرفی شرکت ویکا (WIKA)

این شرکت یک کمپانی آلمانی است که از سال 1946 شروع به تولید گیج های مکانیکی فشار و دما کرد و به تدریج گسترش یافت. تا جایی که در سال 1970 به معروف ترین برند اروپایی در این زمینه تبدیل شد. در سال های بعد، شرکت ویکا با حفظ جایگاه خود به عنوان یکی از رهبران بازار جهانی، تولیدات خود را به صورت پیوسته گسترش داد و و به تولید انواع دستگاه های الکترونیکی اندازه گیری و نمایش دما و فشار پرداخت. نام کمپانی ویکا با مخفف کردن حروف اول دو موسس خود به نام های Alexander Wiegand و Philipp Kachel انتخاب شده است. این شرکت امروزه با بیش از 10200 نیروی مجرب در زمینه تولید انواع دستگاه های اندازه گیری دما، فشار، جریان، نیرو و سطح فعالیت می کند.

انواع گیج های فشار شرکت ویکا

گیج های فشار تولید شرکت ویکا از چند نظر دسته بندی می شوند. این دسته بندی ها براساس نوع فشار (گیج، مطلق یا اختلاف فشار)، نحوه اندازه گیری (بوردن تیوب، دیافراگمی و کپسولی)، دقت و بازه اندازه گیری، سایز و متریال قسمت خیس (Wetted Part)، انجام می شود. همچنین گیج های فشار ویکا دارای دو نوع خشک و یا همراه با سیال پرشونده(روغن) هستند.

ویژگی های مخصوصی که شکل دیگری از دسته بندی تولیدات این شرکت را شامل می شوند، عبارتند از: 1- دسته بندی های ایمنی 2- ایمنی اضافه بار 3- طراحی برای صنایع غذایی 4- طراحی برای کاربردهای با خلوص بالا (UPH) این دسته بندی ها می توانند به عنوان معیاری برای انتخاب انواع گیج فشار استفاده شوند.

مقایسه انواع گیج های فشار شرکت ویکا

در این قسمت نکاتی در مورد محصولات شرکت ویکا گفته می شود و انواع محصولات گیج فشار این شرکت باهم مقایسه می شوند. این نکات به شرح زیر است:

1- در محصولات شرکت ویکا هرسه نوع پرشر گیج بوردن تیوب، دیافراگمی و کپسولی قادر به اندازه گیری فشار نسبی (گیج) و اختلاف فشار هستند، اما فقط پرشر گیج دیافراگمی قادر به اندازه گیری فشار مطلق است.

2- در این محصولات، تنوع نوع بوردن تیوب از نظر کلاس های مختلف دقت بیشتر است و این نوع گیج فشار مدل هایی با دقت 0.1% تا 1.6% را شامل می شوند. در صورتی که بهترین دقت اندازه گیری در محصولات دیافراگمی و کپسولی این شرکت به ترتیب 1% و 0.6 % است.

3- دامنه اندازه گیری نوع بوردن تیوب در این محصولات بیشتر از 600 mbar، در نوع دیافراگمی بیشتر از 16 mbar و کمتر از 1 bar و در نوع کپسولی از کمتر از 16 mbar تا 600 mbar است.

4- تولیدات مخصوص صنایع غذایی برای این شرکت فقط از نوع دیافراگمی است.

5- متریال قسمت خیس در تولیدات این شرکت از سه نوع آلیاژ مس، فولاد زنگ نزن و یا متریال های خاص مانند مونل یا PTFE و… است. تولیدات دیافراگمی فقط شامل موردهای دوم و سوم، بوردن تیوب ها شامل تمام متریال ها و کپسول فقط شامل آلیاژ مس و فولاد زنگ نزن است.

انتخاب مدل های پرشر گیج شرکت ویکا (WIKA)

در ادامه بر اساس هرکدام از معیارهای انتخاب گیج فشار، مدل های معروف این شرکت که در این دسته بندی ها قرار می گیرند را معرفی خواهیم کرد. این مدل ها بر اساس جدول زیر و برحسب کاربردشان طبقه بندی می شوند. در این جدول موارد انتخاب شده با علامت ستاره نشان داده شده اند.

 

مانوستات های شرکت ویکا

نوعی از پرشر گیج ها وجود دارد که می توانند متناسب با یک مقدار اندازه گیری شده فشار، یک سیگنال سوئیچ تولید کنند. به این نوع پرشر گیج ها، مانوستات گفته می شود. خروجی این تجهیزات یک خروجی دیجیتالی است و فقط دو حالت قطع و وصل را نشان می دهد.

نصب پرشر گیج ها

نصب این تجهیزات صرفا به صورت لوکال (محلی) در خود فرایند انجام می شود و نصب به صورت ریموت در این تجهیزات وجود ندارد. انواع اتصالات شامل اتصال رزوه ای و فلنجی است و در موارد اتصال رزوه ای دارای دو نوع NPT و G هستند.

محافظت اضافه فشار (OVP)

این تجهیزات از نظر محافظت در برابر اضافه فشار به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول شامل یک رها کننده یا بلو اوت هستند (Blow out) که به محض رسیدن فشار به بالاتر از میزان تحمل گیج سیال از این قسمت خارج شده و فشار کاهش می یابد. گروه دوم دارای صفحه ای سخت و محکم در قسمت جلویی هستند که مانع از آسیب رسیدن به گیج فشار می شود.

متریال گیج فشار

متریال بدنه در این تجهیزات از دو قسمت فولاد و پلاستیک تشکیل شده است و همانطور که گفته شد برای قسمت های خیس متریال های فولاد ضد زنگ، آلیاژ مس و مونل و یا متریال های خیس دیگر استفاده می شود.

 

فلومتر زیمنس

لینک های مرتبط :

مانومتر ویکا

مانومتر ویکا مدل 213.53.63

مطالب مرتبط

مولتی متر

مولتی متر

مولتی متر (Multimeter) مولتی متر (Multimeter) یک دستگاه اندازه گیری است که قابلیت اندازه گیری …

Call Now Buttonتماس فوری(مشاوره و خرید)